Poliisin tietoverkkoavusteisten rikosten tutkintayksikkö törmää yhä useammin qr-koodien avulla toteutettuihin petoksiin.
Puhelimella ei pidä sohia ihan mihin qr-koodeihin tahansa.
Virkavallan tietoon on tullut huijauksia, joissa on hyödynnetty qr-koodeja
6
114
Vastaukset
- Anonyymi
"Rikolliset pyrkivät qr-koodien avulla ohjaamaan uhreja peukaloiduille sivustoille, joissa käyttäjää kehotetaan tunnistautumaan pankkitunnuksillaan tai syöttämään korttitietojaan. Huijaukseen lankeaminen päästää rikolliset käsiksi uhrin rahoihin."
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/db857353-81a0-4393-a491-9b23ecec7193- Anonyymi
virkavallan tietoon on tullut ...
mikä vitsi
katso alla finanssivalvonnan viivyttelyä
- Anonyymi
kun olette köhiä pskiaisaisia ettekä saa penninpuremaa sorkkiessanne kännykkää
qr -koodiin niin vilttuako työntelelette?
miksi täytyy koko ajan pelleillä jonkin teknologian kanssa josta ei ole mitään oleellista
hyötyä?
sen ymmärrä hyvin että tällä viihdepalstalla voi keskustella ihan mistä vain
miksi sormeni jäin oven väliin
miksi näen unia
miksi en näe unia
maksavatko ne
aatelkaa, millainen pimitys tehin kohdistuu
finanssivalvonta ei tutki mitään vääryyksiä ennen kuin niitä on jauhettu vuosia
itse sain ensimmäiset varoitukset omasp:stä reilusti yli vuosi sitten vaikka se oli juhlittu silloin
nyt äsken fiva puhuu 5 vuotta vanhoista tapahtumista hunajapreseet
vuosia vanhoista jutuista johto on tienasi tuona aikana milljoonia jne
"Valvojan arvion mukaan luottohallinnon ohjeen mukaista raportointia lähipiiriluotoista hallitukselle ei ole tehty vuosina 2021–2024, eikä tehtyjä päätöksiä ole raportoitu riskienvalvontatoiminnolle." - Anonyymi
En ole asentanut kyseisen koodin lukijaa puhelimeen , niin voin sohia mihin haluan :D :D
- Anonyymi
Näin siinä käy, kun otetaan käyttöön kaikenmaailman uudistuksia. Niitä hehkutetaan aina varmoina ja turvallisina, mutta mikään ei ole niin varma kuin epävarma. Jos jokin toimii helposti, niin herää epäilys sen turvallisuudesta.
- Anonyymi
Käyttäjällä on itsellä vastuu, eli pitää ymmärtää mitä tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4811765Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781517Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641348Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161325- 100915
- 51879
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15741Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732