Olen vasta eronnut ja tilanne on se, että asun tällä hetkellä hätäratkaisuna koirani ja lapseni kanssa vanhemmillani. Kohta minun pitäisi vihdoin päästä muuttaman pois, mutta minulla on kohta 9v tanskandoggi, joka on tottunut asumaan keskellä ei mitään, hiljaisuudessa ilman muita ihmisiä.
Täällä vanhemmillani asuessa koira haukkuu päivät pitkät ohi ajaville autoille ja kävelijöille, eli pitäisi päästä omakotitaloon vuokralle. Tällä hetkellä (ja todella harvoin muutenkaan) ei ole vapaana, kuin rivitaloasuntoja.
Lisäksi koiralla ei oo ikinä ollu mitään ongelmaa yksinolon kanssa, mutta nyt tänne muuton jälkeen on aivan jossain paniikin vallassa, kun tuun kotiin töistä. Hyppii päälle, huutaa ku syötävä ja välillä ihan näykkii. Myös yksin ollessa huutaa jokaiselle autolle, kun ajattelee, että tulen kotiin.
On myös laihtunut todella paljon, stressistä tai muusta who knows.
Hänellä on koko ikänsä ollu kaikenmaailman terveysongelmia. Nykyään niistä vielä jäljellä pyörtyily sekä pitää pistää 1kk välein nivelrikkolääke. Hän syö allergisen koiran ruokaa, joka maksaa aivan tuhottoman paljon.
Siitä syystä, miten hän on reagoinut tänne muuton jälkeen, pelottaa, että hän ei enää pysty sopeutumaan muuttoihin. Kun ei edelleenkään ole sopeutunut tänne, vaikka muutosta on jo useita kuukausia.
Nyt mietinkin, että mitä minä teen hänen kanssaan...sanokaa mitä tekisitte itse tässä tilanteessa?
Koiralle uusi koti vai lopetus?
6
584
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös 9v tanskandoggi ole jo tosi vanha? Ihan ensiksi veisin koiran eläinlääkäriin, ettei sillä vain ole kipujavja vaivoja ja seuraavaksi miettisin, olisiko armollisempaa vain lopettaa koira.
- Anonyymi
Jos ei ole tarjolla kotia joltain tutulta, josta varmasti tietäisi että pärjäisi siellä. Niin valitsisin kaikkien terveysvaivojen vuoksi jo viimeisen matkan.
- Anonyymi
Meillä koirat muuttaneet aina ihmisten mukana ilman ongelmia.
Jos äänet häiritsee, radio päälle, se tasaa melut.
Jos autojen näkeminen kiihdyttää. Ni rajaat ne näköpiiristä.
Ikävää jos ei toimi. Noin iäkästä en enää kiertoon laittais. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/728e5250-6907-490a-8d1f-ea3cc658dab6
Yksi vaihtoehto lisää. - Anonyymi
Mistä tiedät, kuinka kovia kipuja jo koirasi kokeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746