Työpaikka ei ole päiväkoti

Anonyymi-ap

Ehkä kaikkein parhaiten vanhempien, lähinnä naisten, itsekkyys ja itsekeskeisyys tulee esille, kun he tuovat lapsensa työpaikalle.

Työpaikka ei ole päiväkoti. Olipa kyseessä mikä ala tahansa.

Jos olet yrittäjä ja yrityksessäsi ainoa henkilö, niin voit toki ottaa pitkin päivää itkevän vauvasi tai meluavan lapsesi leikkimään sinne. Mutta jos sinulla on työntekijöitä, niin sinun tulisi antaa työntekijöille työrauha, maksathan nimenomaan työnteosta ja sen tuloksista.

Lapsettomatkaan eivät voi tuoda työpaikalleen lemmikkejään, jotka ovat tavallaan lapsen korvike. Haukkuva koira tai hiekkalaatikon jostain työpaikan kulmasta tarvitseva kissa olisi varmasti monelle kummastelun kohde.

Työntekijät tai kolleegat eivät halua toimia vauvasi sylissäpitäjinä, kun heidän pitäisi saada työ valmiiksi sovitussa ajassa. Myöskään lauseet: ”Voitko vähän aikaa katsoa vauvaa, kun käyn vessassa?” eivät kuulu työpaikalle. Työn keskeytymiset vauvan itkujen mukaan ovat pois työajastä, äidin työajasta. Hän saa kuitenkin palkkaa nimenomaan työnteosta.

Älä siis vie jälkikasvuasi työpaikalle. Pidennä äitiyslomaasi, hanki lapselle hoitopaikka tai pyydä puolisoasi hoitamaan lastanne, kun olet töissä. Yksinhuoltajanakin vaihtoehtoja löytyy.

Sama sääntö koskee aikuisille suunnattua liikuntaa. Älä ota esim aikuisten padeltunnille vauvaa mukaan tai lasta istumaan penkille. Älä ota lapsia mukaan kuntosalille hyppimään laitteesta toiseen. Kuntosalien ikäraja on 15 vuotta.

Tämän pitäisi olla selkeää kaikille.

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        68
        3208
      2. Kesä, kesä!

        Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
        Tunteet
        9
        1851
      3. Minkälaisesta seksistä

        haaveilet kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        111
        1740
      4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

        Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
        Maailman menoa
        224
        1259
      5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        129
        1048
      6. Pitikö mennä rakastumaan

        Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
        Ikävä
        99
        992
      7. Mitä tai ketä kaivattusi

        muistuttaa?
        Ikävä
        60
        944
      8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

        Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
        Maailman menoa
        67
        926
      9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

        No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
        Viihde ja kulttuuri
        6
        875
      10. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        84
        869
      Aihe