Hotelli peri turistiveroa 8 eur/päivä/henkilö. Kuittia maksusta ei saatu ja vaativat maksamaan käteisellä.
Kirjanpito oli joku hotellin oma vihko A4-tyyppinen, kirjanpidon ulkopuolinen paperinyssykkä.
Mihinkähän nuokin rahat oikein menevät. Niitä tuskin saa Ateenan ahneet ?
Turistivero
31
1088
Vastaukset
- Anonyymi
Huijausta koko homma !
- Anonyymi
Tervetuloa Kreikkaan, veronkierto on enemmän kuin harraste tai maan tapa.
- Anonyymi
EKP ei valvo enää Kreikan taloutta. Ollaan palattu vanhaan meininkiin. Kunhan saataisiin drahkma takaisin, niin turismi alkaisi kukoistaa. Nythän hinnat ovat yleisesti liki Suomen tasolla. Palvelut ovat halvempia. Täällä ei purrat pureskele kukkaroa. Kaljatölkki euron, röökipaketti 4 euroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EKP ei valvo enää Kreikan taloutta. Ollaan palattu vanhaan meininkiin. Kunhan saataisiin drahkma takaisin, niin turismi alkaisi kukoistaa. Nythän hinnat ovat yleisesti liki Suomen tasolla. Palvelut ovat halvempia. Täällä ei purrat pureskele kukkaroa. Kaljatölkki euron, röökipaketti 4 euroa.
Euron kaljatölkki, kalliimpaa kuin köyhän kupari Suomessa?
- Anonyymi
Sama kokemus Lefkaksella. Edellisenä päivänä siivooja toi lapun huoneeseen missä pyydettiin järjestämään lähtöpäiväksi 5e/pv turistiveron maksua varten. Lisäksi ilmoitettiin, että vain käteinen käy maksuksi. Maksettiin sitten viikosta se 35 euroa eikä mitään kuittia annettu. Jäin myös pohtimaan, että miten veron suorittamisesta ei anneta mitään kuittia sen maksajalle? En siinä lähtöhötäkässä huomannut tätä myöskään kysyä.
Lisäksi tuolla päin oli hyvin yleistä, ettei korttimaksupäätteet toimineet "yhteysongelmien" takia. Autovuokraamokaan ei meinannut minulle kuittia antaa kuin pitkällisen tivaamisen jälkeen.
Että sellasta touhua siellä. - Anonyymi
Kreetalla hotelli ihmetteli, kun vaadin maksaa sen kympin/pv kortilla sanoen, että saksalaisetkin maksavat käteisellä.
- Anonyymi
Kannattaa huomioida, että maasta poistumisen yhteydessä voidaan tarkistaa, onko verot maksettu eli kuitti pitää olla. Jos kuittia ei ole, joutuu maksamaan uudelleen sakkojen kera.
- Anonyymi
Rodos pitäisi asettaa yhdeksi kohteeksi näiden ylikansoitettujen ja "vältä" -listan kohteeksi.
Rodoksen kaupungin katkeamaton liikenneruuhka on sietämätön. - Anonyymi
Seurasin brittiryhmän sisäänkirjautumista. Heiltä ei veloitettu ilmastoveroa. Onko tuo vain tyhmille finskeille langetettu maksu.
Lisäksi jututin naapurihuoneen brittejä. Heidän matkahinta on vain puolet siitä mitä Tui veloittaa meiltä.- Anonyymi
Tui on tunnetusti kallis, koska sotahinnoittelu. Tuin voitoilla käydään sotaa Ukrainaa vastaan. Tui Venäjän oligarkkien omistuksessa.
- Anonyymi
Brittien saaret paljon lähempänä, kun tämä kylmä Suomi ja yhteiskunta veroineen erilainen, kun Suomi.
- Anonyymi
"Kuittia maksusta ei saatu ja vaativat maksamaan käteisellä. "
Jos kuittia ei anneta, ei pidä maksaakaan.- Anonyymi
Kyllä tuo käteinen on vielä ihan yleinen maksutapa, miksi niitä seteleitä ja kolikoita uudistetaan, ja tehdään jos niitä ei käytetä, tai tarvita.
Kuitti tietty pitää saada.
- Anonyymi
Varasin soittamalla majapaikkaan, ei turistialueella. Eivät verottaneet mitään.
Taitaa olla vain massapaikkojen vitsaus. - Anonyymi
Heh, ilmastovero kuitilla 10 e/pv, ilman kuittia 5 e/pv
Joku tässä haiskahtaa- Anonyymi
Kreikka alkaa normalisoitua eli tekee paluun vanhaan. Kohta päästään taas lähettämään erillistukia, miljardeja, Orpon pohjattomasta velkakassasta.
Onkos ne vanhat tuet maksettu takaisin ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kreikka alkaa normalisoitua eli tekee paluun vanhaan. Kohta päästään taas lähettämään erillistukia, miljardeja, Orpon pohjattomasta velkakassasta.
Onkos ne vanhat tuet maksettu takaisin ?Juu tähän ollaan taas menossa ja Suomen hallitus ottaa velkaa, että saadaan antaa rahaa Kreikkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu tähän ollaan taas menossa ja Suomen hallitus ottaa velkaa, että saadaan antaa rahaa Kreikkaan.
Verot nousee Suomessa.
- Anonyymi
Ei näy koskevan kreikkalaisiakaan. Epäilyttävä homma. Meneekö tuo pärskertoimen mukaan ?
- Anonyymi
Albania, hinnat kolmasosa Kreikasta eikä mitään turistiveroja, ystävälliset ja korkeatasoiset palvelut.
- Anonyymi
Montako viikottaista suoraa lentoa Helsingistä on Albaniaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako viikottaista suoraa lentoa Helsingistä on Albaniaan?
Apollomatkoilla on Albanian matkoja.
Hieman alpaanialaisia ... 80 luvun...hinnatkin markkahintoja... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Apollomatkoilla on Albanian matkoja.
Hieman alpaanialaisia ... 80 luvun...hinnatkin markkahintoja...Harvassa on 1980-luvulla Albaniassa käyneet suomalaiset. Maahan avautui vasta 1995 turismille ja kehitys on ollut nopeaa.
Ensimmäisiä turisteja, brittejä ja saksalaisia, pidettiin mielisairaina, kun menivät makaamaan rannoille suoraan auringonpaisteeseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harvassa on 1980-luvulla Albaniassa käyneet suomalaiset. Maahan avautui vasta 1995 turismille ja kehitys on ollut nopeaa.
Ensimmäisiä turisteja, brittejä ja saksalaisia, pidettiin mielisairaina, kun menivät makaamaan rannoille suoraan auringonpaisteeseen.Viisumin sai, jos ei ollut toimittaja sekä ennenkaikkea, sai SKPn suositukset. Tuttu kävi, kertoi, että passin ollessa viisumihaussa, häntä seurasi joku ruotsalaismies, josta oli globetrottereilla jo ennestään vihiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viisumin sai, jos ei ollut toimittaja sekä ennenkaikkea, sai SKPn suositukset. Tuttu kävi, kertoi, että passin ollessa viisumihaussa, häntä seurasi joku ruotsalaismies, josta oli globetrottereilla jo ennestään vihiä.
Aikoinaan kuulemma järjestettiin arpajaiset, joiden ensimmäinen palkinto oli viikko Albaniassa ja toinen palkinto kaksi viikkoa Albaniassa.
- Anonyymi
Turistivero on luokituksen mukaisesti. Miten on jos tähtiä on 4 mutta ei edes ilmastointi toimi tai saada koko loman aikana kuntoon niin tähtiä kuuluisi olla vain 2, mistä veron palautusta saa hakea
- Anonyymi
Rekkula matkatoimistoon, kurriin JA KREIKAN LÄHETYSTÖÖN. Sieltä käynnistyy verotarkastus kyseiseen hotlaan.
- Anonyymi
Respan kautta uusi huone.
- Anonyymi
Et ole verovelvollinen Kreikassa. Tuolle maksulle tai huijausmaksulle pitää keksiä uusi nimi.
Oisko Krekkula hyvä ?- Anonyymi
Jos et kaiva kuvettas, mene rannalle maate
- Anonyymi
Kolmasti maksettu, aina käteisellä ja muka tecnical proplem, ei annettu kuittia. Alkaa vituttaan koko paikka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?313616- 963293
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim913162- 773088
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m682993Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862735- 352530
- 692453
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432298- 882070