Kuolinpesän tilillä rahaa laskun maksuja varten ehkä pariksi vuodeksi.Nyt yksi kuolinpesän osakas vaatii nuo rahat jaettavaksi ja olen käsittänyt että sillä oikeus siihen,ei suostu myyntiin vaan haluaa koko pesän osaisuuden itselleen muiden nuollessa näppejään..Kuolinpesän menot muodostuu sähkölaskusta,kiinteistöverosta ja tiemaksusta.
Mitä vaihtoehtoja mitä kannattaa tehdä.
Jättää laskut maksamatta,kuolinpesä siis menee konkurssiin ajan kanssa.
Osa osakkaista maksaa pesän kulut.
Joku osakkaista hakee pesänjakajan.
vai jokin muu ratkaisu.
Perikunnan konkurssi
7
333
Vastaukset 7
- Anonyymi
Jaatte jäämistön sovussa.
- Anonyymi
"Toimitusjaossa pesänjakaja tekee pesän jakoa koskevan päätöksen, kun taas sopimusjako perustuu osakkaiden keskinäiseen sopimukseen."
Sopimusjako vaatii yhteishallintoa, ja että asiat kyetään hoitamaan yhdessä. Tässä tarvitaan yhteinen näkemys, josta pidetään kiinni. Allekirjoitettu jakokirja on tuon sopimusjaon lopputulos, ja kun velattoman pesän jakokirja toimitetaan verottajalle, kuolinpesä yleisesti lakkaa olemasta.
"Jotta perinnönjako käynnistyisi, se on pantava vireille. Toimitusjako tulee vireille hakemuksella pesänjakajan määräämiseksi. Kuolinpesän osakas voi esittää tämän vaateen. "
Ellei sopimusjako tule kyseeseen, osakkaan pitää esittää vaade toimitusjaosta. Yksikin osakas voi esittää vaateen, vaikka muut sitä vastustaisivat.
"Hakemus pesänjakajan määräämiseksi tulee toimittaa tuomioistuimelle."
Käräjäoikeus määrää pesänjakajan, joka on yleensä asianajaja. Kulut alkavat yleensä tuhansista euroista, ja jaon venyessä ajallisesti, loppusumma saattaa nousta merkittäväksi.
Jos perinnönjaon haluaa toteutuvaksi ja kuolinpesän lakkaavaksi, tapoja on vain kaksi edellä kuvattua. - Anonyymi
Osakas saa vaatia jakoa, saa oman osuutensa ja loput osakkaat jatkavat murmelin untansa.
Kuolinpesässä.
Kunnes seuraava vaatii jakoa. - Anonyymi
Laskut vain maksuun, jos eivät muutenkin ole suoraveloituksessa. Nuo ovat muutoinkin vain pesänselvityskuluja, kunnes kaikki osakkaat ovat hyväksyneet muun ratkaisun, jos sellainen on edes tarpeen.
"Kuolinpesän menot muodostuu sähkölaskusta,kiinteistöverosta ja tiemaksusta." - Anonyymi
Kuitenkin jos "Jättää laskut maksamatta", niin aikanaan tulee ulosottomiehen kirje kaikille, että kuolinpesä on ulosmitattu ja asetettu maksuluetteloon. Tällöin kuolinpesä on voudin hallussa ja mikäli maksuja ei ilmaannu, niin omaisuutta huutokaupataan lähivuosina.
Mikäli laskuista kuluineen jää ylijäämää, niin se tilitetään kuolinpesän tilille. Ulosmittauksen lopetuksen osalta osakkaat saavat kirjeen.- Anonyymi
- asetettu maksukieltoon on oikea lause
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 801239
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K151036En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61980- 65878
- 60760
- 59754
- 62681
- 69662
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24660Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49637Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39628- 133616
- 50569
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36545- 33520
- 19517
- 29515
- 72486
- 42474
- 40467