Olen vasta eronnut ja tilanne on se, että asun tällä hetkellä hätäratkaisuna koirani ja lapseni kanssa vanhemmillani. Kohta minun pitäisi vihdoin päästä muuttaman pois, mutta minulla on kohta 9v tanskandoggi, joka on tottunut asumaan keskellä ei mitään, hiljaisuudessa ilman muita ihmisiä.
Täällä vanhemmillani asuessa koira haukkuu päivät pitkät ohi ajaville autoille ja kävelijöille, eli pitäisi päästä omakotitaloon vuokralle. Tällä hetkellä (ja todella harvoin muutenkaan) ei ole vapaana, kuin rivitaloasuntoja.
Lisäksi koiralla ei oo ikinä ollu mitään ongelmaa yksinolon kanssa, mutta nyt tänne muuton jälkeen on aivan jossain paniikin vallassa, kun tuun kotiin töistä. Hyppii päälle, huutaa ku syötävä ja välillä ihan näykkii. Myös yksin ollessa huutaa jokaiselle autolle, kun ajattelee, että tulen kotiin.
On myös laihtunut todella paljon, stressistä tai muusta who knows.
Hänellä on koko ikänsä ollu kaikenmaailman terveysongelmia. Nykyään niistä vielä jäljellä pyörtyily sekä pitää pistää 1kk välein nivelrikkolääke. Hän syö allergisen koiran ruokaa, joka maksaa aivan tuhottoman paljon.
Siitä syystä, miten hän on reagoinut tänne muuton jälkeen, pelottaa, että hän ei enää pysty sopeutumaan muuttoihin. Kun ei edelleenkään ole sopeutunut tänne, vaikka muutosta on jo useita kuukausia.
Nyt mietinkin, että mitä minä teen hänen kanssaan...sanokaa mitä tekisitte itse tässä tilanteessa?
Koiralle uusi koti vai lopetus?
5
459
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös 9v tanskandoggi ole jo tosi vanha? Ihan ensiksi veisin koiran eläinlääkäriin, ettei sillä vain ole kipujavja vaivoja ja seuraavaksi miettisin, olisiko armollisempaa vain lopettaa koira.
- Anonyymi
Jos ei ole tarjolla kotia joltain tutulta, josta varmasti tietäisi että pärjäisi siellä. Niin valitsisin kaikkien terveysvaivojen vuoksi jo viimeisen matkan.
- Anonyymi
Meillä koirat muuttaneet aina ihmisten mukana ilman ongelmia.
Jos äänet häiritsee, radio päälle, se tasaa melut.
Jos autojen näkeminen kiihdyttää. Ni rajaat ne näköpiiristä.
Ikävää jos ei toimi. Noin iäkästä en enää kiertoon laittais. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/728e5250-6907-490a-8d1f-ea3cc658dab6
Yksi vaihtoehto lisää. - Anonyymi
Mistä tiedät, kuinka kovia kipuja jo koirasi kokeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41584Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51382- 261236
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47866Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35822Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47790Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4747