Velkahelvetti

Anonyymi-ap

Mielestäni ei mene ihan oikein tämä! Joskus nuorena tuli velkaa tyhmyykissäni. No ulos- ottoa makselinkin sitten reilusti koko työ-ikäni. Koska koskaan ei sen ulso-oton jälkeen jäänyt rahaa, niin valitettavasti uutta velkaa vaan kertyi. Terveydenhuollon laskuja jne....Elin ulos- otossa koko sen ajan kun olin perheelinen. No en ihan alku-aikoja. Sitten yksi lapsistani sairastui vakavasti. Sairaalaskuja vaan kertyi ja kertyi, siitä se hemmetin moinen velkakierre vasta alkoikin. Kaikki ns normaaliin perhe- elämään kuuluvat laskut jäi maksamatta...mm koulukuvaukset jne. Lapset kasvoi ja sain ulos- oton maksettua! No nyt alkavat taas perimään iki-vanhoja velkoja nuo perintätoimistot. Velka ollut taanoin ulos- otossa, mutta kun varattomaski on minut silloin todettu, niin nyt taas aktivoituvat! Sanotaan, että velka vanhenee. Ei pidä paikkaansa. Kyllä ne aktivoivat sen heti kun huomaavat, että olet saanut uo- velan maksettua! Vaikka aikaa on kulunut yli 15 vuotta itse laskun syntymisestä. Itse teen niska limassa töitä, ja olin jopa innoissani, että jee kerrankin saan palkan käteen, eikä uo vie siitä siivuansa, niin jopa taas tulee kirjettä siletä sun täältä. Uskomatonta. Ikivanhoja velkoja. Ei edes 2020 luvulla syntyneitä. Pääseköhän tästä ikinä eroon, vai mistä lie vielä kaivavat ...Vanhimmat velat mitä nyt on taas ulos- ottoon menossa on syntynyt 2005

7

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota yhteyttä talous- ja velkaneuvontaan ja kerro tilanne. Chatin kautta voi jutella nimettömänäkin, ainakin ennen voi. Kuulostaa todella törkeältä touhulta ja saa epäilemään virhettä tai ainakin huijausta.
      Mitä ihmettä siellä Ulosotoolaitoksella oikein touhutaan meidän veroeuroilla, kun tuollaista voi tulla vastaan vuosikymmenien jälkeen! Alkaa tulla fiilis, että ovat vähintään epäpäteviä.

      • Anonyymi

        "Mitä ihmettä siellä Ulosotoolaitoksella oikein touhutaan meidän veroeuroilla, kun tuollaista voi tulla vastaan vuosikymmenien jälkeen!"

        Tässä on kyse perintätoimistosta, ei ulosotosta.

        Velka vanhenee lopullisesti tapauksesta riippuen 15–25 vuodessa, Kilpailu- ja kuluttajaviraston sivulla on selitetty tarkemmin.

        Vanhentunutta velkaa ei lain mukaan saa periä.


    • Anonyymi

      Ulosotto ja perintätoimistot käyttävät köyhien hätää hyväkseen. Pistävät ihmisen vielä ahtaammalle. Kukapa auttaa heidän kiipelistä? Työvoimatoimisto?

      • Anonyymi

        Ulosotossa on kyse laiminlyödyn velvoitteen pakkotäytäntöönpanosta. Kyse ei ole terapiasta, joskin monet saavat prosessin aikana runsaasti ahaa-elämyksiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ulosotossa on kyse laiminlyödyn velvoitteen pakkotäytäntöönpanosta. Kyse ei ole terapiasta, joskin monet saavat prosessin aikana runsaasti ahaa-elämyksiä.

        Ahaa-elämys on sama, kuin kärsimysnäytelmä


    • Anonyymi

      Noinhan se valitettavasti yleensä menee, kun luulet että olet selvillä vesillä niin perästä kuuluu. Itelle napsahti onneksi "vain" tonnin lasku kun olin velat saanut kuitattua, sen sai perintätoimiston kanssa selvittyä.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe