Puhutaan junttilan olleen seuroissa ja kuulemassa jumalan sanaa, harras uskovainen kuuluu olevan. Tämmöstä kuulin ja hyvä asiahan se on mutta eipä näy kirkossa eikä hautausmaalla haravoimassa. Pitää kuulemma hautausmaalla käyntiä ruumiinpalvontana. Mutta miksi sitten kulkee seuroissa ?
Seuroissa virsiä veisaamassa
Anonyymi-ap
422634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Saa kait sitä kukanenkin käydä missä haluaa, kun ei vaan aiheuta pahaa mieltä kellekään.
Eikä paksetta.
Tämä on tyhmin keskustelun aloitus ja aihe tällä palstalla mitä olen ikinä nähnyt. Ai että jotain hautausmaata haravoimalla sitä on sitten niinkuin parempi ihminen? Aloittaja voisi nyt ensimmäisenä hankkia sen peilin ja sitten ihan oman elämän. Ja muista ottaa lääkkeet säännöllisesti.
Mitäpä se sekkaantuisi hautuumaan työntekijöitten hommiin
Paltamon tauti levinnyt jo Hyrylle.
Ihan kaet se on sama käykö niitä hautakiviä kahtomassa, vai ei. Ei ne edesmenneet siellä ole. He jatkavat elämäänsä muistoissamme ja jälkeenjääneissä elävissä.
Joka meistä synnitön on heittäköön ensimmäisen kiven
Osuko ? Heitänkö vielä toisenkin?
Joka meistä pakseeton on päästäköön ensimmäisen aivopierun
Hyvä kun on saanut herätyksen ja lopettanut syntisen elämän.
Unissaanko se syntiä tehnynnä.
Eipähän voi ainakaan syyttää siitä että on pöllinyt hautausmaalta seurakunnan haravan. Niitä kummasti katoaa siellä hartaasti käyvien mukaan.
Mistä sinä kaiken tiedät
Yhteisiä on uskovaisten haravat. On se verot maksanut.
Jumalattomat ateistit ne haravat ja kastelukannut viepi, ei uskovaiset.
Suurimmat rikolliset Viisveisaa repivät valtiolta tuloja uskon varjolla papit per keleet juo viinat hautoihin putoilevat jne
Parempi se on käydä seuroissa kun jossain juopottelemassa
Entä jos pyhästä sanasta tulee humalaan?
Promillet ei kasva, mutta humala senkun kovenee.
Kuuluu olevan hyvä puhuja ja sanat tulevat harkitusti en tunne sen paremmin kuin että ylä lapin asioita ja elämää seuraa herkällä korvalla.
Moni on uskoon hurahtanutkin kun joutuu erilaiseen kaveripiiriin aivan yllättäen ja se vie sitten mennessään.
Vierottaminen lähes mahotonta koska riippuvuus iskee heti, pakko saaha vähintään yksi annos psalmia joka päivä, poliisit ratsasivat auton ja asunnon mutta eivät löytäneet raamattua olin vaihtanut siihen Tuntemattoman Sotilaan kannet.
Jos arki peljättää kovin ja joutuu uskovaisten näytelmään mukaan, niin se kyllä vie mukanaan, monelle on käyny niin.
Pulla kahvit ja kiireetön aika, siinä muut asiat unohtuu.
Ruokatarjoilu lienee tuolle saarnamiehelle yksi kimmoke tulla puhumaan ja leskirouvia ja muitakin emäntiä samalla naurattamaan, taitaa olla itsekin leski ja kovinkin hyvätapainen. Harvoin sitä näkyy....missä viettänee aikaansa ? Huonoissa kamppeissa se liikkuu mutta jospa löytäisi hyvän vaimon ja siitä se alkaisi parempi elämä....
Taitaa juopottelu olla mielharrastus pellaamisen ja tupakinpolton lisäksi. Aina on peli automaatilla jossaki ja sätkiä käärii kun joutavalta valehtelulta kerkiää. Ei siinä uskosta näytä olevan mitään merkkiä. Niin ja mistä sille se raha tullee kun nuin hyvin näyttää toimeen tulevan. Kirosanoja kuuluu viljelevän kun joka toinen on kirosana. Eikä tunnu olevan väkivaltakaan sille vierasta toimintaa. Niin että se siitä uskosta.
Kenenkä kilometrit riittää avata tämmöistä keskustelua ja ruveta arvostelemaan yksittäistä hänen elämän tavoistaan.
Yksityisyyden suoja on kaikilla. Taitaapi ylittyä ilmoituksen kynnys!.
Vain kateelliset sortuvat tälläiseen keskustelun avaamiseen
Tuommonen juopporenttu ei ossaa ees virttä veisata oikea mitättömyys..
Luulis ossaavan moniakin virsiä, suvivirsikin meni oikein hyvin ja lauluääni on hyvin kuuluva.
Eihän ketään voi tuomita kylmästi elämäntapojen vuoksi,se mitä liikkuu päässä on tärkeintä.tuntuu kuin että näissä jyrkissä mielipiteissä katsotaan vain ulkoiseen asiaan,tuomitsia oletko virheetön? Taitaisi löytyä historiastasi paljon pahempaa kuin monella muulla.
Ei helevetti,eihän tällä kylällä oo enää yhtään junttilaa...ei taida keskustelun aloittajalla olla pää,muuta kuin syömistä varten🤔🤔🤔🤔
Eilen oli viinakaupan eessä vaikka oli sielä monta muutakin norkoilemassa. Älkää ainakaan antako sille rahaa vaikka kerjääkin. Kehottakaa menemään töihin.
Miksi tämmösen juopon laitapuolen asukkaan asiat niin kiinnostavat kun on paljon hyviä ja kunnollisia ihmisiä joiden saavutuksista kannattaisi nuorisollekin kertoa ja nostaa heidät arvoiseensa asemaan. Hehän tulevat perimään kirkkaimman kruunun niinkuin kuuluukin.
Hyvää kesääviikkoa meille hyrynsalmisille!
Koetetaan olla ihmisiä toisillemme!
Kaikki hyrynsalmiset joutuvat viimeisellä tuomiolla tuomituksi kun ovat ilkeitä
Elä esitä jeesusta,olet kyrvänsyylä!
Viina kun kelpaa pakanalle niin miksi se ei sitten kelpaisi myös uskovalle.
Kaikki Hyrynsalmelaiset joutuu helvettiin!
Ei ihan mennyt jatkoon tuo minun hyvän kesäviikon toivotus!
Matalaohtaisuus on näköjään yleisempä kuin luulinkaan.
Elä tuu tänne vouhottamaan kuule
Kyllä juurikin näin.
Oliko hän Moilanen Vai Keränen ????
Voisiko joku selventää mistä tässä kaikessa on kysymys ? Aihe näyttää ihan selkeästi kiinnostavan, mutta tietämykseni taso lienee kovinkin alhainen. Vaikuttaako seudulla jokin kiertelevä saarnamies jonka usko on välillä koetuksella meidän syntisten edesottamusten kanssa ? Sielunpaimenen kuuluukin olla kansan keskuudessa kuuntelemassa kansan syvimpiä tuntoja sukuun ja säätyyn katsomatta. Keskustelusta saa lähinnä tällaisen kuvan ja loppupäätelmän ettei hänen uskonsa ole joidenkin mielestä tarpeeksi vahva, joskin toisenkinlaista mielipidettä on ilmassa.
Poromies se on eikä saarnamies, porohommat kyllä tietää ja taitaa jonkun pitäs vain tallentaa muistiin niitä vanhoja asioita kun harvassa on enää tietäjät ja muistajat.