Lahjoitus-tavaroiden hinnoittelusta?

Olen kierrellyt maakunnissa hyväntekeväisyysjärjestöjen kirpputoreilla, jotka perustuvat pääosin lahjoitustavaroihin ja todennut, että kyllä Jämsä on siinä huippu!

Nimittäin hinnoissa! Jämsässä kannattaa mennä suosiolla paikallisiin liikkeisiin, josta saa tämän kirpparin käytetyn mekon, paidan, taikka verkkaripuvun ym. hinnalla lähes uuden tuotteen. Mihinkä lie tämän lahjoitustavaran hinnoittelu perustuu?
Muualla tavarat myydään siihen hintaan, että tavarat varmasti kiertävät, eikä kerätä kilometrien pituisiin rekkeihin homehtumaan.
17793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Taidat puhua siitä yhdestä jossa on kellarikin täynnä kiertämätöntä vaatetta?

Äänestä
  • Katutasolla tämä on, "kellarissa" en ole käynyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Katutasolla tämä on, "kellarissa" en ole käynyt.

    Taitaapi olla pelastusarmeijan mesta

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Katutasolla tämä on, "kellarissa" en ole käynyt.

    Älä menekään...

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Taitaapi olla pelastusarmeijan mesta

    Kellarissa on hinnat korkeita vaatteissa ja huonekaluissa niin kuin astioissa tai astioissa, Vaatteita on isoissa kasoissa ja huonekalut pölyn peitossa . Kyllä taikavakassa käy ennemmin mielellään

    Äänestä

On kovat hinnat Kosken tiellä kirpparilla, ja pitkään samat vaatteet ja tavarat siellä pysyy. Esim. mitkä tahansa lyttyset kengät yleensä hinta yli kympin, muutenkin vaatteet kalliita ja osassa on tahraa tai reikä, silti hinta voi olla 12.90e tai enemmän. Huh huh. Talvitakit oli kaikki 20e ylöspäin, jopa usean kympin, tokmannilta saa uuden samoihin hintoihin tai ei ainakaan paljon tarvi lisää laittaa, eipähän ole kenenkään hiet siinä, tuolla kirpparilla han ei vaatteita pestä ennen myyntiä, niihin suihkutetaan jotain ainetta joka poistaa hajuja tai jotain. Ei tarvi usein käydä tuolla, samat kamat on siellä vielä puolen vuoden päästä eli kaksi kertaa vuodessa riittää.

Äänestä

Minusta on moraalitonta gooklettaa lahjoitustavaroihin hinnat. Esim. lippalakit on muutaman euron, paitsi jos siinä lukee "Harley Davidson" tms, hinta pompsahtaa tämän tekstin perusteella kymppiin, vaikka on ihan yhtä nuhjuisen näköinen kuin ne muutkin.
Sama näyttää pätevän myös vaatteilla ja kengilläkin. Esim. kolmen raidan käytetyt verkkaritkin, jopa kolmatta kymppiä.

Äänestä
  • Lahjoitettu lippalakki, käytetty, ei sillä pitäs hintaa euroa enempää olla. En tiedä kenelle se hyväntekeväisyys tehdään, ennen oli että sai edullisesti vaatetta ja tavaraa, nyt koitetaan ostajalta ottaa mahdollisimman paljon rahaa. Vaikka se ostaja on jostain syystä sieltä kirpparilta ostamassa, eli ei ehkä ole kaikkein rikkain sekään.

    Äänestä

Mäntässä on muuten asiallinen spr-kirppari, eikä hinnoissa ole rahastamisen makua ja aina on lähtenyt sylillinen tavaraa mukaan!

Äänestä

Se on nykyään äly-kännyköillä niin helppoa ottaa kuva ”Lens” ohjelmalla myytäväksi tulleesta tuotteesta, jolloin näkee mitä tuotteesta muualla pyydetään ja laittaa hinnaksi pari euroa halvempi.
Lahjoitustavaroilla tulisi käyttää vain ”talonpoikais-järkeä”, jolloin se tavarakin ”liikkuisi”.

Äänestä
  • Kyllä!... Kaikki kun eivät ole syntyneet kultalusikka suussa!

    Äänestä

Kyllä Arjan aikaan oli kohtuulliset hinnat tavaroissa ja vaatteissa. Kovaa hintaa pidetään käytetystä vaatteista ja tavaroista. Järki päähän hinnoittelussa.

Äänestä

Kirpputoreilla rikotaan jatkuvasti sääntöä, että laitteen kuuluu olla toimiva ja jos ei, se on mainittava tuotteessa.
Vaikka suurista summista ei ole kysymys harmittaa kun minäkin olen ostanut kaksi elektronista laitetta ohjeella:"Paristot vaihdettava!"
Toisessa oli hapettuneet paristot sisällä eikä toiminut uusilla paristoillakaan (kelloradio) ja toisesta "Paristot vaihdettava!" jäi nuppi käteen. (vedenpitävä rannekello)

Näistä kuuluisi saada rahat takaisin sen suuremmin "marmattamatta"!

Äänestä
  • nuppi jää aina vetäjän käteen,eikö niin JN eikö niin..

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    nuppi jää aina vetäjän käteen,eikö niin JN eikö niin..

    No ei kyllä aina, kelloistani tämä kirpparikello on ainut, josta on jäänyt nuppi käteen! 😭

    Äänestä

No ei ole pakko mennä jos ei hinnat miellytä.

Äänestä
  • Tokio sulla jömpöttää tokko

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen kierrellyt maakunnissa hyväntekeväisyysjärjestöjen kirpputoreilla, jotka perustuvat pääosin lahjoitustavaroihin ja todennut, että kyllä Jämsä on siinä huippu!

Nimittäin hinnoissa! Jämsässä kannattaa mennä suosiolla paikallisiin liikkeisiin, josta saa tämän kirpparin käytetyn mekon, paidan, taikka verkkaripuvun ym. hinnalla lähes uuden tuotteen. Mihinkä lie tämän lahjoitustavaran hinnoittelu perustuu?
Muualla tavarat myydään siihen hintaan, että tavarat varmasti kiertävät, eikä kerätä kilometrien pituisiin rekkeihin homehtumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu