Taloyhtiöiden siipiveikot ja sirpat

Taloyhtiöihin on pesiytynyt omituinen siivellä asujien klaani. Tämä jengi ei laita niin minkäänlaista kortta yhteiseen kekoon. Oma asumismukavuus ja maltillinen hoitovastike revitään naapurien selkänahasta. Erityisesti ongelma vaivaa rivitaloyhtiöitä, joissa on sovittu omatoimisesta huollosta. Miten näistä satiaisista päästään eroon. Oikeuden mukaista olisi, että jos kerran eivät osallistu hommiin niin maksaisivat töiden teettämisestä omalta osaltaan. Tältä kohdin tarvitaan muutoksia as oy lakiin.
11207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Huoltoyhtiö hoitaa ja kaikki maksaa. Talkoot on mennyttä maailmaa.

Äänestä
  • Tarjoat ratkaisua - helppo. Joissain tapauksissa toimii mutta ei pienissä taloyhtiöissä. Nimittäin kustannukset eivät ole järkevässä suhteessa töiden määrään. Huoltoyhtiöiltä ei pienet taloyhtiöt välttämättä saa edes tarjouksia pyydettäessä. Lisäksi töiden jälki ei ole mairitteleva. Koko ajan jonkun täytyy reklamoida hommista. Eli jos haluat, että homma tehdään kunnolle niin tee se itse. Tämähän on vanha totuus.

    Äänestä

Tarkoitat varmaan taloyhtiön osakkaita. Vuokralaisia ei voi velvoittaa puuhasteluihin. Tosin ne kyllä varmaan, puuhastelut siis, luovat sitä paljon rummutettua yhteisöllisyyttä asumiseen. Kannattaisi varmaan kokeilla.

Äänestä
  • Talkoo kaljoihin löytyy yhteisöllisyyttä. Muu on sitten niin ja näin.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Talkoo kaljoihin löytyy yhteisöllisyyttä. Muu on sitten niin ja näin.

    Joo todellakin näin on.

    Äänestä

Aika typerää mankumista taholta, joka itse mankuu ylimääräisiä yhtiövastikkeita ja vastuuvapautta. As Oy on kolhoosi, ehkä nämä toimisivat sovhoosimallilla paremmin.
Jos joku on tyytymätön nykyiseen asuntoonsa Suomessa, suosittelen lämpimästi asumista jonkin aikaa kommunalkassa. Eiköhän valitus lopu. Naapureiden välit ovat usein huonot.

maksaisivat töiden teettämisestä omalta osaltaan.

Äänestä

Meinaatko että metrisen lumisateen jälkeen se A-rapun selkävikainen mummo lähtee luḿitöihin, kun sattui vuoro kohdalle?

Äänestä
  • Täällä meidän yhtiössä on vaan sellainen teräsmummo, joka pesee lumihommissa nämä nyky jupit joilla tuntuu kaiken aikaa olevan sellainen kiire sen Teslan rattiin ettei huomenta ehditä sanoa naapurille. Olisi mummo sitä mieltä, että turkin hihaan pitäis nämä kaverit laittaa ja … uudelleen. ;-)

    Äänestä

Asunto-osakeyhtiö on nimenomaan yhtiö, ei mikään työsiirtola. Jos satut omistamaan pörssi osakkeita, niin ei sieltä tule vuoroja johonkin hommiin.
Yhtiö on vastuussa hommien hoidosta ja jos muutama puuhapete haluaa tehdä itse, niin siitä vain, mutta se ei koske muita osakkaita.

Äänestä
  • Yleensä olisi parempi kun ne puuhapetet sitoisi puuhun jos tulee jotain haravoimista vaikeampaa.

    Äänestä

Sen takia Teslakuskikin on hommannut asuntonsa taloyhtiöstä eikä okt, jotta ei tarvitse niitä lumitöitä tehdä, vaan yhtiö järjestää asian. Mankujien pitää muuttaa itse omakotitaloon, jos ei as oy miellytä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Taloyhtiöihin on pesiytynyt omituinen siivellä asujien klaani. Tämä jengi ei laita niin minkäänlaista kortta yhteiseen kekoon. Oma asumismukavuus ja maltillinen hoitovastike revitään naapurien selkänahasta. Erityisesti ongelma vaivaa rivitaloyhtiöitä, joissa on sovittu omatoimisesta huollosta. Miten näistä satiaisista päästään eroon. Oikeuden mukaista olisi, että jos kerran eivät osallistu hommiin niin maksaisivat töiden teettämisestä omalta osaltaan. Tältä kohdin tarvitaan muutoksia as oy lakiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu