Tulevat tänne edullisen sähkön perässä hintoja korottamaan usein joutavien viihdepalvelujen vuoksi
TikTokin ja muiden datakeskusten on maksettava kunnolla veroa käyttämästään sähköstä
4
254
Vastaukset
- Anonyymi
Siis nyt vienti onkin huono asia. Mitä, jos samantien katkaistaisiin kaapelit Viroon, että hinnat laskee.
- Anonyymi
Tekevät suomeen viihdepalveluja tuottavat datakeskukset, joiden palveluja käytetään ympäri maapallon ja suomalaiset kustantavat viihdepalvelujen näkyvyyden koko maailman väestölle sähkön hinnan ja siirtomaksujen korotuksina.
Saattepa nähdä, niin meillä on vielä 1€/kWh sähkönsiirtomaksut, eivätkä nämä datakeskukset maksa sähköstä mitään, vaan päättäjät puolustelevat, että nehän luo työpaikkoja suomeen.
Ei niissä datakeskuksissa ole kuin muutama johtava työntekijä yli 8 000€/kk palkalla ja datakeskusten rakennustyönkin teetetään datakeskuksen omalla ulkomaalaisella työvoimalla, ei suomalaisella.
Varmasti datakeskuksen henkilöstö on datakeskuksen omaa ulkomaalaista henkilöstöä. - Anonyymi
Energiateollisuus ry. toivottaa datakeskukset tervetulleeksi Suomeen, tietäähän se hintojen kohoamista ja voittojen kasvamista.
- Anonyymi00005
Haluutko live-chatin kuumien tyttöjen kanssa? 😏 https://Jessica.hoty.lat/Jessica#/?/?/pa50nlkh4
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1138085Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4097283Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804554Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294299Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-22953Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032709- 1082486
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332465Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202125Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11997