YLE: Koira on katumaasturia suurempi ympäristökuormittaja

Anonyymi-ap

Koira on ekologinen katastrofi:



https://yle.fi/a/3-5978744



Lainaus: "Katumaasturi juo paljon bensaa, mutta koira syö paljon lihaa. Uusiseelantilaisen professoripariskunnan provokatiivisessa kirjassa Time To Eat The Dog todistellaan, että keskikokoisenkin koiran ekologinen jalanjälki vastaa kahta katumaasturia."

6

141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kaikki mahdolliset lemmikit pois siinä on hyvä alku.

      Sen jälkeen kaikki katumaasturit / SUV:t pois ja korvataan ne pienillä autoilla.

    • Anonyymi

      Tuohon päälle sitten vielä meluhäiriöt, ulosteet, virtsa, hyökkäykset jne jne.

    • Anonyymi

      Löysit sitten 13v vanhan artikkelin. Olitko jo lukennu kaikki uudemmat ja liittänny ne tänne.

      • Anonyymi

        Onko asia jotenkin muuttunut 13 vuodessa ja koirat ovat nykyään kasvissyöjiä? Vai minkälainen ajatus sinulla oli tässä taustalla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko asia jotenkin muuttunut 13 vuodessa ja koirat ovat nykyään kasvissyöjiä? Vai minkälainen ajatus sinulla oli tässä taustalla?

        Oot oikein perehtynny asiaan. Kaikki nämä vuodet. Oletko itse autoton kasvissyöjä? Joka ei koskaan heitä luontoon mitään ylimääräistä, istutat puita hyvää hyvyyttäsi ja peseydyt vain kylmällä vedellä avannossa, suojelet maailmaa kaikelta pahalta.
        Lopetatko ihan itse tämän sodankin, se kun ei yhtään saastuta. Keksit lentokoneen, joka toimii biojätteellä. Istut netissä ja parannat maailmaa pelkällä olemassa olollasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko asia jotenkin muuttunut 13 vuodessa ja koirat ovat nykyään kasvissyöjiä? Vai minkälainen ajatus sinulla oli tässä taustalla?

        Koirani syö mustasotilaskärpäsen toukkaa ja villikalaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10901
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe