Sohvatyynyjen hygienisyys

Anonyymi-ap

Martat ym siivous asiantuntijat lehdissä ja netissä opastavat usein, kuinka usein pitää vaihtaa käsipyyhkeet ja petivaatteet puhtaisiin. Mutta kukaan ei mainitse koskaan sohvatyynyjä. Jotka on kodeissa sohvilla useamman ihmisen käytössä. Niitäkö ei tarvitse vaihtaa ja pestä koskaan? Vaikka niissä olisi ties kuinka monen päiväunikuolat ym. ihosta ja hiuksista irronnutta rasvaa ja likaa. Olen nähnyt ihmisten kodeissa, todella ällöttävän näköisiä, littaantuneita ja likaisia sohvatyynyjä. Haisevatkin taatusti. Itse pesen sohvatyynyjä parin kk.n välein. Koska ne on käytössä, eikä vain koristeina. Jos ovat vain koristeina. Täytyisi niitä silloinkin imuroida ja tuulettaa ja joskus pestäkin.

6

353

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Hyvä huomio. Syy miksi siitä ei puhuta on luultavasti se että sohvatyyny on epäkiitollinen pestävä - monessa ei ole irtopäällistä lainkaan.

      Käytännön porrastus: tuuletus ja imurointi harjasuulakkeella parin viikon välein hoitaa pölypunkit ja irtolian. Irtopäälliset koneeseen 40-60 asteeseen pari kertaa vuodessa. Kiinteät tyynyt pintapuhdistus kostealla mikrokuidulla ja kunnollinen kuivatus, koska kosteus jää vaahtomuoviin ja siitä tulee tunkkainen haju.

      Ja se mikä oikeasti kannattaisi pyyhkiä useammin: kaukosäädin, valokatkaisijat ja käsinojien reunat. Ne ovat kosketuspintoja, tyyny ei juuri ole. Pintojen puhdistuksesta ja desinfioinnista on täällä pidempi ohje, oma työmaa: https://www.gogonano.com/kodin-siivous-ja-pintojen-puhdistus/?lang=fi

    • Anonyymi00003

      Miksi sohvatyynyjä muka pitäisi pestä? Osta sohva missä on irtopäälliset. Sillon tarvitsee vain heittää päälliset pesukoneeseen aina välillä. Ja jos on tarvitś päälliset voi vaihtaa uusiin monissa malleissa. Osassa voi vaihtaa pelkät päällisten sisällä olevat tyynytkin jos on tarvis.

    • Anonyymi00004

      Sohvatyynyjen päälle kannattaa laittaa esim. sängynpeitteen.
      Oletteko joskus ajatellut, että jos asuu kerrostalossa ja ei ole parveketta tai parvekkeella ei saa puistaa peitteitä ja tyynyjä niin on aika kova homma raakata niitä pihalle ja jos on vanha kerrostalo niin ei välttämättä ole hissiä. Jos on vanha kerrostalo esim. kolmikerroksinen niin niihin ei ole tarvinnut tehdä hissiä. Pientä ymmärrystä ja voi myös itse tarjota apua, jos näet, että on pölyiset ja likaiset sohvatyynyt ja Sinua niin häiritsee ne.

      • Anonyymi00005

        Kuinka rapakunnossa pitää olla, jos ei jaksa sohvatyynyjä viedä ulos sen takia, että kerrostalossa ei ole hissiä? Eihän noi nyt paina juuri mitään.


      • Anonyymi00006
        UUSI
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Kuinka rapakunnossa pitää olla, jos ei jaksa sohvatyynyjä viedä ulos sen takia, että kerrostalossa ei ole hissiä? Eihän noi nyt paina juuri mitään.

        Osa sohvatyynyistä hyvin isokokoisia ja raskaita. Mene puistelemaan ihmisten sohvatyynyjä esim. kuusi kappaletta kerralla niin ilmoita sitten pysyykö ne kaikki Sinun käsissä yhdellä kertaa.
        Ei sitä varmaan moni vanhan ikäinen ihminen siihen kykene.
        Jos siivoojankin esim. tilaa niin siinä menee aikaa ja se tulee maksamaan siivouksen lisäksi.


      • Anonyymi00007
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Osa sohvatyynyistä hyvin isokokoisia ja raskaita. Mene puistelemaan ihmisten sohvatyynyjä esim. kuusi kappaletta kerralla niin ilmoita sitten pysyykö ne kaikki Sinun käsissä yhdellä kertaa.
        Ei sitä varmaan moni vanhan ikäinen ihminen siihen kykene.
        Jos siivoojankin esim. tilaa niin siinä menee aikaa ja se tulee maksamaan siivouksen lisäksi.

        Sohvatyynyt ja pehmeiden huonekalujen pinnat voi aivan hyvin pyyhkiä välillä kostealla, ei märällä kunnollisella mikrokuituliinalla. Useimmissa sohvatyynyissä on irrotettava päällinen. Sisustyynyn voi tuulettaa, tai imuroida, päällinen pesuun.
        Bakteereista, ym. Niitä on kaikkialla. Jos jatkuvasti joka asiaa puhdistetaan, saadaan pinnoille aikaan tilaa. Se merkitsee nopeasti lisääntyvillä bakteereille oikein mukavia oloja, mahtuvat lisääntymään.
        Semmoinen maalaisjärkinen siisteystaso riittää kodeissa hyvin.
        Itse teen siivoustyötä, ja, kotona toki ylläpitosiivous erityisesti keittiötä ja päivittäin käytössä olevia juttuja. Mutta minulla ei kotioloissa ole käytössä mitään mitään ihmepesuaineita. Fairy, etikka, pyykinpesuaine. Pehmeän nojatuolin välillä imurointi kunnolla, ja pyyhin kunnolla pinnan puhtaalla mikrokuituliinalla, samoin lattiatyynyn hoidan näin.
        Virukset taas, tarvitsevat elävää kudosta lisääntyäkseen. Esimerkiksi flunssavirukset, korona,norovirus, yms. Vessan hyvä siivous kosketuspintoja myöten riittää. Tiheys riippuu käyttömäärästä, tautitilanteesta ja käyttäjien tavoista. Kotiintulo mistä tahansa: pestään kädet. Pyyhitään tullessa hiplatut kosketuspinnat, ja vesihanan kahva, pestään mikrolainat samantien, esim fairylla hyvin. Näin ei kanneta kotiin viruksia ja pöpöjä tarpeettoman isoa kuormaa. Eikä rompsutella sisällä ulkokengät sitä ostoskassia kantaessa. Kengät eteiseen.
        Valtaosa taudeista liikkuu kosketuspintojen välityksellä, ja pisaratartuntana. Ei niiltä aina voi välttyä. Mutta ihmisen omassa kodissa ei yleensä tartuntariskejä ole.
        Yleinen likaisuus on poistettavissa. Helposti, kuten tuossa kirjoitin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      71
      830
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      779
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      134
      700
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      607
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      492
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    12. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      43
      439
    13. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    14. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      62
      432
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    17. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      73
      414
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    19. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe