Lasikuitutapetin päälle

Tony

Tarkoitukseni olisi peittää entisen asukkaan laittama järkyttävä lasikuitutapetointi. Lasikuitutapettia kun ei kannata lähteä repimään niin ainut keino lienee pinnan tasoitus. Olen ajatellut käyttää joko tasoitustapettia tai jonkinlaista remonttilaastia, esim. Knaufin käsikipsilaasti.

http://www.knauf.fi/document.asp?docID=103&site=1

Lienee aika kallista tököttiä, mutta kun neliöitä ei ole hirveästi niin kustannuksetkaan eivät lähde käsistä. Lähinnä kaipaisin siis tasoitustapetista kokemuksia tai neuvoja/ohjeita. Miten suuret pinnan erot tasoittaa?

8

20550

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • revin

      lasikuitutapetin pois. Lähti yllättävän helposti. Sen, mitä seinään jäi, kävin läpi hiomakivellä. Sitten ohut ylitasoitus ja maalaus. Hieno tuli! Mielestäni tasoitustapetin laittaminen kuullostaa turhalta kikkailulta, ja saumathan siitä jäävät näkyviin...

      • Tony

        Pitäähän ne seinät joka tapauksessa tasoittaa, ottaa lasikuitutapetin pois tai ei. Näin kun vedän tasoitteen suoraan lasikuitutapetin päälle, jää yksi työvaihe kokonaan pois, eli se pois repiminen. Voihan tasoitetapetin sauman kitata jolloin se ei jää näkyviin.


      • pitää
        Tony kirjoitti:

        Pitäähän ne seinät joka tapauksessa tasoittaa, ottaa lasikuitutapetin pois tai ei. Näin kun vedän tasoitteen suoraan lasikuitutapetin päälle, jää yksi työvaihe kokonaan pois, eli se pois repiminen. Voihan tasoitetapetin sauman kitata jolloin se ei jää näkyviin.

        tasoittaa, repi lasikuitutapetin pois tai ei, mutta poistettuasi lasikuitutapetin selviät varmaan ohuemmalla tasoitekerroksella, ainakin jos lasikuidussa on kovin "syvä" kuvio. Meillä lasikuitutapetti lähti kokonaisina vuotina irti, toki siitä tuleva pöly on aika ikävää. Teet niin tain näin, mukavia remppahetkiä :)


      • kiinnitys
        Tony kirjoitti:

        Pitäähän ne seinät joka tapauksessa tasoittaa, ottaa lasikuitutapetin pois tai ei. Näin kun vedän tasoitteen suoraan lasikuitutapetin päälle, jää yksi työvaihe kokonaan pois, eli se pois repiminen. Voihan tasoitetapetin sauman kitata jolloin se ei jää näkyviin.

        Jos tasoitat lasikuitutapetin päälle, niin varmista että tapetti on joka kohdasta kunnolla kiinni alustassa. Jos se on jostain kohti irti, niin päältätasoittaminen ei sitä kiinnitä.


    • rape

      Laitoin tasoitetapetin lasikuitutapetin päälle ja sen päälle tuli uusi tapetti. Lasikuittapetin kuvio tnntuu jonkin verran kädellä siveltäessä uutta tapettipintaa, mutta ei näy. Mielestäni tasoitetapetin käyttö on hyvä ratkaisu, vähempitöinen kuin joku tasoitelaasti.

    • niin hyvä tulee

      "Lasikuitutapettia" ei kannata ainakaan vanhoissa taloissa alkaa pois repimään, voi lähteä puoli seinää mukana. Itse ostin Prismasta 30kg säkin ihan perustasoitetta jauheena, maksoi n.12€. Tämän vetelin seinään ja hioin ja maalasin. Hyvä tuli, ei tarvitse tapettia. Voi toki laittaa jos haluaa. Kannattaa muuten ostaa sellaista tasoitetta, joka on väriltään harmaa/ruskea eikä valkoinen. Värillisestä näkee paremmin missä tasoitetta on liian vähän tai huonosti hiottu. Väri peittyy pohjamaalilla hyvin.

      • Anonyymi

        Pitääkö seinä aina maalata pohjamaalilla tasoitus laastin jälkeen ,jos laittaa päälle tapeetin ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitääkö seinä aina maalata pohjamaalilla tasoitus laastin jälkeen ,jos laittaa päälle tapeetin ?

        "Pitääkö seinä aina maalata pohjamaalilla tasoitus laastin jälkeen ,jos laittaa päälle tapeetin ?"

        Kyllä ehdottomasti kannattaa maalata. Pelkkä laasti muuttuu aika helposti velliksi kun se joutuu liisterin kanssa tekemisiin. Varsinkin jos käytetään näitä kuitutapetteja, joissa liisterit vedetään seinään.

        Eihän se pohjamaalikaaan aina tilannetta pelasta. Saattaa tulla tapetti seinältä alas tasoitelaastit mukanaan, vaikka olisi maalia liisterin alla.

        Varminta on, jos laittaa tasoitteen päälle pohjamaalin ja tekee tapetoinnin vanhanaikaisella vetytettävällä tapetilla, jolloin seinään ei sudita liisteriä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1414
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      825
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe