Kosteusvaurion korjaus

Anonyymi-ap

Asunnossa oli kosteusvahinko, jota vakuutus ei korvannut, syyksi katsottiiin 30 vuotta sitten tehty putkiasennus vakuutusyhtiön tarkastajan toteamana. Hommasin rakennusalan yrityksen hoitamaan homman, kuntotarkastajan omistaman, jonks piti remontti valvoa ja hoitaa mittaukset. Kovin oli kiire ja täytyi kysellä perään koska tullaan.
Remontti on nyt tehty, mutta: tummuneita alaosia ei vaihdettu, ei kuulemma tarvinnut, selitettiin että on kuivunut. Lämminvesivaraaja keittiössä, lattiakaivo alla, jätettiin betonille. Otin kuvan ja takaa vaihdetun levyn alta näkyi tummunutta puuta. Kosteus suurin varaajan alla. Pyysin tuon alustan korjaamaan määräysten mukaan. Varaaja oli remontissa pois paikaltaan ja nyt se tietenkin pitää myös jatkossa pystyä poistamaan. Tummunutta puuta ei kuulemma tarvinnut vaihtaa. Eteisen ja varaajan välisen seinä oli alhaalta musta, tätä ei vaihdettu, kuivui. Alaohjaus puuta ei näy, kun levytetty toiselta puolen. Tämä oli aivan musta, väitti että se vaihdettu, joku havupuun pätkä kuitilla näkyy.
Lopullisia kosteusmittauksia ei ole tehty, remontti reiska oli puhaltimet irroitellut aiemmin ja raportissa pelkkä kuivumispäivä ilman mittaustuloksia ja tuona päivänä ei ole edes käynyt. Ilmakuivauksella loput ja arvioitu kuivaksi.
Allaskaapin alla ei ole laminaattia, eikä altaan takana vesieristystä. Putkarin ohjeistuksesta kävivät myöhemmin allaskaappiin laittamassa vuotosuojan ja silikoonilla putkien läpiviennit. Varaajan alle on vasta tehty joku kaato, vesieristystä ei ole tultu laittamaan. Tuolla on peitetty takaosasta näkyvä alaohjaus puu. Kuvat löytyy.
Kun rakennuttaja ei vastaillut näihin ja on kova poika muutenkin selittämään, niin tein reklamaation kuluttajasuoja-asiamiehen kautta. Siihen reagoi, kysyi ex- miehen puhelinumeroa, selittää hänelle C2 määräyksiä eristyksistä ja kun puu ei ole aktiivinen, niin mustia osia ei tarvitse vaihtaa. Käskin vastata sähköpostiin.
En oikein käsitä, kun tuo remppa olisi helppo ollut keittiön ollessa purettuna tehdä oikein ja tämähän tietysti on oletuksena, että se korjataan oikein, mitä rakennuttaja tästä hyötyi? Työtä ei tehty urakkana vaan tuntihinnalla,kiire yksin tuota selittää.
Eli kysymykset: missä tapauksessa noita kostuneita puuosia ei vaihdeta ja onko latttimateriaali kaapiston alle ja vesieristys altaan taakse pakolliset vai vaihtoehtoiset?

2

289

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja ex mies ei siis asuntoa omista, eikä ole tässä koskaan asunutkaan. Mutta nyt sentään reagoi, aiemmin lukenyt vain viestit.
      Tilaan tähän tavarantarkastajan, mutta haluaisin olla varma, että ei jää enää minun maksettavakseni.
      Remontti oli jo aivan kamala ja en todellakaan uutta haluaisi, koska nythän tuosta täytyy purkaa kaapit pois edestä, putkarin irroitella putket jne. Mutta jos olen oikeassa, niin ei kosteusvahinkoa voi osittain korjata. Aika kallis sijoitus tämä asunto, asun tässä tai myyn. Myydessä vois olla melkoset vastuut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      165
      1091
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      131
      700
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      688
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      197
      581
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      580
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    Aihe