Haiseeko sahanpurueriste?

Anonyymi-ap

Olen ostamassa 80-luvun alussa rakennettua taloa johon on teetetty kunto ja kosteustarkastus (kosteus mitattu pintamittarilla ja porattu lattiaan 6 kohtaan reiät ja mitattu betonilaatan pinnan kosteus niistä, kuivat tulokset) talossa on puukoolattu lattia betonilaatan päälle, lattiassa sahanpurueriste ja pintamateriaali puulattia.
Tällä hetkellä asun 90-luvun loppupuoliskolla rakennetussa talossa jossa on maanvarainen betonilaatta jonka päällä sitten osassa rakennusta vinyyli ja osassa laatta.
Vertailin kuitenkin näiden asuntojen ominaishajua, koska tämä mitä olen ostamassa tuoksahtaa jotenkin aivan erilaiselta mitä omani. Toki oma kotini on asuttu ja tämä ostokohde on tyhjillään ja peruslämmöllä ollut vuoden.
Onko tuollaisilla sahanpurueristeillä / puulattioilla joku ominaishaju, että tuoksuu sisäilma erilaiselta mitä betonilaattalattialla toteutetussa talossa?
Mielestäni haju ei ollut mitenkään "epämiellyttävä" mutta poikkesi vaan olennaisesti oman kotini tuoksusta. Mielestäni haju on selvä sahanpuru / puun haju, ei homeen tuoksu. kosteusmittaajan raportissa mainitaan että ei poikkeavaa hajua.
Onkohan tuo talo tikittävä aikapommi, tuo lattiarakennehan on riskirakenne. Ajattelinpa vain kysäistä mikäli joku osaa tällaiseen typerään kysymykseen vastata.

1

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja ennen kuin joku ihmettelee mitä varten olisin ostamassa vanhempaa taloa, syynä on liian iso pinta-ala ja todella kovat lämmityskustannukset sitä myötä. Toki nykyisessäkin talossa tulee matalapaineella olohuoneen lattianrajasta maan hajua, joka taas on ihan erilainen haju kun tässä ostettavassa talossa. Se on taas sellainen jonka voisin yhdistää johonkin kosteusongelmaan, koska kyseisen "hajupaikan" ulkoseinä kastuu sadevesien vaikutuksesta ja todennäköisesti seinässä on lahovaurioita ja muutenkin kosteutta. Tämä tosin on taloni mahdollisella ostajalla tiedossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3082
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1811
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1704
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1229
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      987
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      943
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      934
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      916
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      835
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      829
    Aihe