YLE: Koira on katumaasturia suurempi ympäristökuormittaja

Anonyymi-ap

Koira on ekologinen katastrofi:



https://yle.fi/a/3-5978744



Lainaus: "Katumaasturi juo paljon bensaa, mutta koira syö paljon lihaa. Uusiseelantilaisen professoripariskunnan provokatiivisessa kirjassa Time To Eat The Dog todistellaan, että keskikokoisenkin koiran ekologinen jalanjälki vastaa kahta katumaasturia."

6

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kaikki mahdolliset lemmikit pois siinä on hyvä alku.

      Sen jälkeen kaikki katumaasturit / SUV:t pois ja korvataan ne pienillä autoilla.

    • Anonyymi

      Tuohon päälle sitten vielä meluhäiriöt, ulosteet, virtsa, hyökkäykset jne jne.

    • Anonyymi

      Löysit sitten 13v vanhan artikkelin. Olitko jo lukennu kaikki uudemmat ja liittänny ne tänne.

      • Anonyymi

        Onko asia jotenkin muuttunut 13 vuodessa ja koirat ovat nykyään kasvissyöjiä? Vai minkälainen ajatus sinulla oli tässä taustalla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko asia jotenkin muuttunut 13 vuodessa ja koirat ovat nykyään kasvissyöjiä? Vai minkälainen ajatus sinulla oli tässä taustalla?

        Oot oikein perehtynny asiaan. Kaikki nämä vuodet. Oletko itse autoton kasvissyöjä? Joka ei koskaan heitä luontoon mitään ylimääräistä, istutat puita hyvää hyvyyttäsi ja peseydyt vain kylmällä vedellä avannossa, suojelet maailmaa kaikelta pahalta.
        Lopetatko ihan itse tämän sodankin, se kun ei yhtään saastuta. Keksit lentokoneen, joka toimii biojätteellä. Istut netissä ja parannat maailmaa pelkällä olemassa olollasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko asia jotenkin muuttunut 13 vuodessa ja koirat ovat nykyään kasvissyöjiä? Vai minkälainen ajatus sinulla oli tässä taustalla?

        Koirani syö mustasotilaskärpäsen toukkaa ja villikalaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15231
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10156
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7109
    5. 182
      6547
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6228
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4806
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1806
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe