Metsästys miehistä yhteyttä rakentavana ja ylläpitävänä elementtinä

Anonyymi-ap

Veljellinen yhteenkuuluvuus metsästäjien keskuudessa voi sisältää monia fyysisen läheisyyden ja syvän toveruuden muotoja, joita voisi tutkia myös homoeroottisesta perspektiivistä.

Metsästys itsessään on jo pitkään ollut maskuliinisuuden, yhteistyön ja fyysisen kestävyyden näyttämö, jossa miesten välinen luottamus ja läheisyys voivat ilmetä monella tavalla. Yhteinen saalistusretki, leirinuotiokeskustelut ja toistensa tukeminen haastavissa tilanteissa luovat tiiviitä emotionaalisia ja fyysisiä siteitä. Tästä on syntynyt perinteinen käsitys veljellisestä kumppanuudesta—yhteisestä toiminnasta, jossa vahva fyysinen ja psykologinen side korostuu.

Homoeroottinen näkökulma voisi keskittyä siihen, miten nämä siteet ja kosketuksen muodot ilmentävät läheisyyttä tavalla, joka ei välttämättä rajoitu heteronormatiivisiin käsityksiin maskuliinisista suhteista. Historiassa ja kirjallisuudessa on ollut esimerkkejä miesten välisistä intensiivisistä kumppanuuksista, joissa emotionaalinen syvyys ja fyysinen läheisyys ovat olleet keskeisessä roolissa ilman, että niitä välttämättä olisi eksplisiittisesti määritelty romanttisiksi.

Ajatus metsästäjien toveruudesta tällaisesta näkökulmasta voisi avata keskustelua siitä, kuinka miehillä on ollut tilaa osoittaa tunteita ja fyysistä läheisyyttä perinteisesti maskuliinisiksi koetuissa ympäristöissä. Voisiko metsästys siis olla paikka, jossa tällaiset yhteydet kukoistavat tavalla, joka ei aina sovi tiukkoihin kategorioihin?

Mitä ajatuksia metsästäjillä on aiheesta? Haluaisitteko korostaa joitakin tiettyjä aspekteja tai nostaa esiin asiaa jossain historiallisessa kontekstissa? Tämä aihe jättää paljon tilaa mielenkiintoiselle pohdinnalle!

33

767

    Vastaukset 33

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiallisia vastauksia, kiitos.

    • Anonyymi

      hieno aloitus! saa nähdä osaako tuohon edes yksikään metsästäjä vastata .hihi hih

    • Anonyymi

      Vain 283 ääntäkö sait kuntavaaleissa?

      • Anonyymi

        Onko kyse jostain persusta? Ei kuulu tähän ketjuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko kyse jostain persusta? Ei kuulu tähän ketjuun.

        Hesan viherlimasta eli erittäin heikompaa kuin persu.


    • Anonyymi

      Herra metsästyksen vastustajan asiaton öyhötys poistettiin jo perjantaina kerran, mutta kopiospämmäsit sen tänne heti uudelleen tietäen, että moderointi ei viikonloppuisin toimi. No, tässä näkyy mainiosti tiivistettynä metsästyksen vastustajien mielenvikaisuuden parantumaton sairaus ja heidän lapsen tasolleen jäänyt käsitys kanssaihmisiä kohtaan.

      • Anonyymi

        Tuohan on hieno aloitus ,älä valita .🥰🥰🥰🥰🥰🥰


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan on hieno aloitus ,älä valita .🥰🥰🥰🥰🥰🥰

        "jään huomenna kesälomalle palstalta" metsästyksen vastustaja kehui taas omaa sairasta avaustaan. 😂 No, jatka itsesi kanssa keskustelua eri persoonissasi, jos saat siitä sisältöä tyhjään elämääsi. 🤭


      • Anonyymi

        Mikä tuossa on muka asiatonta? Siinä käsitellään metsästystä, eli ihan oikealle palstallekin se laitettu, ja kirjoitus on kaikin puolin ihan asiallinen ja pohdiskeleva.


    • Anonyymi

      Minä lähden ensi viikolla kahden viikon metsästys reissulle joten herra metsästyksen vastustaja saa öyhöttää täällä ilman minua.

      • Anonyymi

        Oikein metsästys reissulleko lähdet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikein metsästys reissulleko lähdet?

        Oiskohan semmoinen "Brokeback mountain"-henkinen metsästys reissu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oiskohan semmoinen "Brokeback mountain"-henkinen metsästys reissu.

        🥰🥰🥰🥰🥰😄😄😄😄😄


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oiskohan semmoinen "Brokeback mountain"-henkinen metsästys reissu.

        Joo, näin prideaikana miestenkin täytyy saada olla luontevasti keskenään. Metsästyspiireissä tää kyllä tiedetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oiskohan semmoinen "Brokeback mountain"-henkinen metsästys reissu.

        Jep. Minäkin tunnen K-päästä yhden biin. Sekä naiset että miehet menee.
        Mutta on muuten tyypillä mahtava ase, Siis se . Ei tarvitse munalleen jatkoa oikealla aseella niinkuin useimmat tyypit täällä. Vaikka muuten aseita harrastaakin.


    • Anonyymi

      miettikääpäs jos kaikki suurpedot ja hirvet hävitettäis Suomesta niin olisko hyöty suurempi kuin haitta

      • Anonyymi

        niinpä ainakin metstästäjälle se olisi kallis paukku joutuisivat lähtemään porukalla SAFARI metsästykseen kun täällä ois jo kaikki hävitetty. mutta oishan se jollekin varmaan iso tyydytys kun pääsee norsujakin tappamaan kaikkine maskuliini pyssyineen


    • Anonyymi

      Hyvää itsetutkiskelua aloituksessa. Pääasiallisena kimmokkeena tutkiskeluun vaikuttanee vuosien varrella saavuttamansa meriitit, saavutettu vuoden huvimetsästäjä- titteli kuin myös taustajoukkojen toimesta huvimetsästysneuvokseksi kutsuminen.
      Huvimetsästysneuvos huviristein saattaisi olla seuraava tavoiteltava saavutus asiasi auvoisella polulla.

      • Anonyymi

        Jaaha, onkos tässä joku toinen saamassa kunniaa. Höh.


      • Anonyymi

        se on MIÄSTEN laji!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        se on MIÄSTEN laji!

        Miehethän sen just tietääkin. Ne tulee jopa B-rapasta.


    • Anonyymi

      Miltä tuntuu, kun pyssy laukeaa, nalli napsahtaa, uaaa?

    • Anonyymi

      Kyllä jos metsästys kaveri kuolee niin itku siinä pääsee. Ei edes vaimon menettäminen ole niin kova isku kuin metsästyskaverin menettäminen.

      • Anonyymi

        Niin, vaimo onkin vaan kulissina


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, vaimo onkin vaan kulissina

        Herra metsästyksen vastustajallahan vaimo onkin vain päiväunissa. xD


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Herra metsästyksen vastustajallahan vaimo onkin vain päiväunissa. xD

        Ei suinkaan, löytyy. Täällä sivistyksen parissa on jopa valinnanvaraa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei suinkaan, löytyy. Täällä sivistyksen parissa on jopa valinnanvaraa.

        Oletko taas "sivistyksen parissa", kun alteregosi asuvat välillä umpi korvessakin? 😂 Vaikea päättää vai? 🤭


    • Anonyymi

      Kainuun korven hiljaisuus rikkoutui vain lumen narskunan ja oksan napsahduksen tahtiin. Olin metsästänyt supikoiria jo viikkoja, yksinäisyys alkoi painaa. Sitten näin hänet, toisen metsästäjän, lumisen suon reunalla. Hänen silmänsä olivat kuin syvän metsän harmaa sametti, ja parrassaan leikkivät hangen kiteet. Hän oli ylväs kuin kuningas, joka oli eksynyt metsän sydämeen. Seurasimme toisiamme varovasti, kuin kaksi petoa, jotka haistavat saaliin. Pyydystimme supikoiria yhdessä, hiljainen yhteistyö kasvoi intiimiksi tanssiksi. Yöllä, nuotion lämmössä, katseidemme kohtaaminen oli kuin salama, joka sytytti sydämissämme uuden liekin. Kainuun korpi, joka oli ollut minulle yksinäisyyden symboli, muuttui rakkautta täynnä olevaksi paratiisiksi. Lumimyrsky ulvoi, mutta meidän sydämemme löysivät toisensa, lämpimänä ja turvallisena.

      • Anonyymi

        Mahtava😍😍😍😍😍


      • Anonyymi

        Herra metsästyksen vastustaja tuo jälleen suuntautumistaan ihailtavalla tavallaan esille. 😂🥰


    • Anonyymi

      Onhan jokaisessa harrastuksessa "veljellisyyttä" jossa joukkueena/ryhmänä toimitaan, olipa vaikka retkeily/seikkailu tai ihan mikä vaan laji.

      • Anonyymi

        Ja yhteissuihkukin voi toimia treffipaikkana.


    • Anonyymi00050

      🌈🏳️‍🌈🍆

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1330
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1279
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 68
      991
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      971
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      626
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      577
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      43
      523
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    19. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      495
    Aihe