Kehitysvammaisten tukiliitto sivulla jaettu uusi Tukiviesti lehti jossa on kirjoitettu joku jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma on käynyt lukion tuo Vili on kyllä saanut väärin Lievän älyllisen kehitysvamman.
Tässä kopio mitä on kirjoitettu Tukiviesti lehdessä.
Kokemustoimija Vili Korhonen esitti seminaarissa, että mahdollisuus yliopisto-opintoihin tekisi kehitysvammaiset ihmiset näkyvämmiksi ja ennakkoluulot heitä kohtaan vähenisivät.
Korhosen mielestä kehitysvammaiset ihmiset laitetaan liian helposti samaan muottiin, vaikka kaikki ovat yksilöitä taitoineen ja tuen tarpeineen. Vili itse on tästä hyvä esimerkki, sillä hän on suorittanut sekä lukio- että merkonomiopintoja.
Kehitysvamma ja lukio??
Anonyymi-ap
1
282
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802047Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661259Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu271105- 1411038
- 95794
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa131790- 45717
- 60690
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63672- 61656