Onkohan Heinolassa pysähdytty pohtimaan miten esimerkiksi varhaiskasvatuspalveluiden keskittäminen vaikuttaa kaupunginosien kehityskulkuun?
Jos otetaan esimerkeiksi vaikkapa Jyränkö ja Tommola, niin luulisi heräävän huolen siitä, että kuka jatkossa haluaa asua kyseisillä alueilla ja miten esimerkiksi ikääntyvä väestö saa talonsa myydyksi, kun kukaan ei halua niitä ostaa. Näiltä asuinalueilta on hiljalleen katoamassa niin koulut kuin päiväkoditkin, josta seuraa, että ne menettävät houkuttelevuutensa lapsiperheiden silmissä. Tämä.johtaa hintojen romahtamiseen, joka on osin jo tapahtunutkin. Rakennuskanta myös hiljalleen rapistuu ja alueiden vetovoima katoaa täysin.
Kaupunki on epäonnistunut eri kaupunginosien kehittämisessä ja pikemminkin edesauttanut negatiivisen kehityskulun etenemistä. Esimerkiksi pienten päiväkotien lakkautus ei lopulta hyödytä kaupunkia lainkaan, vaan johtaa vetovoiman jyrkkään laskuun.
Heinolan kaupunginosien houkuttelevuus
9
359
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoituksesi ei pidä paikkaansa. Jyränkö ja Tommola ovat elinvoimaisia lähiöitä. En usko että olet niissä koskaan edes käynyt tutustumassa asiaan omin silmin.
- Anonyymi
No kyllä niistä on elinvoima kaukana. Etenkin kun koulut suljetaan.
- Anonyymi
Kouluun pääsee kaupungin järjestämällä koululaiskuljetuksella. Ihan normaalia eikä tee näistä kahdesta alueesta huonoja tai elinvoimattomia.
- Anonyymi
No eipä noille alueille juuri kukaan enää halua muuttaa, ainakaan hinnoista ja myyntiajoista päätellen. Kun omakotiasukkaat vielä ikääntyvät ja haluaisivat muuttaa, alkaa olla vakava paikka, kun kukaan ei osta taloja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eipä noille alueille juuri kukaan enää halua muuttaa, ainakaan hinnoista ja myyntiajoista päätellen. Kun omakotiasukkaat vielä ikääntyvät ja haluaisivat muuttaa, alkaa olla vakava paikka, kun kukaan ei osta taloja.
Höpöhöpö juttuja. Jyränkö ja Tommola ovat kaupunkimme halutuimpia asuinalueita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö juttuja. Jyränkö ja Tommola ovat kaupunkimme halutuimpia asuinalueita.
Kyllä, heti Mustikkahaan ja Kirkonkylän jälkeen 🤣 Vaikka vetovoima puuttuukin, niin pitovoimaa löytyy. Pois muuttaminen nimittäin on mahdotonta kysynnän puuttuessa.
- Anonyymi
Kirkonkylä on mahtava kaupunginosa, tosin siellä asuu melko paljon savolaisia.
- Anonyymi
🤒🤒🤒
- Anonyymi
😀😀
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721