Kosteusvaurion korjaus

Anonyymi-ap

Asunnossa oli kosteusvahinko, jota vakuutus ei korvannut, syyksi katsottiiin 30 vuotta sitten tehty putkiasennus vakuutusyhtiön tarkastajan toteamana. Hommasin rakennusalan yrityksen hoitamaan homman, kuntotarkastajan omistaman, jonks piti remontti valvoa ja hoitaa mittaukset. Kovin oli kiire ja täytyi kysellä perään koska tullaan.
Remontti on nyt tehty, mutta: tummuneita alaosia ei vaihdettu, ei kuulemma tarvinnut, selitettiin että on kuivunut. Lämminvesivaraaja keittiössä, lattiakaivo alla, jätettiin betonille. Otin kuvan ja takaa vaihdetun levyn alta näkyi tummunutta puuta. Kosteus suurin varaajan alla. Pyysin tuon alustan korjaamaan määräysten mukaan. Varaaja oli remontissa pois paikaltaan ja nyt se tietenkin pitää myös jatkossa pystyä poistamaan. Tummunutta puuta ei kuulemma tarvinnut vaihtaa. Eteisen ja varaajan välisen seinä oli alhaalta musta, tätä ei vaihdettu, kuivui. Alaohjaus puuta ei näy, kun levytetty toiselta puolen. Tämä oli aivan musta, väitti että se vaihdettu, joku havupuun pätkä kuitilla näkyy.
Lopullisia kosteusmittauksia ei ole tehty, remontti reiska oli puhaltimet irroitellut aiemmin ja raportissa pelkkä kuivumispäivä ilman mittaustuloksia ja tuona päivänä ei ole edes käynyt. Ilmakuivauksella loput ja arvioitu kuivaksi.
Allaskaapin alla ei ole laminaattia, eikä altaan takana vesieristystä. Putkarin ohjeistuksesta kävivät myöhemmin allaskaappiin laittamassa vuotosuojan ja silikoonilla putkien läpiviennit. Varaajan alle on vasta tehty joku kaato, vesieristystä ei ole tultu laittamaan. Tuolla on peitetty takaosasta näkyvä alaohjaus puu. Kuvat löytyy.
Kun rakennuttaja ei vastaillut näihin ja on kova poika muutenkin selittämään, niin tein reklamaation kuluttajasuoja-asiamiehen kautta. Siihen reagoi, kysyi ex- miehen puhelinumeroa, selittää hänelle C2 määräyksiä eristyksistä ja kun puu ei ole aktiivinen, niin mustia osia ei tarvitse vaihtaa. Käskin vastata sähköpostiin.
En oikein käsitä, kun tuo remppa olisi helppo ollut keittiön ollessa purettuna tehdä oikein ja tämähän tietysti on oletuksena, että se korjataan oikein, mitä rakennuttaja tästä hyötyi? Työtä ei tehty urakkana vaan tuntihinnalla,kiire yksin tuota selittää.
Eli kysymykset: missä tapauksessa noita kostuneita puuosia ei vaihdeta ja onko latttimateriaali kaapiston alle ja vesieristys altaan taakse pakolliset vai vaihtoehtoiset?

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja ex mies ei siis asuntoa omista, eikä ole tässä koskaan asunutkaan. Mutta nyt sentään reagoi, aiemmin lukenyt vain viestit.
      Tilaan tähän tavarantarkastajan, mutta haluaisin olla varma, että ei jää enää minun maksettavakseni.
      Remontti oli jo aivan kamala ja en todellakaan uutta haluaisi, koska nythän tuosta täytyy purkaa kaapit pois edestä, putkarin irroitella putket jne. Mutta jos olen oikeassa, niin ei kosteusvahinkoa voi osittain korjata. Aika kallis sijoitus tämä asunto, asun tässä tai myyn. Myydessä vois olla melkoset vastuut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2729
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2478
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2171
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2006
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1492
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1353
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1032
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      974
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      781
    Aihe