Rekisterimerkintävirhe

Anonyymi-ap

Onko rikos, jos huomaa viranomaisten rekisterissä virheen ja käyttää sitä jollain tavalla hyväkseen hyötyäkseen esim. taloudellisesti tuosta virheellisestä merkinnästä?

7

338

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, ensimmäiseksi tulee mieleen väärennys. Rikoksentekijä käyttää viranomaisen virhettä hyväkseen hyötymistarkoituksessa ja tekee väärän merkinnän yksityiseen asiakirjaan.

      • Anonyymi

        Kyllä ja se olisi peräti törkeä väärennys.

        Ks. Rikoslaki 33:2
        "1) rikoksen kohteena oleva todistuskappale on yleiseltä kannalta tärkeä viranomaisen säilyttämä arkistoasiakirja tai ===> viranomaisen pitämä yleinen rekisteri <=== taikka jos todistuskappale on todistusarvoltaan muuten erityisen merkityksellinen
        a väärennys on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästäväärennyksestä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi."


      • Anonyymi

        Aloittaja ei ole väärentänyt yhtään mitään. Kyseessä voisi olla RL 36:1 petos:
        "Joka, hankkiakseen itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä taikka toista vahingoittaakseen, erehdyttämällä tai erehdystä hyväksi käyttämällä..."


    • Anonyymi

      Aloittaja: Siis tuo virhe rekisterissä on mahdollisesti muodostunut sinne viranomaisen itsensä huolimattomuudesta tms.

    • Anonyymi

      Mitä jos tällainen virhe huomataan vasta pikän ajan kuluttua ja sitä virheellistä tietoa on käytetty jossakin toisessa viranomaistoimessa muodostettaessa toista rekisetriä?

      • Anonyymi

        Petos on rikos vain tahallisena. Jos tiedon hyväksikäyttäjä ei ole tiennyt eikä hänen olisi ns. huolellisena toimijana pitänyt epäilläkään tietoa virheelliseksi, ei petosta ole tapahtunut.
        Lainvoimaa tällaisesta virheestä seuranneella oikeustoimella ei kuitenkaan välttämättä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      519
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe