Oliko Eero Mäntyrannan 1972 käry amfetamiinista seurausta tietoisesta dopingin käytöstä vai liittyykö tapaukseen jonkinlainen sabotaasi ?
Vastaukset 8
- Anonyymi
Immo Kuutsa olisi tiennyt totuuden, mutta hän vei sen multiin.
Tosiasia on, että saksan antamista 700.000 pervitiini eli höökipillereistä oli jakamatta sodan jälkeen vielä 300.000.
Ja niitä tuotiin rintamalta pusseittain. - Anonyymi
Eeron epäilys oli, että juottopaikalla annettiin väärästä pullosta.
- Anonyymi
Eero yritti paluuta ikämiehenä, mutta sehän ei olisi onnistunut ilman dopingia.
Todennäköisesti hiihteli ilman dopingia, alle 30 vuotiaana. Oli sulavan näköistä hiihtoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eero yritti paluuta ikämiehenä, mutta sehän ei olisi onnistunut ilman dopingia.
Todennäköisesti hiihteli ilman dopingia, alle 30 vuotiaana. Oli sulavan näköistä hiihtoa.70-luvun alussa olivat myös ajat muuttumassa. Siis vauhdit kiristyivät säännöllisen harjoittelun ja täyden ammattilaisuuden seurauksena. Eräs tuolloin ladulle ilmestynyt uuden vauhdin kisaaja oli Juha Mieto.
- Anonyymi00006
Ei Mietaakan heti pärijänny, mutta kapusi nopesti kestävyysurheilun eliittiin.
Vihasi kuntosalia, mutta Kuutsan pakottamana kyykkäsi 290 kg, veti rinnalle 160 ja penkkasi 180.- Anonyymi00010
Falun 1974 Mieto ei luottanut muovista ja lasikuidusta tehtyihin suksiin. Yli 100 kg painavana oli hajottanut jo kahdet ja tämä maksoi hänelle kultamitalin.
- Anonyymi00009
höökipilleri antoi helvetinmoisen boostin. vaari oli kaukopartiomiehenä lapissa ja petsamossa sodan aikana. Hän sanoi että kun muurmannin alueella otti höökipillerin niin seuraavan kerran uni tuli kotosuomessa. Saattoi juosta puoli päivää ilman taukoja. sellainen kun olisi tänään antanut suomen naisille ennen viestiä niin kultajuhlat olisivat käynnissä nyt.
- Anonyymi00011
Lereimkin olisi hymyillyt pitkästä aikaa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251188
- 701121
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93878- 77771
- 45771
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39723Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka25658- 67643
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39526- 67509