Yhtiökokouksessa julkinen käsiennakkoäänestys

Anonyymi-ap

Onkohan ihan laillista, kun taloyhtiössä yhtiökokouksessa asioista päätettäessä isännöitsijä ehdottaa ennen äänestystä epävirallista käsiäänestystä?

Varsinaista äänestystä ei järjestetä, kun käsiäänestyksen perusteella päätetään, että asiasta ei kannata äänestää.

Käsiäänestys on julkinen. Ihmiset eivät uskalla vastustaa päätöksiä.
Suljettua lippuäänestystä ei järjestetä.

Jos mennään äänestykseen, ehdotuksen vastustajien nimet kirjataan pöytäkirjaan muistiin.

Muissa yhtiöissä sama toimintatapa?

11

384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virallisessa äänestyksessä ei missään tapauksessa kirjata vastaan eikä puolesta äänestäneiden nimiä pöytäkirjaan.
      Onko tämä joku "VITSI" ?

      Koeäänestys voidaan tehdä, se on epävirallinen. Jos ero on selvä, voidaan jättää virallinen äänestys tekemättä.

    • Anonyymi

      Nimiä on otettu ylös vuosia yhtiökokouksessa, jos vastustaa hallituksen esitystä, päätöstä.

      Esitetty mm. Vahingon sattuessa vastustaja on henk. koht. Vastuussa, jos jotain sattuu.

    • Anonyymi

      Käsiäänestyksellä tarkoitettaneen koeäänestystä, joka on ihan yleinen, mutta epävirallinen tapa selvittää voimasuhteita käsiteltävään asiakohtaan.

      Usein isännöitsijät sitä ehdottavat, koska he haluavat jouduttaa kokouksen kulkua. Mikäli koeäänestyksen tulos on selkeä, kuuluu kysyä, haluaako vähemmistöön jääneen ehdotuksen tekijä virallisen äänestyksen, vai vetääkö hän esityksensä pois ja pöytäkirjaan kirjataan "päätettiin yksimielisesti".

      Olen ollut kokouksissa, joissa vanhat jäärät haluavat vain kiusaa tehdäkseen virallisen äänestyksen, mutta lopputulos on ollut aina selvä ennen äänestystä.

    • Anonyymi

      Isännöitsijä voi ehdottaa käsi äänestystä, mutta oikeasti se kuuluisi kokouksen puheenjohtajalle. Sinänsä hyvä toimenpide, jolla saadaan nopeutta kokoukseen.
      Äänestyksissä ilmoitetaan lopputuloksena kannattavat ja vastustavat äänet, ei pöytäkirjoihin koskaan kirjoiteta yksittäisen osakkaan nimeä.
      Isännöitsijätkin ovat nyt eettisen sääntöjen alla ja valitus Isännöintiliittoon jos tuollaista esiintyy.

      • Anonyymi

        Erimieliset ja valittajat saavat etsiä uuden kodin.
        Niin hankalaksi tehdään olo ja elo taloyhtiössä.
        Niin monesti nähty.


      • Anonyymi

        Harva yhtiökokouksen maallikkopuheenjohtaja osaa vetää yhtiökokouksen jouhevasti ilman isännöitsijän apua, siksi isännöitsijät ottavat puheenvuoroja ehdottaakseen toimintatapoja kokouksen kuluessa.

        Isoissa yhtiökokouksissa, joissa on äänentoistolaitteet, minä olen auttanut vierestä puheenjohtajia vuorosanoissa, pienten yhtiöiden yhtiökokouksissa olen itse ottanut puheenvuoron.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Harva yhtiökokouksen maallikkopuheenjohtaja osaa vetää yhtiökokouksen jouhevasti ilman isännöitsijän apua, siksi isännöitsijät ottavat puheenvuoroja ehdottaakseen toimintatapoja kokouksen kuluessa.

        Isoissa yhtiökokouksissa, joissa on äänentoistolaitteet, minä olen auttanut vierestä puheenjohtajia vuorosanoissa, pienten yhtiöiden yhtiökokouksissa olen itse ottanut puheenvuoron.

        Laillisuuden rajoilla mennään.

        Ja kun kukaan ei tiedä maallikkona kaikkia sääntöjä ja toimintatapoja, on helppo vedättää ja ohjata, hallita pellolla. Eikä mitään pelkoa itsellä, isännöitsijä-hallitusmafia - jäädä kiinni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laillisuuden rajoilla mennään.

        Ja kun kukaan ei tiedä maallikkona kaikkia sääntöjä ja toimintatapoja, on helppo vedättää ja ohjata, hallita pellolla. Eikä mitään pelkoa itsellä, isännöitsijä-hallitusmafia - jäädä kiinni.

        Isännöitsijän tehtävä on pitää homma laillisena, ilman isännöitsijää taloyhtiöiden toiminta olisi melko villiä.


      • Anonyymi

        Käsiäänestys on aina epävirallinen eikä sen tulosta kirjata pöytäkirjaan. Sitä ei voikaan kirjata koska virallisesti äänet lasketaan osakkeiden mukaan, ei paikalla olevien henkilöiden määrän mukaan.


    • Anonyymi

      Käsiäänestys on normaali tapa kun on ehdotettu jotain asiaa toteutettavaksi. Jos käsiä ei nouse riittävästi, voidaan todeta ettei ehdotus saanut merkittävää kannatusta, eikä varsinaista äänestystä ole tarpeen järjestää.

      • Anonyymi

        Noin ei voida todeta, koska lain mukaan virallinen äänestys on järjestettävä jos yksikin osakkeenomistaja sitä vaatii.

        Koeäänestyksen jälkeen puheenjohtajan tulisi todeta, että lopputulos näyttää selkeältä, haluaako koeäänestyksessä häviölle jäänyt osapuoli virallisen äänestyksen, vai vetääkö hän ehdotuksensa pois ja pöytäkirjaan kirjataan merkintä "päätettiin suuntaa antavan koeäänestyksen jälkeen yksimielisesti..."


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2204
    2. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      893
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      76
      873
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      853
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      795
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      46
      769
    7. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      739
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      732
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      713
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      690
    Aihe