Voiko pankkisovelluksen ladata kotitietokoneelle (pöytäkone)? Jos ei voi, miksi ei?
Pankkisovellus kotikoneelle?
Anonyymi-ap
25349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei voi, ja tämä siksi ettei pöytäkoneille ole tehty pankkisovelluksia. Sellasia saa vain älypuhelimiin, kuten Android ja iPhone sekä Huawein oma sovellus mahdollisesti.
Miksi? Onko tekninen este vai poliittinen päätös?
En tiedä miksi ei pöytäkoneille ole pankkisovelluksia, tuskin kuitenkaan poliittinen tai tekninen syy.
Kyse on yleisestä käytännöstä, että tietokoneella käytetään selainta. Tämä koskee muitakin kuin pankkiasioita.
Avaa pankkisi, kirjoita osoite hakuriville www.xxxxxxx.fi ja tallenna se sivu sitten suosikkeihin ja avaa se sieltä sitten kun menet pankkiin.
Chromebookkin voit ladata pankkisovelluksen ;D
Kun ostin uuden pöytätietokoneen, pankki ym. Sovellukset liikkeesä laitettiin valmiiksi.ei mitään ongelmaa.
Mikä pankkisovellus esimerkiksi? Vai tarkoitatko että menet pankkiin selaimen kautta?
Päättäjät varmaan vetoavat siihen, että pöytäkoneen käyttäjä ei ole idioottivarmasti tunnistettavissa. Todellisuudessa kaikki halutaan älykännyköittää 24/7-seurantaan. Älykännykkä on mahtava bisnes.
Chromebookissa ne toimii!
;D
Vanhaan aikaan ennen internettiä oli pankkisovelluksia (pääte ohjelma) jotka modeemin ja puhelinverkon kautta yhdistyivät pankin tietokoneeseen, millä sitten tehtiin halutut pankkitoimet.
Ei voi, koska niitä ei ole olemassa. Tietokoneella voi oman pankin palveluita käyttää nettiselaimen kautta. Vaikka tuollainen appi olisi olemassa, niin se olisi kohtuullisen turha. Aika iso osa ihmistä maksaa laskunsa puhelinapin kautta. Näitä sovelluksia, kun pitäisi jonkun ylläpitää, kehittää ja päivittää, niin se olisi mahdollisesti pois jostain muusta.
Ei kaikki käytä puhelinappia laskujen maksamiseen, kun kaikilla ei edes ole älyluuria!! Melkoista yleistämistä siis ja harhakuvitelmaa.
Lisään vielä, että vaikka itselläni onkin älyluuri niin en suin surminkaan maksa laskuja sillä vaan maksan ne tietokoneella.
Lueppa tuo kirjoitus ajatuksen kanssa. Siinä lukee "Aika iso osa", se ei tarkoita kaikkia. Itse maksan laskut puhelimen kautta.
Kaipa se on pakko, jos rahat eivät enää riittäneen tietokoneen hankkimiseen.
On se yhtä juhlaa operoida isolta näytöltä pankkiasioita...
Ei voi, koska pankit ei ole tehnyt pankkisovelluksia läppärien ja pöytätietokoneiden käyttöjärjestelmille (Linux, MacOS, ChromeOS, Windows jne). Periaatteessa tietysti pankkisovellusten tekeminen tietokoneille ei olisi mahdotonta, niitä ei vain ole nykyisellään toteutettu ja niiden tekeminen luultavasti vaatisi tietokoneiden käyttöjärjestelmiltä jonkin verran sovittamista myös.
Äkkiseltään voisi ajatella, että kun erilaisten ajoympäristöjen avulla voi ajaa Android -sovelluksia tietokoneella niin myös pankkisovellusten ajaminen onnistuisi. Asia ei kuitenkaan ole niin, koska kyseessä ei ole virallinen Android -laite sillon ja lisäksi noi ajoympäristöt ei yleensä edes aja varsinaisesti täyttä Androidia vaan ainoastaan toteuttaa yhteensopivuuden mikä mahdollistaa sovellusten ajamisen. Tietoturvasyistä jo on siis mahdotonta ajaa Androidille tehtyjä pankkisovelluksia sellaisissa ympäristöissä.
Eli vastaus on ei, pankkisovelluksia ei voi asentaa tietokoneille eikä niitä voi ajaa niillä.
T. miksuh
Tietokoneen ja puhelimen välillä on vissi ero muistinhallinnan kanssa. Tietokoneessa ei ole mahdollista kirjoitussuojata ts. on mahdollista vain tehdä ohjelmallinen suojaus, minkä voi purkaa kirjoittamalla sopivan ohjelman.
Puhelimen muistissa taas latausohjelma asettaa muistiin ladatun alueen kirjoitussuojattuun tilaan hardiksella ts. pankkiohjelma ei voi muuttua kesken ajon, koska asia on sama, kuin ohjelma olisi rom-piirillä. Tällaista ohjelmaa ei käytännössä voi hakkeroida, koska ohjelma on aina suojattu: Flash-muistilta ei ladata mitään, jonka tarkistussumma ei täsmää ja lataamisen jälkeen naksautetaan kytkimestä muistisivu read-only tilaan. Tila on siitä hauska, että sitä ei voi purkaa eli kytkin ei käänny kuin yhteen suuntaan. Tai voihan sen purkaa, mutta vaatii piirille resetin, mikä tyhjentää muistin. Puhelimen muistisuojaus on siis melko lailla "hi-tec" verrattuna PC-koneen muistiin, missä pitää luottaa MMU-yksikön mappauksiin, mitkä taas voi periaatteessa purkaa.
Ja tosiaan, käyttäjän tunnistus tulee puhelimessa verkon puolelta - tästä syystä ne henkkarit pitää liittymää ostaessa käydä näyttämässä.
Jep. Lisäksi pankkisovellukset ei toimi älypuhelimissakaan sillon kun virallinen Android on korvattu esimerkiksi custon -versiolla tai esimerkiksi LineageOS:lla. Samaten pankkisovellukset kieltäytyy toimimasta tyypillisesti älypuhelimissa kin sillonkin kun puhelin on ns. rootattu
Periaatteessa kyllä pankkisovellukset voisi olla tietoturvan kannalta tietokoneillakin parempi kuin selainpohjaiset verkkopankit. Webbiselain on iso riski verkkopankkeja käytettäessä ja erillisellä sovelluksella pankkiyhteys on pankin oman salauksen jne hallinnassa päästä päähän. Pankin oma sovellus voisi olla tietokoneellakin huomattavasti selainpohjasta verkkopankkia turvallisempi.
T. miksuh
Hienoista selityksistä huolimatta en ymmärrä, mikä tekee älykännykästä pöytätietokonetta turvallisemman.
Jos tietokone todella olisi turvaton, sillä ei takuulla annettaisi hoitaa mitään asioita. Kaikkia tietolaitteita päivitetään jatkuvasti, joten tässäkään mielessä yksi laite tai ohjelmisto ei voi olla toista turvallisempi. Mukana kannettava kännykkä joutuu paljon helpommin vääriin käsiin kuin kotona säilytettävä tietokone.
Asioitaessa pankissa käytetään pankkitunnuksia ja tunnuslukutaulukkoa ja lisäksi tulee varmistuskoodi kännykkään (älykännykkä tai peruskännykkä). Älykännykän näyttö on onneton tietokoneeseen verrattuna. Isosta näytöstä pystyy hahmottamaan paljon paremmin koko sivuston ja mitä on tekemässä.
Lisäksi tietokoneella voi halutessaan tulostaa vaikka laskun ja kuitin jos niitä tarvii, sama ei onnistu luurilla ainakaan kovin helposti.
Ei ne ole sen turvallisempia. Haavoittuvuuksia ja haittaohjelmia löytyy.
Tarviiko pankkisovellus sim kortin toimiakseen? Chromebookissa?
Miksi se sen tarvitseisi? Mikäli laitteelta on verkkoyhteys esim. wi-fi:n kautta, niin sovellus toimii.
Ei onnistu!