Aina kun laitan digikuviani CD-levylle ilmestyy joukkoon jokin thumbs.db tiedosto ja varoitus siitä. Mikä tämä tämmöinen thumbs on?
THUMBS
mikä ihme
5525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tallennettu "pikkukuvat" niistä kuvista.
Se on windowsin tiedosto liittyen kansionäkymään. Sen kansionäkymän kun saa sellaiseksi että kansion kuvat näytetään kansiossa pikkukuvina. Tuon tiedoston voi poistaa. Poistamisesta ei seuraa käytännössä yhtään mitään, tarpeen mukaan se syntyy uudestaan.
Kun siirrät/kopioit kuvia, valitse ensin se thumbs.db ja sitten Muokkaa-valikosta Käänteinen valinta/Invert Selection, noin kaikki muut tulee valittua ja thumbs.db jää pois.
Kumman teet, siirrät kuvat vai kopioit?
Itse kopioisin ensin ja kun cd:lle siirto on tullut varmistettua, sitten vasta poistaisin kuvat kovalevyltä.
Kiitos tiedoista! Helpotti.
Minä vain varmuuskopioin kuvat cd:lle.
Alkuperäiset (tällä hetkellä n 1250kpl) ovat koneen muistissa. Typerääkö?
Digikuvasta ei yleensä löydy eroa, mikä on alkuperäinen ja mikä kopio. Päiväykset ym. exif-tiedot saattaa vaihtua/jäädä pois.