Mihin suomi,fi oikein tarvitaan

Anonyymi-ap

Tänään HäSa kertoo, että OmaHäme hyvinvointialue ottaa käyttöön suomi.fi alustan viestien välittämiseksi asiakkaiden kanssa. Tiedossa on, että myös verohallinto ehdottaa kansalaisille samaa. Aiheeseen liittyen allekirj sai muutama pv sitten sähköpostiin viestin kyseiseltä suomi.fi'lta, jossa viestissä kerrottiin,
että on tulossa veronpalautusta ja kehoitettiin klikkaamaan viestissä olevaa paria linkkiä ja antamaan tietoja. Tuntui epäilyttävältä ja näyttäessäni viestiä inet-liittymäni operaattorille lausunto oli, että on selvä huijausyritys. Ihmetyttää, mihin julkishallinnon toimija, kuten verohallinto ja hv-alueet tarvitsevat tällaista suomi,fi, jota myös huijarit tuntuvat käyttävän. Miksi julkitaho ei lähesty kansalaista suoraan hänen omaan sähköpostiinsa ilman välissä olevaa operaattoria.

16

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköpostikin kulkee operaattorin kautta.

      • Anonyymi

        Suomi.fi kun hakkeroidaan ellei ole jo hakkeroitu niin sitten ihmetellään ettei näin pitänyt käydä. Viiden miljoonan kaikki tiedot meni. Voi voi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi.fi kun hakkeroidaan ellei ole jo hakkeroitu niin sitten ihmetellään ettei näin pitänyt käydä. Viiden miljoonan kaikki tiedot meni. Voi voi.

        Kieltämättä avainlukulistat sun muut tietoturvafilosofian neronleimaukset on aika kivikautisia. Eikö nyt oikeesti hei korruptiomonopolissa saada aikaa mitään järkevää.

        Itse olisin kehittänyt jo aikoja sitten systeemin digitaaliseen tunnistautumiseen, jos sillä olisi ollut jotain merkitystä.


    • Anonyymi

      Suomi.fi on alusta, johan tarvitaan vahva kirjautuminen. Pötypuhetta, että se olisi joku huijaus. Tahmanäppien pitää opetella sitä kyttämään. Mutta kannattaa tietää, että Suomi.fi-sivulta ei ole suoraa linkkiä mihinkään Verohallintoon tai muuhun virastoon, sinne tulee vain ilmoitus, että "sinulle on postia" ja sitten pitää kuitenkin oikeasti kirjautua verohallintoon, tai mikä virasto sitten onkin kyseessä.

      • Anonyymi

        Täytyy opetella kyttäämään sitä sitten.


      • Anonyymi

        Ei hevonheppa windowsin edge-selain (maailman reunalla) ei toimi kaikilta ominaisuuksiltaan kuin Ios tai Android laitteissa.

        Eli mitä tarvittaisiin, sosialistinen kansalaisten atk-järjestelmä, kaikille oma sähköposti, usb-avain palveluihin, sertifikaatti sähköpostien allekirjoittamiseen.
        Kaikki olemassa, mutta koska kapitalismi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hevonheppa windowsin edge-selain (maailman reunalla) ei toimi kaikilta ominaisuuksiltaan kuin Ios tai Android laitteissa.

        Eli mitä tarvittaisiin, sosialistinen kansalaisten atk-järjestelmä, kaikille oma sähköposti, usb-avain palveluihin, sertifikaatti sähköpostien allekirjoittamiseen.
        Kaikki olemassa, mutta koska kapitalismi.

        #Hämtonin kivikylän hallintovirastot varmaan vaativat vielä dokumentit paperisena.


      • Anonyymi

        Itse olen professionaali programmer, mutta kun en ole mikään kasvukäytävän javailija, trollailen vaan suomi24ssä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täytyy opetella kyttäämään sitä sitten.

        Älytöntä ajan haaskausta.


    • Anonyymi

      Mitä vähemmän paperia postilaatikossa, sitä parempi.

      • Anonyymi

        Eihän sulla ole postilaatikkoakaan.


    • Anonyymi

      Suomi.fi on kuin suunniteltu hyvien veljien suojatyöpaikka. Täysin tarpeetonta puuhastelua korkealla palkalla.

    • Anonyymi

      Ihmetyttää todella, miksi valtiolliset toimijat kuten verohallinto ja hv-alueet lähtevät käyttämään tällaista täysin tarpeetonta ja turhaa viestien Suomi,fi välitysalustaa. Miksi eivät suoraan viestitä kansalaisille heidän sähköposteihin. Mainittakoon vielä, että aloittajalle suomi.fi'ltä tulleen viestin teksti oli inet-operaattorin henkilön mukaan kömpelöä ja huonoa suomenkieltä ja suomi.fi alustalle lähettäneen sähköpostiosoite oli ulkomainen. Hänen välitön tulkintansa oli, että on huijausyritys, eikä linkkejä tule avata eikä tietoja antaa.

      • Anonyymi

        Verohallinto ja esim. Digi- ja väestötietovirasto ovat jo pitkään käyttäneet Suomi fi tiedotusvälineenä. On hyvä, että on yksi yhteinen luukku, johon kaikki viranomaisten viestit tulevat. Yksityisten ihmisten sähköposteja on varmaan kymmeniä, eikä mikään viranomainen pysty hanskaamaan niitä ja niiden vaihtumista. On selkeää, että on yksi yhteinen kansalaisten postiluukku, johon informaatio voidaan toimittaa.


    • Anonyymi

      Kyseisellä suomi.fi sivustolla on 13.5 julkaistu varoitus sivustolla esiintyvistä huijausyrityksistä sisältäen 13 kohtaisen listan tavoista, joilla huijauksia yritetään. Että siinä sitä on kansalaisilla opiskeltava.

    • Anonyymi

      Ei tule onnistumaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      199
      2248
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      50
      847
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      783
    Aihe