Onkohan Heinolassa pysähdytty pohtimaan miten esimerkiksi varhaiskasvatuspalveluiden keskittäminen vaikuttaa kaupunginosien kehityskulkuun?
Jos otetaan esimerkeiksi vaikkapa Jyränkö ja Tommola, niin luulisi heräävän huolen siitä, että kuka jatkossa haluaa asua kyseisillä alueilla ja miten esimerkiksi ikääntyvä väestö saa talonsa myydyksi, kun kukaan ei halua niitä ostaa. Näiltä asuinalueilta on hiljalleen katoamassa niin koulut kuin päiväkoditkin, josta seuraa, että ne menettävät houkuttelevuutensa lapsiperheiden silmissä. Tämä.johtaa hintojen romahtamiseen, joka on osin jo tapahtunutkin. Rakennuskanta myös hiljalleen rapistuu ja alueiden vetovoima katoaa täysin.
Kaupunki on epäonnistunut eri kaupunginosien kehittämisessä ja pikemminkin edesauttanut negatiivisen kehityskulun etenemistä. Esimerkiksi pienten päiväkotien lakkautus ei lopulta hyödytä kaupunkia lainkaan, vaan johtaa vetovoiman jyrkkään laskuun.
Heinolan kaupunginosien houkuttelevuus
9
341
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoituksesi ei pidä paikkaansa. Jyränkö ja Tommola ovat elinvoimaisia lähiöitä. En usko että olet niissä koskaan edes käynyt tutustumassa asiaan omin silmin.
- Anonyymi
No kyllä niistä on elinvoima kaukana. Etenkin kun koulut suljetaan.
- Anonyymi
Kouluun pääsee kaupungin järjestämällä koululaiskuljetuksella. Ihan normaalia eikä tee näistä kahdesta alueesta huonoja tai elinvoimattomia.
- Anonyymi
No eipä noille alueille juuri kukaan enää halua muuttaa, ainakaan hinnoista ja myyntiajoista päätellen. Kun omakotiasukkaat vielä ikääntyvät ja haluaisivat muuttaa, alkaa olla vakava paikka, kun kukaan ei osta taloja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eipä noille alueille juuri kukaan enää halua muuttaa, ainakaan hinnoista ja myyntiajoista päätellen. Kun omakotiasukkaat vielä ikääntyvät ja haluaisivat muuttaa, alkaa olla vakava paikka, kun kukaan ei osta taloja.
Höpöhöpö juttuja. Jyränkö ja Tommola ovat kaupunkimme halutuimpia asuinalueita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö juttuja. Jyränkö ja Tommola ovat kaupunkimme halutuimpia asuinalueita.
Kyllä, heti Mustikkahaan ja Kirkonkylän jälkeen 🤣 Vaikka vetovoima puuttuukin, niin pitovoimaa löytyy. Pois muuttaminen nimittäin on mahdotonta kysynnän puuttuessa.
- Anonyymi
Kirkonkylä on mahtava kaupunginosa, tosin siellä asuu melko paljon savolaisia.
- Anonyymi
🤒🤒🤒
- Anonyymi
😀😀
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719