Velkahelvetti

Anonyymi-ap

Mielestäni ei mene ihan oikein tämä! Joskus nuorena tuli velkaa tyhmyykissäni. No ulos- ottoa makselinkin sitten reilusti koko työ-ikäni. Koska koskaan ei sen ulso-oton jälkeen jäänyt rahaa, niin valitettavasti uutta velkaa vaan kertyi. Terveydenhuollon laskuja jne....Elin ulos- otossa koko sen ajan kun olin perheelinen. No en ihan alku-aikoja. Sitten yksi lapsistani sairastui vakavasti. Sairaalaskuja vaan kertyi ja kertyi, siitä se hemmetin moinen velkakierre vasta alkoikin. Kaikki ns normaaliin perhe- elämään kuuluvat laskut jäi maksamatta...mm koulukuvaukset jne. Lapset kasvoi ja sain ulos- oton maksettua! No nyt alkavat taas perimään iki-vanhoja velkoja nuo perintätoimistot. Velka ollut taanoin ulos- otossa, mutta kun varattomaski on minut silloin todettu, niin nyt taas aktivoituvat! Sanotaan, että velka vanhenee. Ei pidä paikkaansa. Kyllä ne aktivoivat sen heti kun huomaavat, että olet saanut uo- velan maksettua! Vaikka aikaa on kulunut yli 15 vuotta itse laskun syntymisestä. Itse teen niska limassa töitä, ja olin jopa innoissani, että jee kerrankin saan palkan käteen, eikä uo vie siitä siivuansa, niin jopa taas tulee kirjettä siletä sun täältä. Uskomatonta. Ikivanhoja velkoja. Ei edes 2020 luvulla syntyneitä. Pääseköhän tästä ikinä eroon, vai mistä lie vielä kaivavat ...Vanhimmat velat mitä nyt on taas ulos- ottoon menossa on syntynyt 2005

6

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota yhteyttä talous- ja velkaneuvontaan ja kerro tilanne. Chatin kautta voi jutella nimettömänäkin, ainakin ennen voi. Kuulostaa todella törkeältä touhulta ja saa epäilemään virhettä tai ainakin huijausta.
      Mitä ihmettä siellä Ulosotoolaitoksella oikein touhutaan meidän veroeuroilla, kun tuollaista voi tulla vastaan vuosikymmenien jälkeen! Alkaa tulla fiilis, että ovat vähintään epäpäteviä.

      • Anonyymi

        "Mitä ihmettä siellä Ulosotoolaitoksella oikein touhutaan meidän veroeuroilla, kun tuollaista voi tulla vastaan vuosikymmenien jälkeen!"

        Tässä on kyse perintätoimistosta, ei ulosotosta.

        Velka vanhenee lopullisesti tapauksesta riippuen 15–25 vuodessa, Kilpailu- ja kuluttajaviraston sivulla on selitetty tarkemmin.

        Vanhentunutta velkaa ei lain mukaan saa periä.


    • Anonyymi

      Ulosotto ja perintätoimistot käyttävät köyhien hätää hyväkseen. Pistävät ihmisen vielä ahtaammalle. Kukapa auttaa heidän kiipelistä? Työvoimatoimisto?

      • Anonyymi

        Ulosotossa on kyse laiminlyödyn velvoitteen pakkotäytäntöönpanosta. Kyse ei ole terapiasta, joskin monet saavat prosessin aikana runsaasti ahaa-elämyksiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ulosotossa on kyse laiminlyödyn velvoitteen pakkotäytäntöönpanosta. Kyse ei ole terapiasta, joskin monet saavat prosessin aikana runsaasti ahaa-elämyksiä.

        Ahaa-elämys on sama, kuin kärsimysnäytelmä


    • Anonyymi

      Noinhan se valitettavasti yleensä menee, kun luulet että olet selvillä vesillä niin perästä kuuluu. Itelle napsahti onneksi "vain" tonnin lasku kun olin velat saanut kuitattua, sen sai perintätoimiston kanssa selvittyä.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8053
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5657
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      5003
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4943
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3727
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2940
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2667
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2508
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2442
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2358
    Aihe