-yli-52-tuntiset-tyoviikot-tekevat-pahaa-jalkea-aivoissa/Hoitajat!
Anonyymi-ap
2025-05-14 16:11:59
https://tekniikanmaailma.fi/tutkimus-yli-52-tuntiset-tyoviikot-tekevat-pahaa-jalkea-aivoissa/?shared=1446551-2587debd-500
Aivokuvat paljastivat, että yli 52-tuntisia viikkoja tekevien aikuisten aivorakenne oli melkoisessa myllerryksessä verrattuna tavanomaisia viikkoja tekeviin. Suurin muutos oli nähtävissä keskimmäisessä otsalohkossa, jonka tilavuus kasvoi keskimäärin 19 prosenttia normaalista.
Tämä osa aivoista -osallistuu olennaisesti tarkkaavaisuuteen, työmuistin toimintaan ja kielelliseen prosessointiin. Tutkijat havaitsivat merkittäviä rakennemuutoksia myös sellaisilla aivojen alueilla, jotka ovat yhteydessä toiminnanohjaukseen, tunnesäätelyyn ja tunteiden käsittelyyn, päätöksentekokykyyn, suunnitelmallisuuteen, itsetietoisuuteen sekä kehon motorisiin ja autonomisiin toimintoihin.
Tutkijat varoittavat havaintojensa nojalla, että huomattavan pitkät työviikot voivat aiheuttaa aivoissa muutoksia, jotka vaikuttavat kognitiiviseen ja tunneperäiseen terveyteen negatiivisesti.
-yli-52-tuntiset-tyoviikot-,tekevat-pahaa-jalkea-aivoissa/Hoitajat!
Anonyymi-ap
7
113
Vastaukset
- Anonyymi
Parhaat tulokset aivosähkökäyrissä on niillä, jotka eivät työskentele lainkaan. Tämä koskee vain arjalaista rotua.
- Anonyymi
Minä tein vuosikymmenet 60-70 h työviikkoja ilman ullakkoni pehmenemistä , mikä puutos on tämän päivän rouvasväessä ?
- Anonyymi
Älä viitsi valehdella julkisesti.
- Anonyymi
Kokoomuslainen taas yrittää nostaa itsensä jalustalle & on olevinaan parempi ihminen
- Anonyymi
No onhan kokkarit toki parempia ihmisiä monellakin tavalla.
- Anonyymi
Sadisteja vailla empatiaa
- Anonyymi
Empatia on luusereiden tunne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395228- 853732
- 483135
- 623035
- 113015
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451818Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91810- 181741