Maatalous ja suomettuminen

Anonyymi-ap

Maatalous ja kepulaisuus olivat suomettumisen kantava voima.

Maataloustuotteiden vienti ja asekauppa oli koplattu yhteen.

Kekkosen idänmatkojen jälkeen kerrottiin, miten Neuvostoliitto oli ostanut elintarvikkeita, joista Suomessa oli ylituotantoa. Isännät ja emännät hykertelivät tyytyväisinä ja kehuivat kilvan kauppamies Kekkosta.

Kekkonen suhtautui tunnetusti nihkeästi puolustusvoimiin ja asehankintoihin, mutta maatalousviennin lisääminen sopi hänelle hyvin. Maanviljelijät olivat hänen uskollisin äänestäjäjoukkonsa.

https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000011109115.html

Agrisosialistit ovat nykyäänkin haitaksi Suomelle.

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kekkosaika ei ollut Kekkosen vika mitta kummallista se oli rysänkanssa pelaaminen

      Toivottavasti Kepu ei enää koska nouse Suomen politiikkaan asioiden joitajaksi

      Kepu pelaa maan pinta- alalla eli esim. Lapissa on vain jotain 170 000 asukasta mutta siellä on yli 300 kunnanvaltuutettua ja monet Kepu

      Jossain Stadissa on pelkässä kaupunginosassa 100 000 asukasta jotka saavat muutaman ihmisen kaupunginvaltuustoon

      Sote- byrokraatteja on valtavasti ja niissä Kepulla iso edustus vaikka puolue on mitätön

      Tämä on järjestelmä joka sodan jälkeen luotiin Suomeen Kremlin tukemana. Missään läntisessä EU- maassa ei ole Kepun kaltaista maalaisliittoa eikä Kepulla sen takia ole kunnollista ryhmääkään EU- parlamentissa

    • Anonyymi

      Keskustasta ja K-linjasta koko suomettumissairaus lähti,, yrittivät suomettaa Suomea ja tehdä maasta Neuvostoliiton sylikoiran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      220
      5875
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5734
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4801
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      54
      4104
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4037
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      7
      2799
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      13
      2214
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1663
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1480
    Aihe