Mirait ja asemat missä viipyy?

Anonyymi-ap

Olisko aika tuoda vetyasemat ja autot? tappelua öljyn takia
Anonyymi-ap
2025-05-04 17:48:38

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/d2a51f84-d541-44a8-9555-ce9019c8dde6?ref=ampparit:097b

Kyseessä uskotaan olevan kartellin johtajamaiden tapa rangaista kumppaneita, jotka ovat tuottaneet liian paljon raakaöljyä. Opec+ on pitkään ollut sillä linjalla, että tuotantoa rajoitetaan, jotta hinnat saadaan pidettyä korkealla. Jos yksittäinen maa myy paljon ja kalliilla silloin, kun muut rajoittavat tuotantoaan, kartellin perusidea murenee.

Bloombergin lähteiden mukaan Saudi-Arabia kyllästyi Kazakstanin ja Irakin ylituotantoon ja nyt kartellirikkureita läksytetään polkemalla hintoja. Näyttäisi kuitenkin siltä, että ylituottajien tavat eivät ole parantuneet. Ainakaan vielä.

Siinä, missä Irak jotakuinkin pyrkii noudattamaan kartellin ohjeita, Kazakstan on porannut öljyä niin että tuntuu. Maaliskuussa mustaa kultaa pumpattiin Kazakstanissa 422 000 barrelia päivässä yli sovitun määrän. Huhtikuussa Kazakstanin pumppaamat öljymäärät supistuivat, mutta olivat silti yli sovitun rajan.

Lisäksi raakaöljyn alennusmyynnit hyödyttävät Saudi-Arabian ja Yhdysvaltojen välejä. Vaikka Yhdysvaltojen kysynnän öljylle odotetaan laskevan, on maan presidentti Donald Trump silti penännyt raakaöljylle matalampaa hintaa.

4

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mirait myydää USAssa pilkkahinnalla ja tankkausasemia puretaan kovaan tahtiin.
      Sama meininki tankkauspisteiden kanssa on Euroopassakin maissa joissa niitä on ollut pidempään.

      • Anonyymi

        ja kohta Musk valmistaa vetyautoja....

        taas osake nousee pilviin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ja kohta Musk valmistaa vetyautoja....

        taas osake nousee pilviin

        Laitetaanpa viesti muistiin ja palataan vaikka 3 vuoden päästä katsomaan miten totaalisen väärässä olit.


      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2351
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2260
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      52
      2247
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1512
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1446
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1402
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1161
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1136
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1126
    Aihe