Svartholman historiallisella merilinnoituksella Loviisassa puhaltavat uudet tuulet, kun uusi ravintolayrittäjä Niina Utter aloittaa toimintansa linnakesaarella.
Ja siitä alkaa kuran tarjoilu. Laadusta tai mausta on mikroranskiksen makuinen näkemys. Pilalla tämäkin paikka. JOS olen väärässä, kokemuksien perusteella en, voin myöntää.
Svartholman ravintola pilattu
29
5468
Vastaukset
- Anonyymi
Nå mutta toinen yrittäjäkös se siinä sättii vaikka ei ole kohde edes auki?
- Anonyymi
Eikös tätä Utteria potkittu Ruukista pois? Terveysviraston vaatimuksesta?
- Anonyymi
Kyllä. Puoli ruukkiakin sai porttikieltoa ravintolaan. Miten käy loviisan?
- Anonyymi
Kun maalaa muovista puristetun rustiikkituolin pinnan mustaksi ja laittaa siihen kullan värisen nailonkangaspehmusteen, niin saa aivan upeaa palautetta niiltä, jotka paklaavat myös naamaansa.
- Anonyymi
Joo. Kuulostaa ihan Kruunanilta jossa hinta ja laatusuhde eivät kohtaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Kuulostaa ihan Kruunanilta jossa hinta ja laatusuhde eivät kohtaa
Kalliit hinnat ja mautonta pöperöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Kuulostaa ihan Kruunanilta jossa hinta ja laatusuhde eivät kohtaa
Oiva raportti 30.11.2023.
Omavalvonnan lämpötilakirjauksissa oli pieniä puutteita. Ruuan jäähdytyksen lämpötilakirjauksissa oli toistuvasti puutteita. Säännöllistä jäähdyttämistä varten ei ole jäähdytyslaitetta. Omavalvonnan mukaisissa.tarjoilulämpötilojen kirjauksissa oli puutteita. Allergeeneja ja gluteenia sisältävien elintarvikkeiden erillään pidossa oli pieniä puutteita.
Oiva-raportti ei ollut esillä.
- Anonyymi
Käväsin paikassa eilen 13.6.2025 hyvä ruoka ja palvelu. Palaan uudelleen.
- Anonyymi
Sama kokemus.
- Anonyymi
Onkohan ties aloittajalla kaunaa.. Vai miksi näin kirjoittaa?
- Anonyymi
Koska ravintolan pitäjäksi ei ole valikoitunut Suomen parhaassa pikkukaupungissa omia etujaan ajavan kunnallispoliitikon firma, jolle yleensä sataa tilauksia kaupungilta.....?
- Anonyymi
Työntekijöitä etsii koko ajan, eihän siellä voi varmastikaan työntekijät pysyä kun yrittäjä pyörii humalassa siellä eikä palkkoja maksele..tämä sekä Kotkassa että loviisassa.
- Anonyymi
Uusia tuulia ja maksamattomia palkkoja työntekijöille. Kännissä heiluu jälleen ravintolassaan. Eipä sen käytös oo Ruukin jälkeen muuttunut.. Toivottavasti loviisan kaupunki ei anna hänen jatkaa svartholmassa vaan tulisi parempi yrittäjä Loviisaan eikä utter.
- Anonyymi
Kaikenlaiset kyläpellet täällä morkkaa vaikkei ole edes käynyt paikalla.
Kuulemma. - Anonyymi
Tulihan käytyä. Toista kertaa ei tartte käydä. Ennen toimi kun oli Kaitsu ja munalasse.
- Anonyymi
Toivotaan että ensi vuonna tulisi toinen jotta toimii.
- Anonyymi
Joo joo, muka.
- Anonyymi
Loviisassa tämän kesän.. Toivottavasti ensimmäinen ja viimeinen. Koko henkilökunta jäi ilman palkkoja.
- Anonyymi
Voisitte kysyä laadusta eräältä entiseltä pitäjältä joka kai nykyään asuu Donetskissa!
- Anonyymi
Voi niitä hyviä aikoja 40 V sitten jolloin Loviisassa oli vielä hyviä ruokapaikkoja eikä pizzahamburgerkebab mössöä.....
- Anonyymi
Kopioitu pöytäkirjoista:
Kahvilatoiminta Svartholmassa ei ole kaikilta osin täyttänyt toiminnalle asetettuja odotuksia, mikä on johtunut palvelua tuottavan osapuolen sopimusrikkomuksista. Toiminnassa on ollut kehittämistarpeita muun muassa asiakaspalvelun laadussa sekä aukioloaikojen noudattamisessa.
Elinkeino- ja infrastruktuurilautakunta päätti, ettei Svartholman kesäkahvilan vuokrasopimuksen optiovuosia 2026 ja 2027 TMSJ Group Oy:n kanssa oteta käyttöön.
Eli Utter ei jatka! Täytyy sanoa että Muna_Lassen jälkeen ei yksikään yrittäjä ole saanut homman toimimaan!- Anonyymi
Huom, Niinalla ei mitään tekemistä edellusen toimijan arvioiden kanssa, hän yksinkertaisesti pelasti viime kesän edellisvuoden katastrofista, ja hienosti hoitikin👍👍
- Anonyymi
Totta turiset! Oli Marleena 1 ja kakkonen. Homma jatkui kunnes väsyttiin. Henkilökunta vetäytyi Camp Davis telttaleiriin levolle, mutta aamukahdeksalta sai jo sämpyläkahvit. Pippuripihvit oli seudun parhaat, kunnes oopperalaulajan poika kielsi fileen oston. Ne piti tehdä sisäpaistista, höh.... Siitä alamäki alkoi!
- Anonyymi
Monella muusikolla jäänyt palkat saamatta kesän 2025 keikoista. Perintään asti mennyt, tuskin koskaan saa rahoja.
- Anonyymi
Nii kuka jätti maksamatta? Niinako?
- Anonyymi00027
Niina jättänyt maksamatta. Yksi duo ja trubaduuri ainakin vieläkin palkatta.
- Anonyymi00028
Kotkassa monet jäi ilman palkkoja ja sovittuja korvauksia
- Anonyymi00032
Ohi On 2026
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401532
- 691129
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön261950Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800