Humuksen poisto rannalta, vesipuhallus?

Laillinen humuksen poisto mökkirannalta olisiko vinkkejä.
Ranta jyrkkä, kallioinen. Imuruoppaukseen ei ole läjitysaluetta. Saako lainmukaan vesipuhaltaa omalta rannalta. Oma ranta täynnä, naapureiden rannat puhtaat. 15 vuoden aikana emme ole heitä nähneet rantoja puhdistamassa.
Lisäksi osaan rantaa on ilmestynyt savea laattamaisena alueena. Keväällä rannallamme on 3-4 cm savea.

8

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmoitus suunnitelmasta ensin ELY-keskukselle. Ilmoituksen perusteella sitten katsotaan luvan tarve.
      Ihan "omalla luvalla" tehtynä ei takuulla ole laillista.
      Minulla oli asiakas, joka arveli, että ympäristöviranomaiset ovat höpöhöpö-ukkoja, ei ne mitään tiedä, ja niinpä hän ruoppasi.
      Kyllä vaan tiesivät ja hintaa tuli uuden, hyvän henkilöauton verran (sen ruoppaustyön lisäksi).

    • Anonyymi

      Perusta tiilitehdas, jos savi on puhdasta.

    • Anonyymi

      Ajat veneen keulan rantaa vasten ja sitten potkuri hetkeksi pyörimään täysillä. - Ja kas, ranta on puhdas,

      • Anonyymi

        ... ja potkuri uusilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ... ja potkuri uusilla.

        Halpa hinta imuruoppaukseen nähden.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Halpa hinta imuruoppaukseen nähden.

        Riippuu vähän potkurista. Itse tehtynä imuruoppaus on helppoa ja halpaa.
        Tarvitaan n. 5 hp pumppu (tuotto 600l/min.), letkua ja ejektori. Ejektorin voi tehdä viemäriputken osista, - jos ei ole ihan tumpelo.
        Tällaista imulaitetta voi käyttää monta monituista kertaa, joten ajan myötä se tulee halvemmaksi, kuin joka toinen kesä ostettu uusi potkuri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu vähän potkurista. Itse tehtynä imuruoppaus on helppoa ja halpaa.
        Tarvitaan n. 5 hp pumppu (tuotto 600l/min.), letkua ja ejektori. Ejektorin voi tehdä viemäriputken osista, - jos ei ole ihan tumpelo.
        Tällaista imulaitetta voi käyttää monta monituista kertaa, joten ajan myötä se tulee halvemmaksi, kuin joka toinen kesä ostettu uusi potkuri.

        Googlehaku antoi ejektori haulla kullankaivajan välineitä. Tuohan olis hyvä peli. Jos möisi mökin ja ostasi oikein kunnon imukaivu vehkeet. Kesät lellettelis Lapissa kultaa imuroimassa. Oliskohan tuossa rannassa kultaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      357
      2186
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1705
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1359
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1264
    5. 144
      1213
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe