Pirkka tuotteeT ei myy eikä muukkaan TUOTTEET K-KAUPOISSA SYYNÄ HINTA

Anonyymi-ap

Suurin myynninpudotus tammikuussa
Talouselämän mukaan leikkeleiden myynti K-ryhmän kaupoissa on vähentynyt kahdeksan prosenttia vuoden takaisista luvuista. Hedelmien ja vihannesten myynti on vastaavasti kasvanut saman verran kuin leikkeleiden myynti on pienentynyt.

Asiantuntija Maijaliisa Erkkola kertoo Talouselämälle, ettei ole vielä vakuuttunut sitä, että muutos jäisi pysyväksi. Leikkeleiden myynninpudotus oli suurimmillaan tammikuussa. Muutosta uskaltaa pitää pysyvänä, jos se jatkuu vielä syksyn.

Talouselämän mukaan leikkeleiden käytön vähentäminen on näkynyt alkuvuodesta muun muassa Snellmannin, Atrian ja HK Foodsin luvuissa.

Lisäksi muutokset näkyvät nopeasti kaupan hyllyillä. Erkkola kommentoi, että myös kaupat voisivat kantaa yhä enemmän vastuuta suomalaisten ravitsemuksesta ja auttaisivat kuluttajia tekemään terveyttä edistäviä valintoja.

17

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leike pakkaukset pienenee ja silti hinta nousee .

      • Anonyymi

        kyllä niissä pakkaus koossa huijataa grillimakkaratkin pieniä ja hinta vaan nousee kusetusta


      • Anonyymi

        ja sitä kun syö ei kikkeli nouse enää


    • Anonyymi

      EI OO VARRAA OSTAA LYÖDÄÄN VAAN DILDOO KÄTEEN KÖYHILLE K-KAUPOISSA.

      JA SAATNAN TYHYMÄ MAINOS JATKUVASTI PYÖRII 2 HAMPPI NARKKARIA IMEE IRSTAASTI JÄÄTLÖPUIKKOA , PERVOA ANALISMIA PUUTTINISMIA SOSIALISMIA..SDP..MISMIÄ


      2 NARKKARIA K-KAUPAN MAINOKSESSA ONKO K-KAUPPA NYT HUUME MYYNNI JA NISTIEN KAUPPA TÄH..

      MILJOONIA MAKSANUT MAINOS JA KULUTTAJAT SEN MAKSAA 80 PROSENTTIA KALLIIMMAT HINNAT JUHANNUS OSTOKSET KANNATTAA OSTAA MUUALTA YMS.

    • Anonyymi

      NÄIN ON

    • Anonyymi

      ON TODELLAKIN TYPERÄ MAINOS JA KASSALLA SIINÄ KAUPPIA JOKA NÄYTTÄÄ IHA DILLE DONDG PEDARILTA

    • Anonyymi

      se mon sitä kaulasen psykedeeli huume hommia tuotteet hinnoitellaan psykedeelipäissään sit pelätään mennä jopa paskalle lehessä viellä ilmoitetaan siitä

    • Anonyymi

      sitä se on kun syö k-kaupan tuotteita pirkkaa pukkaa ulos.

      Sampo Kaulanen avautui kakkahäpeästä – Seuraajat älähtivät heti
      Sampo Kaulanen kertoo saaneensa ikäviä kommentteja pelostaan

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      Suomalaisia valistettiin runsaasti elintarvikkeiden käytöstä. Listattiin minkä verran esimerkiksi leikkeleitä voi syödä ja siksi niiden kulutus on vähentynyt. Samoin lihan kulutusta haluttiin vähentää ja kasviksien osuutta ruokavaliossa haluttiin lisättävän jopa 800 g päivässä. Hyvä niin.

      Nyt uutisoidaan lihapulasta, mutta syynä siihen on keskusliikkeiden ahneus, viljelijälle ja karjankasvattajille ei haluta maksaa kunnon hintaa vaikka kaupat tekivät hurjia voittoja. Totta sekin, että pakkauskoot on pienentyneet ja hinta sama tai noussut. Ennen 400 g painanut tuote on nyt 350 g. Peruselintarvikkeet pitää saada kohtuuhintaan, mutta karkkien, limsojen, sipsien, keksien ja tupakan sekä oluiden hinnan voisi vaikka tuplata, kun ihminen ei oikeasti niitä tarvitse, kun ovat haitallisia elimistölle.

      Ei perusruoka meitä konkurssiin vie, hyvää kotiruokaa niin sillä pärjää. Laitan kerralla useammaksi kerraksi, pakkaan kerta-annoksin ja pakastan. Marjoja ja kasviksia syön lisänä. Karkkeja sekä limsoja tai mehuja en käytä, koen ne turhiksi.

      En ole minkään kaupan vakiasiakas enkä juokse tarjousten perässä ja rohkenen sanoa, että kaupoissa on hyvät valikoimat ja kohtuuhinnat, kun eihän ihminen arjessa syö joka päivä sitä kalleinta gurmeeta.

    • Anonyymi

      sss

    • Anonyymi

      Lidlissä en käy enää, syynä tuo vain äpillä.

      • Anonyymi

        rosvo äpillä tai ilman


    • Anonyymi

      eeee

    • Anonyymi

      aaa

    • Anonyymi

      ddd

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      173
      10348
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5285
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      4882
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4142
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      3902
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3753
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3618
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3293
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      44
      3219
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2834
    Aihe