Kuukauden harasstanut lajia ja todennut seuraavaa.

Anonyymi-ap

Osa kätköistä löytyy heti. Osaa saa hakea jonkinkaa. Sitten on kätköjä jotka ei löydy millään. Ei millään. Ihan liian vaikeita piiloja. Multi ja mysteerit onkin sitten jo ihan hepereaa. Ihan matemaatikoille tarkoittetuja tehtäviä. Kirjeet tai runot menee vielä.

Virtuaalit onkin sitten taas vähn turhan helppoja, mutta nämä ovatkin vissiin lapsille suunnattu.

10

949

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo onhan niitä kätköjä joita ei vaan löydy. Antaa sitten vaan olla ja menee seuraavalle kätkölle. Vinkkinä kätköä jota ei löydä niin kannattaa katsoa oliko joku jättänyt galleriin. (geo ohjelmasta wiev gallery) jotain kuvia. Näiden kuiven tutkinta auttoi kerran löytämään yhden katkön toisella hakukerralla ja aloittajan kannataa hakea vaan peruskätköjä ja vituaaleja sekä kirjeitä. Sitten kun niitä on löytänyt tarpeeksi kannataa vasta siirtyä multeihin ja mysteereihin.

    • Anonyymi

      Itelläkin on muutamia kätköjä joita en ole löytänyt. Jotkut tekee ihan liian vaikeita kätköjä, Sitten taas jotkut tekee han naurettavan helppoja. Pitäisi saada jonkin välimuoto. Ei liian helppoa eikä liian vaikeaa kätköä.

      • Anonyymi

        No niitähän on. Sen kun katsot kätkön D-arvoa, siitähän se selviää.


    • Anonyymi

      Itellä yli 1000 kätköä ja noin 10 jäänyt löytämättä ja ovat ihan perus kätköjä eli ei multeja eikä mysteereitä. Osa on vaan vaikeita piiloja. Ei löydä ei.

      Multeja ja myystereitä on sitten enempikin lähialueeltakin ratkomatta. Muutaman olen onnistunut ratkomaan, mutta jossain pitäis lukea kokonainen kirajakin naatteja varten niin antaa olla.

      • Anonyymi

        Korjataan vielä eli on toki yli 1000 joukossa muutamia multeja ja mysteereitä sekä kirjeitä ja virtuaaleja, mutta pääasiassa peruskätköjä.


    • Anonyymi

      Virtuaalit on käteviä siellä, mistä purkkikätköt jästitään herkästi. Vaikkapa kaupungin keskustoissa.

      • Anonyymi

        Noita virtuaaleja olen ihmettellyt, että miski noin helppoja?. Tyyllin etsi keskustasta patas ja kuvaa se ja itsesi.

        No mysteereissä sitten päästään päinvastaiseen kysymykseen, että miksi näin vaikeita?


    • Anonyymi

      Kyllä jotkut multit ja mysteerit on aika helppoja, mutta on sitten taas tosi vaikeitakin.

    • Anonyymi

      Joo en minäkään kaikkia ole löytänyt. Joitain ei vaan löydä vaikka kuinka hakee!.
      Jotkut sitten löytyy taas vähän turhankin helposti. Esim linnun pöntöt/laudat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      87
      3617
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      187
      1433
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1387
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1070
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      314
      987
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      907
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      877
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      865
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      852
    Aihe