Marraskuu???

matkaaja

Onko kokemuksia säästä Marokossa marraskuussa?

3

1230

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lalla

      Marokossa ei voi puhua yhdestä ainoasta säästä tai ilmastosta, sillä se vaihtelee suuresti pohjoisesta etelään.
      Ilmasto on leuto ja kostea Välimeren ja Atlantin rannikoilla. Vuoden keskilämpö on siellä 20º.
      Atlantin rannikon kylmin kuukausi on tammikuu (12º-14º) ja kuumin heinäkuu (24º-26º).
      Kokonaisuudessa Marokon ilmasto on kuiva ja vähäsateinen ja mitä etelämmäksi siirryt, niin sitä karumpaa. Tämän aiheuttaja on Saharan autiomaa. Sateitakin ilmenee ja ne voivat olla runsaita. Kausi on yleensä marraskuusta maaliskuuhun.
      Atlas-vuorilla on tietysti viileää ja kylmää talvisin. Siellä voi jopa hiihtää...
      Kun et kertonut mihin suuntaat Marokossa, niin pistin tälläisen yleisen selityksen.
      Toivottavasti oli apua.

      • Matkaaja

        Kiitos vastauksesta, aina kaikesta tiedosta on hyötyä. Agadiria olemme ajatelleet kohteeksi.


    • I love Morocco <3

      Terveisiä Marokosta. Saavuimme juuri takaisin kotisuomeen kahden viikon ihanan loman jälkeen. Viisi kertaa olemme olleet Agadirissa talviaikaan - nyt ensimmäinen kerta kesällä. Täytyy sanoa että kesällä vasta Agadir on herännyt henkiin. Kolme kertaa olemme olleet marraskuussa - muslimien pyhän juhlan ramadan aikaan. Säät ovat olleet todella hienot - mutta illat voivat olla kovinkin viileitä. Varsinkin silloin kun aurinko laskee, tuulee aina. Ja se saattaa tuntua viileältä mukavan aurinkoisen päivän jälkeen. On syytä varata mukaan myös lämpöistä vaatetusta iltoja varten. Ramadan aika myös vaikuttaa palveluihin. Auringonlaskun aikaan on vähintään tunnin katkos palveluissa. Muslimit kun eivät ramadan aikaan saa syödä, juoda eikä poltella valoisaan aikaan. Auringonlaskun aikaan sitten kokoonnutaan syömään yhdessä perheen kanssa (jos se vain on mahdollista). Illoilla kyllä sitten vilkastuu meno. Päivälämpötilat ovat olleet aina reilusti yli kahdenkympin - eikä pahemmin ole sadellutkaan vielä marraskuussa. Yölämpötilat saattavat yllättäen laskea tuonne kymmenen asteen tuntumaan ja mereltä puhaltava tuuli tuo siihen vielä lisäkoleutta.
      Toivon teille erittäin mukavaa ja rentouttavaa lomaa tuossa ystävällisessä lomakohteessa!!!
      Ja ennenkaikkea - Marokkolaiset tykkäävät kovasti suomalaisista turisteista - yllätys yllätys, meidän tunnetusti jöröjen suomalaisten ystävällisyytemme ja välittömyytemme ansiosta :)

      Viekää terveisiä kaikille tutuille :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2423
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      977
    3. 66
      970
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      919
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      783
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      601
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      90
      561
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      536
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      37
      512
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      478
    Aihe