Tiktok pitäisi kieltää lapsilta

Anonyymi-ap

Asensin itselleni Tiktok:n 14-vuotiaana tyttönä. Tykkäsin kaikkia melankolisia videoita ja sellaisia, missä on kauniita hoikkia tyttöjä.

Jo tunnin selailun jälkeen Tiktok alkoi näyttämään laihuutta ihannoivia sekä itsemurhaan liittyviä videoita lähes ainoastaan.

Tässä kymmenen videota:
1. Teksti: "Tiesin, että olen valmis, kun aloitan joka päivän mittanauhan kanssa." Videolla löysiin vaatteisiin pukeutunut nuori tyttö kiristää paitaa vyötäröllään osoittaen luonnottoman laihan vyötärön.
2. Kuva itkevästä tytöstä pimeässä huoneessa. Teksti: "Olen niin loppu. Olen saanut tarpeekseni kaikesta."
3. Meikkaus vinkkejä. (OK video)
4. Video puistosta (OK video)
5. Heburger video (OK)
6. Teksti: "Itkin niin paljon, että oksensin ja sä menit nukkumaan normaalisti" Videolla apeamielinen meikattu nuori tyttö laulaa
7. Outo tummiin meikattu tyttö osoittaa sormella sinua ja minua "Ollaan ystäviä. Sinä ja minä."
8. Video tytöstä jolla on outo meikki (aika OK)
9. Anoreksinen tyttö talvitakissa. "Minä, koska aivoni eivät ole koskaan tyytyväisiä vaa-an lukuihin olivatpa ne miten pienet tahansa."
10. Sängyssä itkevä tyttö meikit levinneenä. Teksti: "En välitä. Paniikkokohtaukseni ovat takaisin."

Edelliset videot olivat 10 videon sarja katsottuna peräjälkeen tämän kirjoituksen aikana.

Sitten niitä kamalimpia:
- Kuva pimeästä sateisesta kadusta: "Haluatko tappaa itsesi, hän kysyy. Ja se kysymys tuntui oudolta, koska kukaan ei koskaan kysy sitä oikeassa elämässä."
- Kuvaa pimeästä kadusta. Ääni sanoo: "Koska tämä on se hetki, jolloin ymmärrät, että jokin sisälläsi on rikki, ja sitä ei voi koskaan korjata."

Tiktok pitäisi yrityksenä saada vastuuseen tästä sisällöstä, mitä se näyttää pienille lapsille!!!

6

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TikTokissa oli haaste:
      "Vedä huppari solmuun kaulan ympäri niin solmu aukeaa kun taju lähtee."

      "Oululainen nuori poika menetti haastetta tehdessään henkensä"

    • Anonyymi

      Totta puhut. Netti on saastaa täynnä. Ei ole lasten tai nuorten terveellistä olla siinä. Vanhemmat ovat vastuussa. Pitää puhua lapsille ja huolehtia heistä. Ei heillä ole muuta suojelevaa tahoa. Asiat täytyy puhua ja käsitellä.

      • Anonyymi

        Masentunut nuori sulkeutuu - hän ei puhu. Vanhemmat eivät välttämättä ole tietoisia millaisia ajatuksia liikkuu nuoren päässä.


    • Anonyymi

      Myös tiedotusvälineet ovat heränneet Tiktokin vastuuttomuuteen:

      Kaksi Ylen juttua aiheesta

      "Masentava sovellus"

      "Selvityksen loppupuolen sisältö saa Syömishäiriöliiton Katri Mikkilän hämmentyneeksi.
      – Vetää sanattomaksi. Jos algoritmi huomaa, että syömishäiriösisältö kiinnostaa katsojaa, hänelle pitäisi tarjota toipumista tukevaa sisältöä eikä tällaisia videoita.
      Mikkilä ihmettelee, miten Tiktokista voi löytyä videoita, joissa neuvotaan suoraan, miten syömistä voi estää."
      https://yle.fi/a/74-20059318
      "Tiktok on vuosia vakuuttanut suojelevansa nuoria. Yle testasi sovelluksen turvallisuustoimintoja 13-vuotiaan profiililla. Tulos asettaa yhtiön puheet hyvin kyseenalaisiksi."

      "Vaatteisiin on piirretty punertavalla kynällä jälkiä. Aluksi jälkiä on vain muutamia, mutta vuosien vaihtuessa niitä on ympäri kehoa. Videon aihetunnisteissa toistuu sana sharp eli terävä."
      https://yle.fi/a/74-20134762

    • Anonyymi

      Siellähän vaikuttaa pedofiili pastorikin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe