Paljon olen etsinyt itse tietoa, kuinka kauan osa-kuntoutustuen jatkohakemuksen päätös Kevalta vie aikaa. Nyt on minulla tuoretta tietoa.
Minulla sitä haetaan aina vuodeksi kerrallaan. Tämä kesto riippuu täysin ihmisten eri sairauksista.
Tarvitsen jatkohakemukseen B-lausunnon työterveyslääkäriltä, hän lähettää lausunnon suoraan Kevaan. Se on hyvä lähettää 6-8 vk ennen edellisen osa-kuntoutustuen loppumista.
Vielä en ole tarvinnut erillisiä lausuntoja erikoissairaanhoidosta, toki sieltäkin ne saan tarvittaessa. Työterveyslääkärin B-lausunto on ollut riittävä.
Vuosi sitten 2024 jatkohakemuksen käsittelyssä meni 1 päivä, tänä vuonna sain päätöksen 4 vk käsittelyajan jälkeen. Päätökset puoltavia, osa-kuntoutustuki myönnetty.
Vaihtelua käsittelyajoissa on, Kevan sivuilla on hyvin merkitty yleisimmät käsittelyajat aikana.
Toivon tämän viestin auttavan monia. On aika kuumottavaa odottaa päätöstä joka kerta. Nyt tiedän sen, että joskus siinä menee päivä ja joskus kuukausi.
Osa-kuntoutustuki
Anonyymi-ap
1
205
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulemma kannattaa hakea suoraan tayskuntoutustukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1008751
- 474319
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html381516- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121180Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837