Siivoustyö ja astma

Anonyymi-ap

Onko täällä astmaa sairastavia siivoojia? Itselläni on tilanne, että vaihtoehdot ovat sen verran vähissä että harkitsen siivoustyön hakemista vaikkei sitä astmaa sairastaville todellakaan suositella. Minulla ei ole koulutusta eikä mitään erityistaitoja ja ikääkin on, joten mihinkään "siistiin sisätyöhön" en kelpaa. En ole päässyt myöskään myyjäksi, ym koulutusta vaatimattomiin töihin.

Millaisetkohan mahdollisuudet työtä on tehdä tämän sairauden kanssa? Olen valmis ottamaan riskejä terveyteni suhteen jos toinen vaihtoehto on työttömyys ja tukien varassa eläminen, mutta jos menen niin huonoon kuntoon etten yksinkertaisesti vain pysty työhön niin eihän siinä silloin enää mikään oma halu olla töissä auta.

Pöly on minulle iso ongelma, varsinkin katupöly. Joku rakennussiivous tai muut erityisen pölyiset kohteet siis ovat poissuljettuja, mutta mitenköhön ihan perus toimistosiivous? Onko täällä ihmisillä kokemusta siivoojana työskentelystä astmaatikkona?

4

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata pelleillä terveyden kanssa, ihan turhaa puhetta.

    • Anonyymi

      Itse myös astmaatikko. Arvelisin että pienissä siivousfirmoissa sen voisi saada toimimaankin jos vain pääsee yhteisymmärrykseen pomon kanssa että käytettävät aineet ovat kaikki hajustamattomia. Tämä siis riippuen miten paha astmasi on. Toisaalta, luulisi pelkän astmaatikko -sanan mainitseminen herätävän epäilyksiä joissain pomoissa. Toinen tapa on toki alkaa itsenäisesti tekemään sitä niin ei tarvitse kysellä lupia keneltäkään. Tarjoa vaikka viikko ilmaiseksi lähistön pienille firmoille ja vasta löydettyäsi maksavan firman mieti perustatko siihen jonkin yritysmuodon. Itse tarjoaisin palveluksia yrityspuistoille jossa monta yritystä samassa, niin sellaisiin olisi kätevää päästä vaikka kk-palkkalaiseksi siivoamaan. Ei sitten kannata kuunnella niitä jotka tulee tänne suu vaahdossa lannistamaan ja pilkuttaan laeista ja ALVeista. Rohkeasti vain kokeilemaan!

    • Anonyymi

      Ei mikään este siivoustyölle. Tunnen useamman, mutta tietty tarvitsee katsoa mitkä kohteet käy.
      Toimistot, sairaalat, terkkarit ja päiväkodit ja koulut sopii hyvin.

      • Anonyymi

        Eläinlääkäri paikat on pahimpia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe