Yrjölänpuuro ei yrjötä hurttaa

Anonyymi-ap

'''Yrjölänpuuro''' on koiranruoaksi kehitetty puuro. Se on Suomessa suosittu koiran kotiruoka. Se on hellä koiran ruoansulatuselimistölle kuvottavasta nimestään huolimatta. Yrjölänpuuroannos ja jauheliha on herkullinen, terveellinen ateria koiralle, vaihtelua kuiville koiranruokanappuloille. Sitä syö usein sellainenkin koira, jota muuten on vaikea saada syömään mitään. Ihmisellekään se ei ole vaarallista mutta hieman epämiellyttävää. Puuron nimi ei kuitenkaan viittaa yrjöttävyyteen vaan puuron keksijään Jouko A. U. Yrjölään.

== Valmistus ==
Ainekset:

*1,5 l vettä
*1 dl hirssihiutaleita
*1 dl tattarisuurimoita
*1 dl ohrasuurimoita
*1 dl tummaa riisiä
*1 rkl karkeaa suolaa.

Kaikki ainekset asetetaan isoon kulhoon. Siellä niitä liotetaan noin viisi tai kuusi tuntia. Uuni lämmitetään 200 asteeseen. Lionnut seos asetetaan uunivuokaan tai kahteen pienempään vuokaan. Sitä paistetaan noin tunti. Ennen tarjoamista koiralle kannattaa jäähdyttää täysin, koska koirat eivät ole ihmisten tapaan tottuneet lämpimään ruokaan. Yrjölänpuuroa voi myös pakastaa.

2

653

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta että pidempiaikaisesti olisi riittävä ravinto, pitää jauhelihaa olla lisää jo koiran iästä ja rodusta riippuen ainakin 1,5kg raakana, pari kiloa parempi. Ja jos lihassa ei rasvaa, päälle sitten sitäkin. Ja jos pitkään syö tuota, lisää vitamiinit. Mutta hyvää tuo puuro on vatsoille, meni joskus meillä kolmelle koiralle monta vuotta, lisänä jokaiseen puurosatsiin, mitä sanoit, oli noin puoli kiloa parsakaalia soseena, 1,5-2kg raakaa lihaa (kypsyi uunissa lopussa hyvin puuron kanssa), pellavansiemenrouhetta kuiduksi n. 1dl max, öljyä (riippuen lihan rasvaisuudesta ja korien tarpeista riippuen) 1dl camelinaöljyä tai lohiöljyä päälle. Ja lisäksi joka ateriaan vitamiinijauhe ja merilevä jodin vuoksi, joskus myös kalsiumia, jos vitamiinissa ei sitä ollut (kaikissa ei ole, plus jos lihassa ei ole b-vitamiineja, sekin pitää huomata). Sinkit mielellään aina päälle, ehkä D-vitamiinikin. Näin siis vain jos pitkään syö tuota puuroa vaikka eliminaatiodieetissä.

    • Anonyymi

      Yrjölänpuuro on suomalaisklassikko. Se on todella terveellinen ja miellyttävä nimenomaan koiralle. Se ei myöskään ole kovin monimutkainen valmistaa. Ruotsissakin se on saanut tunnustusta. Mutta vähentääköhän sen suosiota Suomessa sen ikävä nimi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      706
    Aihe