Dry ohjelmoinnissa

Anonyymi-ap

Dry periaate mietityttää. Kuulin, että uutta ei kannattaisi kirjoittaa. Silti näin osaavan ohjelmoijan, joka ei käyttänyt aikaansa muiden koodiin tai nettiin tutustumalla, vaan koodasi kaiken kielen peruskirjastoilla tai omilla funktioillaan. Onko tuo ammattimaista vai ei? Vai miten toisen tekemään koodiin kannattaa tutustua?

9

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olipa avoin kysymys.

      Luuletko että tuohon voi kukaan vastata mitään järkevää?

    • Anonyymi

      Se ei ole ammattimaista jos koodaa vaan huvikseen sellaisen komponentin, joka on jo hyvälaatuisena olemassa. Itsekin olen nähnyt ohjelmoijia, jotka tekevät kaiken alusta, vaikka valmista tavaraa on saatavilla. Nämä tyypit ovat tehottomia juntteja. Jos on rajattomasti rahaa ja aikaa niin silloinhan tuo ei ole ongelma, mutta näin on vain harvoin. Ehdottomasti kannattaa käyttää kaikki olemassa oleva, toimiva ja hyvän laatuinen koodi uudelleen ja jättää juntit koodaamaan ihan kaikki ihan alusta. Eka homma lienee oman kääntäjän koodaminen ja sitten oman käyttöjäjestelmän koodaminen ja sitten IDE:n koodaminen ja sitten pystyy jo tekemään sen "Hello World", joka oli vaatimus.

      • Anonyymi

        Ahaa. Eli kannattaako ohjelmoida joku puurakenne, joka etsii kaikkien kirjastojen kaikki funktiot ja sitten kirjoitetaan testiohjelma, joka katsoo, mikä olisi sopiva metodi?


    • Anonyymi

      Stetsoni vaan päähän ja kohti auringonlaskua.

    • Anonyymi

      Kukaan ei ohjelmoi enää mitään kun AI-agentit suoltavat koodin ja kehittäjät vaan tarkastavat toiminnan ja tekevät tarvittavat muutokset. Koodaajia ei enää tarvita ja viimeinen sammuttakoon valot koodikouluissa.

      • Anonyymi

        Salassapitosopimukset estävät ainakin joskus AI-agenttien käytön.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Salassapitosopimukset estävät ainakin joskus AI-agenttien käytön.

        Lokaaleilla AI-järjestelmillä ei ole sitä ongelmaa. Lapsikin osaa ottaa ne käyttöön. Toki yrityksen politiikalla voidaan kieltää uusien työkalujen käyttö vaikka kuinka bunkkerissa koodaisi.


    • Anonyymi

      Milläs datalla siitä lokaalista sitten saa toimivan systeemin? Pitäisi olla paljon koodia ja paljon poweria, että saa sellaisen mallin tehdyksi.

      • Anonyymi

        Netistä löytyy avoimia projekteja. Todennäköisyyslaskennalla saa jotain aikaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3305
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      125
      2400
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1917
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1509
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1492
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    7. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      66
      1132
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      60
      1125
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      48
      1053
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      61
      991
    Aihe