Rasismi tekee meistä kaikki häviäjiä

Anonyymi-ap

Rasismi ei auta ketään. Se ei tee maailmaa paremmaksi, turvallisemmaksi tai reilummaksi, päinvastoin. Kun ihmisiä syrjitään ihonvärin, taustan tai kielen takia, menetämme mahdollisuuden oppia toisiltamme ja elää yhdessä täysillä.

Jos joku joutuu kokemaan, ettei kuulu joukkoon, se vaikuttaa meihin kaikkiin. Työpaikoilla jää käyttämättä osaamista, kouluissa joku ei saa tukea, kaveripiireissä suljetaan pois ihmisiä, joilla voisi olla paljon annettavaa. Pelko ja epäluulo vievät tilaa luottamukselta ja ystävyydeltä.

Me kaikki ansaitsemme tulla kohdelluksi ihmisinä, ei leimoina tai ennakkoluuloina. Kun kohtelemme toisiamme tasavertaisesti, voimme rakentaa vahvempaa ja onnellisempaa yhteiskuntaa. Siksi rasismi ei ole vain yhden ryhmän ongelma, se on meidän kaikkien tappio. Mutta meillä on myös mahdollisuus muuttaa suuntaa. Aloitetaan siitä, miten puhumme toisillemme.

11

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pietarsaaressa rasismi on yleistä...!?

    • Anonyymi

      Mutta siitäkin ja faktoista huolimatta meidän porukka menee kuoltuaan ainoina oikeina valittuina taivaan paratiisiin.
      Muut menee helvettiin sillä sinne on hyvien aikeiden polku kivetty.

      Kannattaa siis liittyä meidän hyvien kiveäjien porukkaan, jos ei jo kuulu.

      • Anonyymi

        Mihin vapaamuurarit menee?


    • Anonyymi

      Puolesta loukkaantuminen on pop

      • Anonyymi

        Rasismikortti pakan alta välistä jakakaa, se korkein korteista on ja muut argumentit kumoaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rasismikortti pakan alta välistä jakakaa, se korkein korteista on ja muut argumentit kumoaa.

        Uhriutumiskortti on valttia.


    • Anonyymi

      Rasistisesta naisten alistamisesta on päästävä eroon.

    • Anonyymi

      Kysyin ruotsalaiselta tekoälyltä miten pietarsaaresta saataisiin kitkettyä suomenruotsalainen suomenkielisiin kohdistama kieliperustainen rasismi.

      Kahden päivän miettimisen ja itsensä kanssa diskuteeraamisen jälkeen tämä ruotsalainen tekoäly viimein vastasi:

      >>Vikingarna tekee Säkkijärven polkasta ruotsinkielisen tanssittavan coverin vierailevan suomalaisen haitarinsoittajan säestämänä.
      Sitten alkavat siellä pietarsaaren Svenska Gårdenilla tanssimaan paikalle lauantaitansseihin lennätettävän Vikingarnan soiton tahtiin.

      Säkkijärven polkka soi aina aamuun asti ja tanssin pyörteissä hakevat, vievät ja pyörittävät toisiaan lämmöstä hikisinä ja huumaantuneina kunnes rasismi kitkeytyy pois, päältä.
      Tai sitten vaikka aikojen loppuun ja viimeiseen lauantaihin.
      Ihahaa ihahaa! <<

      Hieman outo, kryptinen ja lainatulta vaikuttava oli tämä ruotsalaisen tekoälyn vastaus ja tiedä onnistuiko simultaanitulkkauksenikaan ihan vilpittömän täydellisesti.

      Mutta tällä mennään ja toivotaan sen olevan sitten se voittava ruotsalainen resepti paikalliseen suomenruotsalaiseen dilemmaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3192
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      169
      1204
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe