täysravinto valikoiville kissoille...siinä se on!
Näitä raksuja jopa nirso kissani suostui syömään ja viellä silleen että syö kipot tyhjiksi mikä on todella harvinaista...tyttö myös juoksee heti ruoka paikalle kun kuulee kun laitan raksuja lisää kuppiin.
Eli löysin ruuan mistä tyttöni tykkää vallan kamalasti.
Mutta nytten sitten haluaisin kuulla kommentteja tästä ruuasta...
Tuttavani joskus syötti tätä ruokaa kissallensa ja se kisu ainakin eli paksusti ja kiiltävästi ;)
eli turkki kiilsi ja ruoka maistui.
...tietysti jokainen kissa on yksilö mutta kommentteja kiitos!
Näitä raksuja jopa nirso kissani suostui syömään ja viellä silleen että syö kipot tyhjiksi mikä on todella harvinaista...tyttö myös juoksee heti ruoka paikalle kun kuulee kun laitan raksuja lisää kuppiin.
Eli löysin ruuan mistä tyttöni tykkää vallan kamalasti.
Mutta nytten sitten haluaisin kuulla kommentteja tästä ruuasta...
Tuttavani joskus syötti tätä ruokaa kissallensa ja se kisu ainakin eli paksusti ja kiiltävästi ;)
eli turkki kiilsi ja ruoka maistui.
...tietysti jokainen kissa on yksilö mutta kommentteja kiitos!
Vastaukset 8
Vanhimmat
kiva että olet löytänyt sopivan raksumerkin:)
Meidän eemu aluksi vähän nirsoili niiden suhteen, mutta ilmeisesti sitten "pääsi makuun", ja nykyään kelpaavat oikein hyvin.
Sama homma..Sekä edesmennyt kissani että nykyinen mussuttavat kyseistä ruokaa valtavalla vauhdilla. :)Nykyinen kissa on jopa hoikistunut, aikaisempi kissa kasvoi kauniiksi, turkki kiilsi, lihakset olivat vahvat, ja kisu pysyi hyväkuntoisena. Koko ajan saa olla täyttämässä bilanx-kuppia. :)
kuinka vanhaksi nämä edesmennet kattinne sitten elivät, ja mihin kuolivat? Munuaissairauteen? Ihan tosissaan, vastatkaa tähän ikägalluppiin. Raksut on helppoja ruokinnan kannalta ihmisille ja ne on niinkuin kissan chipsejä. Entäs jos me ihmiset syötäis vaan sipsejä...?
kyllä sinne kuppiin kilahtaa yleensä(tälleen kesäisin ei kun eivät syö on niin kuuma ja toisaalta kisut ovat aika paljon kesäisin maalla)
aamulla ja illalla ihan tuorettakin ruokaa (lihaa, kalaa, kanaa, kissanpurkki ruokaa...)
tämä vain tämä toinen kissani on niin ronkeli ettei oikein söisi mitään...ja nytten rupesi näitä raksuja syömään.
unohin nyt vastata tuohon kysymykseesi...eli tämä ystäväni kissa eli ainakin tuohon vajaa 10v sen jälkeen joutuivat luopumaan kisusta kun sairastui...ja tuona aikana ei ainakaan ollut mitään ongelmia terveydessä
kissa oli leikattu uros.
siis tämä kissan omistaja sairastui...
ja kissa annettiin maalle.
...jokohan nyt meni oikein ja viellä ihan niin että kaikki ymmärtää =)
Joo, meillä oli sam juttu, nirso mirri alkoi syödä ja himoita vaan raksuja.Laihtui sittenkin. Sitten alkoikin ilmaantua hirmuinen jano, vettä kului tuhottomasti. Kissa jatkoi laihtumistaan ja munuaisissa vikaa. Neljästä kissastamme kaksi on hurahtanut näihin raksuihin, sille toisellekin ilmaantui munuaisten kohdalle kovat patit ja kipuilikin, nyt mennyt ohi kun raksujen osto lopetettiin.Toinen kuoli.
ei kelpaa bilanksit...pentele!
Tänään kävin sitten ostamassa ison säkin royal canin nirsojen kissojen ruokaa ja aattelin et hyvä on sitten ostetaan mitä neiti haluaa...mutta eih!
Eipä kelvannut sekään...käveli kipolleen, nuuhkaisi ja istuuntui kuppinsa viereen tassu ilmassa ja katsoi minua tyyliin "ja tätäkö sinä sanot ruuaksi?"...peitti ruuan ja meni pois...
tämän jälkeen toinen kissa syöksyi keittiöön RUOKAA, RUOKAA, RUOKAA! ampaisi kupille sivuluisissa ja rupesi ahmimaan...
Ja minä raukka saan harmaita hiuksia näitten takia.
...eli en osta enää bilankseja enkä liioin näitäkään raksuja...