Cockapoo pentuja Suomessa?

Olemme perheeni kanssa pitkään harkinneet mikä koira sopisi meille parhaiten ja cockapoo -rotu sopisi arkeemme hyvin. Olen kuullut ja lukenut rodusta kaikenlaista, mutta, mistä ei pahemmin keskustella on uuden pennun hoito, siihen valmistautuminen yms. Haluaisin siis mielelläni kuulla rodusta lisää ja vinkkejä sen hyvinvoinnin parantamiseksi jokapäiväisessä elämässä.

Ensisijainen kysymykseni tästä huolimatta on kuitenkin keneltä ja mistä. Olen ahkerasti kolunnut koko netin läpi kaikenmaailman sivustoja myöten, mutta en pahemmin uskalla vain sen perusteella päätellä onko myyjä kannatettava ja näin edelleen. Eli mikä selain tai kasvattaja kattaisi hyvän hintalaatu-suhteen?

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joitakin kasvattajia löytyy Suomestakin, mutta jonotuslista on pitkä. Ota heihin yhteyttä ja kysy, onko pentuja tulossa.

    • Anonyymi

      Melkoista tehtailua. Muoti totu, myyjän markkinat.

      Itse ostin ruskean isovillakoiran. Siinähän ne ominaisuudet on, joita noille mixeille haetaan. Villakoiran ominaisuuksia on villakoirissa. Kokoja monta, ja turkinhoito välttämätöntä kuten noilla mixeillä.

      Puhtaassa se etu, että sukua terveystutkittu. Ja jos innostuu harrastuksista, näyttelyistä, se on puhtaalla koiralla mahdollista.

      Sekarotuinen on puhtaan hintainen.

      Mixaajien touhuja vaikea tarkistaa. Emää voidaan pennutella jokajuoksusta, rahankiilto silmissä.

      Puhtaiden koirien jälkeläismäärät näkyy jalostustietokannassa.
      Itse en ostaisi kennelistä jossa rekattu koiria monia pentueita/ vuosi.
      Joossakin muissa roduissa jopa 10 pentuetta/ vuosi. Näkyy jalostustietokannasta. Eräänlaista tehtailua sekin.
      Omani valitsin niin, ettei tuollasia ongelmia taustalta löydy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe