Mä oon viime aikoina miettinyt, voisiko olla hyödyllistä sallia joidenkin sharia-lain osien käyttö Suomessa – siis sellaisella tavalla, joka ei riko meidän lakia, vaan täydentää sitä. Tiedän että tää aihe herättää vahvoja tunteita, mutta ehkä just siksi siitä pitäis puhua avoimesti.
Monelle muslimitaustaiselle pakolaiselle sharia ei ole vaan uskonnollinen laki, vaan osa arkea ja identiteettiä. Siinä on paljon moraalisia ohjeita, perhesääntöjä ja tapoja hoitaa vaikka perintö- tai avioeroasioita. Jos joitain näistä voitaisiin soveltaa vapaaehtoisesti ja yhdessä sovitulla tavalla, se vois auttaa monia tuntemaan olonsa enemmän "kuulluksi" täällä Suomessa.
Tässä ei tietenkään puhuta mistään rangaistuksista tai ihmisoikeuksia rikkovista jutuista – Suomen laki menee aina edelle. Mutta voisiko tietyissä yhteisöissä, sovittelutilanteissa tai perheasioissa olla tilaa käyttää sharia-lain normeja silloin kun kaikki osapuolet siihen suostuvat?
Tällainen jousto voisi helpottaa sopeutumista ja luoda siltoja eri kulttuurien välille. Jos ihminen tuntee, että oma usko ja tausta hyväksytään ja otetaan vakavasti, on paljon helpompi rakentaa elämää täällä ja osallistua yhteiskuntaan.
Mitä mieltä te ootte? Voisiko tästä olla hyötyä vai näettekö siinä enemmän riskejä?
Voisiko osa sharia-laista toimia Suomessa pakolaisten tukena?
4
313
Vastaukset
- Anonyymi
Niin että homot tapetaan ja naiset kivitetään? Mikä sua vaivaa? Taidat olla islamistipaska.
- Anonyymi
Osmo se on.
- Anonyymi
Paikallisesti amerikasta ja ruotsin lapista tuotujen herätysliikkeiden, että järjestön piireissä tuo sisäinen uskonnon sanan tulkintaan perustuva lainkäyttö ja erilainen ihmisen yksityiselämää ohjeistava ja jopa tuomiten rajoittava säönnöstö ja "lainluku" on ollut vuosikymmenet käytössä ihan sumeilematta.
Hoitakaa te rauhassa ja hiljaisuudessa omat lampaat niin me hoidetaan omat. On se paikallinen ysteiskeskinäinen vastuuvapauslauseke ollut.
Mitähän me noille uusille tulijoille sitten suotaisiin heidän uskonnon sisäiseksi säännöstöksi ja lainkäytöksi ?
Voi voi näitä...- Anonyymi
No mitä paikallisesti uskovat ja maailmaa halaavat hyvää uskovat on mielipidettä tuosta kulttuurisesti toteutettavasta ja monen uskonnon, kulttuurin, että niiden tulkintasuuntien sisään rakennetusta miehen ja hänen perheen, notta lopulta koko suvun kunniakäsityksestä.
Mitä ovat mieltä naisen alisteisesta asemasta siinä niissä kirjoitettujen ja kirjoittamattomien lakien sekä, että, kä, eli, tai, taikka ja vaan säännöstöjen suvaitsevaisuudessa.
Mikä on oikeutettua miehen, veljien ja suvun kunnian puolustamisessa, palauttamisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2206342- 1701713
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661517- 691068
- 1051000
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6937Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124877Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy199852- 100816
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66789