Heinolan kaupunginosien houkuttelevuus

Anonyymi-ap

Onkohan Heinolassa pysähdytty pohtimaan miten esimerkiksi varhaiskasvatuspalveluiden keskittäminen vaikuttaa kaupunginosien kehityskulkuun?

Jos otetaan esimerkeiksi vaikkapa Jyränkö ja Tommola, niin luulisi heräävän huolen siitä, että kuka jatkossa haluaa asua kyseisillä alueilla ja miten esimerkiksi ikääntyvä väestö saa talonsa myydyksi, kun kukaan ei halua niitä ostaa. Näiltä asuinalueilta on hiljalleen katoamassa niin koulut kuin päiväkoditkin, josta seuraa, että ne menettävät houkuttelevuutensa lapsiperheiden silmissä. Tämä.johtaa hintojen romahtamiseen, joka on osin jo tapahtunutkin. Rakennuskanta myös hiljalleen rapistuu ja alueiden vetovoima katoaa täysin.

Kaupunki on epäonnistunut eri kaupunginosien kehittämisessä ja pikemminkin edesauttanut negatiivisen kehityskulun etenemistä. Esimerkiksi pienten päiväkotien lakkautus ei lopulta hyödytä kaupunkia lainkaan, vaan johtaa vetovoiman jyrkkään laskuun.

9

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoituksesi ei pidä paikkaansa. Jyränkö ja Tommola ovat elinvoimaisia lähiöitä. En usko että olet niissä koskaan edes käynyt tutustumassa asiaan omin silmin.

      • Anonyymi

        No kyllä niistä on elinvoima kaukana. Etenkin kun koulut suljetaan.


    • Anonyymi

      Kouluun pääsee kaupungin järjestämällä koululaiskuljetuksella. Ihan normaalia eikä tee näistä kahdesta alueesta huonoja tai elinvoimattomia.

      • Anonyymi

        No eipä noille alueille juuri kukaan enää halua muuttaa, ainakaan hinnoista ja myyntiajoista päätellen. Kun omakotiasukkaat vielä ikääntyvät ja haluaisivat muuttaa, alkaa olla vakava paikka, kun kukaan ei osta taloja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No eipä noille alueille juuri kukaan enää halua muuttaa, ainakaan hinnoista ja myyntiajoista päätellen. Kun omakotiasukkaat vielä ikääntyvät ja haluaisivat muuttaa, alkaa olla vakava paikka, kun kukaan ei osta taloja.

        Höpöhöpö juttuja. Jyränkö ja Tommola ovat kaupunkimme halutuimpia asuinalueita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Höpöhöpö juttuja. Jyränkö ja Tommola ovat kaupunkimme halutuimpia asuinalueita.

        Kyllä, heti Mustikkahaan ja Kirkonkylän jälkeen 🤣 Vaikka vetovoima puuttuukin, niin pitovoimaa löytyy. Pois muuttaminen nimittäin on mahdotonta kysynnän puuttuessa.


    • Anonyymi

      Kirkonkylä on mahtava kaupunginosa, tosin siellä asuu melko paljon savolaisia.

    • Anonyymi

      🤒🤒🤒

    • Anonyymi

      😀😀

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      118
      3014
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      34
      1402
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1257
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      927
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      727
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      671
    Aihe