YLE:n uutistoimitus on ollut jo vuosien ajan maailmanpoliittisessa uutisoinnissaan ehdoton USA-NATO-propagandan levittäjä. Tämä on tehnyt YLE:stä myös kiivaan venäläisvihan ja sotahysterian ajajan Ukrainan sodan aikana. Tyypillinen esimerkki tästä on YLE:n uutisointi Romanian presidentinvaaleista.
https://yle.fi/a/74-20158422
Bidenin hallituksen edustajat vaativat vaalien ensimmäisen kierroksen mitätöimistä ja enemmistön saaneen ehdokkaan eliminoimista, koska hän oli epäilyttävässä määrin Ukrainan sodan vastustaja. Tämän ”todisteena” käytettiin teinien suosiman TikTok palvelun julkaisemaa materiaalia, samaan tapaan kuin aikanaan Clintonin kampanjassa Trumpin Venäjä-yhteyksistä vaalivoiton syynä. Samaa kampanjaa jatketaan Romaniassa edelleen, koska kaikki nykyisetkään ehdokkaat eivät ole tarpeeksi NATO-vasalleja ja sodan kannattajia. Yle tietenkin julkaisee propagandamateriaalin sellaisenaan ilman kritiikin häivääkään.
Romania on Ukrainan naapurimaa ja Yhdysvaltain ohjustukikohdan sijaintialue. Jos Ukrainan sota laajenee, mihin pahimmat sotahullut pyrkivät, Romania joutuu sodan näyttämösi ja massiivisten sotatuhojen areenaksi. Samoin käy Venäjän naapurimaalle Suomelle.
YLE:n uutistoimituksen USA-NATO propagandalla ei ole mitään rajoja
11
212
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä uutisoidaan aivan kuin Yhdysvallat ei pyrkisi epäsuorin keinoin vaikuttamaan eri maiden tapahtumiin. Todellisuudessa suuri osa netissä tapahtuvasta poliittisesta ja muustakin vaikuttamisesta on jenkkien rahoittamaa ja heidän etuaan ajavaa sisältöä.
- Anonyymi
On se kamalaa kun Suomessa on reilu ja rehellinen Yle joka uutisoi asioita kovin asiallisella tavalla.
Persulle se on kova paikka kun Venäjän sanoma ei mene yhtä hyvin läpi. - Anonyymi
On meillä paljon Putinin tuottamaa 'tiedotustakin'.
Ollaan vaan myötäilty 'isoja'. On ollut pakko. Kai? Ollaan ajateltu, että kun myötäillään, ollaan kamuja.
Vaikka Putinin hallinto murhasi todistetusti venäläisellä poloniumilla entisen agenttinsa,meidän valtio jatkoi ydinvoimalaneuvotteluita tuon Rosatomin kanssa.
Valtioterroristimaan kanssa! - Anonyymi
Trumppu rehellinen, Ukrainan sodan aloituksesta,vois todistaa Naton hyökkääjäksi,käskytettynä,olisi lisä todiste, Suomen kansan huijarina !?
- Anonyymi
Eiköhän tää ykspuolisuus koske koko maan mediaa.
Puolueetonta analyysiä asioista ei käytännössä ole saatavilla.
Jos joku sellaista yrittää, seuraa maalitus sekä öyhöttäjien että median taholta. - Anonyymi
YLE:n uutiset maalaili taas omiaan 11.5. uutisissa sanomalla, että istanbulin rauhanneuvotteluissa vuonna -22 venäjän ehdot olivat ukrainalle ankarat. Tosiasiassa itä-ukrainan alueet olisivat jääneet ukrainalle, jos vaan venäjän kielisen väestön oikeudet mm. omaan kieleen olisi turvattu. Rauhansopimus olisi tehty ukrainan esittämän paperin pohjalta. Tämä ei kuitenkaan sopinut lännelle. Boris J kiirehti kiovaan kieltämään sopimuksen, kun tavoitteena oli jatkaa, myös Sanna Marinin sanoin, as long as it takes. Nyt, kun peli alkaa olla pelattu, vaaditaan tulitaukoa.
- Anonyymi
Natohan on vain ,Yhdysvaltain sotia ja jatkaja,Obamakin määräs Libyaa pommittamaan,kun oma valtuus yksin loppui,kateudessaan !?
- Anonyymi
Hyvä kirjoitus aloittajalta!
Samaa propagandaa harjoittaa myös muu valtamedia; vain harvoin tulee puolueetonta uutisointia esim. Ukrainan tilanteesta.
Eilisessä A-talk ohjelmassa oli kuitenkin kaksi todellista asiantuntijaa keskustelemassa Ukrainan sodasta, Rinna Kullaa Tampereen yliopistosta sekä Kiinan ja Kaukoidän asiantuntija Teppo Turkki.
He pysyivät tiiviisti tosiasioissa ja analysoivat niiden vaikutuksia maailmanlaajuisesti.
Sensijaan kaksi muuta "asiantuntijaa" eivät jaksaneet pysyä irti omasta poliittisesta kannastaan, mutta ehkä niin oli ollut tarkoituskin henkilövalinnoissa? - Anonyymi
Upi:n asiantuntijoiden tarkempien tutkimusten perustella Putinin suunnitelmana oli vallata ukraina yhdessä päivässä. Ei onnistunut, ukraina on voittaja, venäjä on ahtaalla.
- Anonyymi
Kyllähän tästä uutisoitiin jo heti sodan alussa. Oli todella pienestä kiinni, ettei Ukraina antautunut saman tien.
Kevään 2022 Istanbulin neuvottelujen tulos oli nykyisestä näkökulmasta hyvä Ukrainalle, mutta ratkaisuehdotus ei sopinut lännelle. Haluttiin antaa Venäjälle opetus ja tässä sitä ollaan. Sodan pitkittyessä Ukrainan kannalta oikeudenmukainen rauha on yhä kauempana.
- Anonyymi
Nyt on meneillään kasvojen menettämisen pelko suurella sotasankarilla ja lisäksi myös "halukkaiden koalitiolla".
Siispä, tappaminen saa jatkua politiikan tekovälineenä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4552700Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152535Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2611528Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841164Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4371108Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631068- 156950
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56879
- 79865