Kuollessani omaisuuteni siirtyy ilmeisesti ainoalle hengissä olevalle vanhemmalleni, eli äidilleni ja tätä kautta hänen sukulaisilleen. Miten voin estää äitiäni perimästä minua? Missä asemassa sisarukseni ovat kun meillä on eri äidit? Mikä on kätevin tapa lahjoittaa esim asunto-osake jollekulle ei-sukulaiselle?
Perinnön jättäminen
10
248
Vastaukset
- Anonyymi
Teet testamentin, muuta ei tarvita.
- Anonyymi
Voinko testamentilla estää myös lakiosan eli sen neljänneksen menemisen äidilleni?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voinko testamentilla estää myös lakiosan eli sen neljänneksen menemisen äidilleni?
Sinulle onkin jo vastattu. Lakiosaoikeus on vain rintaperillisillä, eli siis vain lapsillasi ja lapsenlapsillasi, joita sinulla ei tietääksesi ole.
Testamentilla voit nyt ohittaa kaikki läheiset ja kaukaiset sukulaiset.
- Anonyymi
äidilläsi ei ole lakiosaoikeutta.Voit huoletta testamentata koko omaisuutesi kenelle vain.
- Anonyymi
Teetä kunnollinen pätevä testamentti. Lahjoittamiseen ei testamenttia tarvita. Molemmista on saajan maksettava veroa. Omaisuuksille on kuitenkin vaihtoehtoja, joissa edunsaaja pääsee helpommalla. Juristilta saat oikeaa tietoa perillisistä ja lakiosista sekä verotuksesta.
- Anonyymi
Talouselämästä juuri luin että hintaa testamentille tulee 400-1000 euroa. Se on minusta aika paljon jos tarkoitus on vain jättää kaikki omaisuus sisarusteni lapsille. Siihen toki pitäisi muotoilla jotenkin että poissuljetaan rikollista elämäntapaa viettävät.
- Anonyymi
Ilman testamenttia sisarillesi kuuluu puolet perinnöstäsi myös.
"Jos jompikumpi vanhemmista on kuollut, jakavat perittävän veljet ja sisaret hänen osansa..."- Anonyymi
Koskeeko tämä myös veli- ja sisarpuolia joilla on eri äidit?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koskeeko tämä myös veli- ja sisarpuolia joilla on eri äidit?
Sinun perintösi menee vain sinun vanhemmillesi, ja jos vanhempi on kuollut, sisaruksillesi tämän vanhemman jälkeen. Vain elossa oleva voi periä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172373Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671569Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061499Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801260Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.411246Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056