Ovatko lesbot tänään musuja tai transmiehiä? Missä kaikki lesbot on?

Anonyymi-ap

6

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En usko että mitään muusuutta on todella olemassa. Se on traumapohjainen uskomus, jolle ovat alttiita heikon mielenterveyden omaavat (sekä autistit, syrjäytyneet, seksuaalista väkivaltaa kohdanneet) sekä nuoret idealistiset henkilöt, koska ovat kasvaneet "aktivistipuheen" kanssa, eivätkä osaa kritisoida sitä lgbt-yhteisön normien ulkopuolelta katsottuna. Nykyään myös julkisen keskustelun lynkkausmentaliteetti varmaa vaimentaa sitä, ettei transnarratiivia haastavia puheenvuoroja juuri näy, vaikka meitä erimielisiä onkin.
      Minulle lesbous tarkoittaa vain (bio)naisista kiinnostunutta (bio)naista, sitä ei lgbt/queer-aktivismipuhe muuta miksikään jatkossakaan.

    • Anonyymi

      Sen sijaan että yhteiskunnan pitäisi taipua pienen ongelmaisen vähemmistön epäeettisiin ja naisten oikeuksia loukkaaviin sääntöihin, pitäisi "transsiksi" itsensä kokeman ottaa vastuu oman päänsä selvittämisestä pitkässä, haastavassa yksilöterapiassa.
      Fyysiset hoidot ovat vain todellisten ongelmien väistämistä suurimmalle osalla transpolien asiakkaista.

    • Anonyymi

      Aikuisilla lesboilla syy voi olla sisäistetty homofobia tai naisviha, mitä pitäisi työstää.
      Osa porukasta selvästi kaihtaa kaikkea naisellisuuteen liittyvää, mukaan lukien se, että on rinnat. Ihaillaan (liikaa) maskuliinisuutta, puhutaan teennäisellä äänellä ja sitä larpataan kaikin keinoin, jopa oman hyvinvoinnin kustannuksella. Ko. presentaation omaksuminen voi johtaa vinoutuneeseen ajatteluun, että miehenä olisi helpompaa ja omat ongelmat katoaa tuosta vain. Mikä ei ole tervettä.

    • Anonyymi

      Varsinkin nuorilla/nuorehkoilla henkilöillä kyse voi olla kritiikinpuutteesta, kapinointi, kasvukivut, erikoisuudentavoittelu ja huomionhakuisuutta itselle ja ongelmilleen. (Autistit/nepsyt, syömishäiriöiset, persoonallisuushäiriöiset, traumatisoituneet, seksuaalisen trauman kokeneet, fetisistit tms)

      Kun tutustuu "transhenkilöiden" henkilöhistoriaan paremmin ja ajan kanssa, esiin nousee isoja ongelmapesäkkeitä, joita tulisi hoitaa. Ei ainakaan vahvistaa ei-naiseutta/muusuutta, vain koska potilas on itse diagnisoinut sellaisen ja identiteetti on epävakaa ja vaihteleva muista syistä.

    • Anonyymi

      Tai jospa ne "lesbot" ennen vanhaan olivat osin kaapissa olevia transmiehiä, jotka eivät hakeutuneet hoitoihin? Vielä 2000-luvulle tultaessa transhoitoihin pääsy oli todella tiukkaa ja mielivaltaista muutenkin. Musuilu kyllä saattaa olla enemmänkin vain nuorehkojen ihmisten epävarmuutta ja trendeihin tarttumista. Transien määrä yhteiskunnissa lie aika vakio.

      • Anonyymi

        Tuo ei kumoa sitä, ettei vanhemmat "transeksuaalit/transsukupuoliset" henkilöt olisi pohjimmiltaan vain sukupuolidysforiaa, hämmennystä tai itsevihaa kokeneita lesboja tai homoja, jotka eivät osanneet ottaa vastuuta oman mielensä selvittämisestä ajoissa menemällä pitkään terapiaan. Sen sijaan on lähdetty leikkauksiin ja hormoneille usein huonoin terveysseurauksin, joita ehkäpä vielä peitellään ja todellisuus iskee myöhemmin, kuten monille käy. Osalla näkyy kyllä olemuksestakin, että voidaan todella huonosti, iskulauseet ei sitä muuta.

        Aktivismi ja Seta ei tietenkään kerro ko. asioista ikäviä mutta hyvin materiaalisia ja ihmisbiologiaan liittyviä puolia. Kaikki suodattuu ideologian läpi, mikä pitäisi herättää hälytyskellot kenen tahansa ajattelevan aikuisen päässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      123
      4619
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3357
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3265
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      50
      2876
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2809
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2079
    Aihe