Ensiaseeksi 22:nen, mutta millä kriiteereillä?

Anonyymi-ap

Olen pohtinut ensimmäisen aseen hankintaa. Pistoolia, todennäköisesti 22:sta, koska ei ne taida isompia ensimmäiseksi antaa. Ja kyllä, radalla on käyty, päiväkirjaa pidetty ja vuodet on täynnä ja kaikki on sen suhteen kunnossa. Olen myös "vanha ukko", tarkoittaen, että en ehkä tule jojoilemaan mitään tactical-ukemeja jossain ulkoradoilla vaan treenaan ihan vaan tarkkuuta tauluun.

Mutta se ase? Ruger Markeja ne kovasti kehuu meillä ja maailmalla ja semmoisella on tullut ammuttua radalla itsekin, mutta toisaalta nykyään on .22 Glokeja, joista jotkut tuntuu tykkäävän, toisaalta kiinnostaisi ehkä 1911-mallinen kakskakkonen, joita niitäkin on ymmärtääkseni olemassa.

Bonusta olisi jos saisi äänenvaimentimen ilman kikkailua. Mitä pistooliväki suosittelee?

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta joku vanha olympiapistooli tms. oikea kilpa-ase. Niitä löytyy kohtuu hintaisina ja soveltuu käyttötarkoitukseesi hyvin. Unohda nuo kaiken maailman .22 kloonit, jos et sitten hae räiskintäasetta, johon ne soveltuvat kyllä hyvin. Vaimentimella et radalla tee mitään, ellet meinaa "mökin" pihalla ammuskella.
      Yksi vaihtoehto on .22 rullapyssy. Niitäkin löytyy kohtuu hintaisina käytettynä.

    • Anonyymi

      Osta ilmapistooli, et tarvitse mitään lupia. Niitä on kaikenlaisia ja kaikennäköisiä. Et tarvitse äänenvaimennintakaan ja on edullisempaa ampua pahviin kuin pienoispistoolilla.

    • Anonyymi

      "Ruger Markit" on hyvä valinta, tarkkuus on hyvä, laukaisutuntuma riittävän hyvä, vaimentimen kiinnitys onnistuu sovulla niihin paksupiippuisiin (bull barrel) ja yleisyytensä takia varaosien saanti (jos tarvitsee) on hyvä.
      Vanhat "kisavehkeet" on myös hyviä ja halpojakin, mutta voivat olla loppuun ammuttuja ja varaosien löytyminen toisinaan hyvinkin haastavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      27
      1807
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      105
      1458
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1401
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1026
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      892
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      876
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      853
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      810
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      787
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      127
      765
    Aihe