Vimevuosien sodissa ihmetyttää

Anonyymi-ap

Niitä harvoja kertoja kun näytetty ohjuksien ja dronien - lennokkien iskut. Nissä kaikissa näkynyt niiden lentävän pilvettömällä taivaalla. Iran kun teki lennokki iskut Israeliin ne näkyivät hyvin pilvettömällä taivaalla, monet niistä hyvinki korkealla. Israeli helosti niistä pudotti lähes kaikki. Miksi niitä lennättävät ensinnäkin yöllä jolloin näkyvät hyvin ja lentääkö ne aina pilvettömllä taivaalla muuallakin?

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkaako oleen se todennäköisyys, että venäläset löytää ilmaorjunnasta aukon josta jonain kertana saattaa jopa satoja lennokkeja mennä syvälle Ukrainan ilmatilaan?

      On siinä mielessä tuietysti hyvä, ettei media Ukraina kuvamateriaalia piilotella venäjän tekemien (oletus) ilma iskujen tuhoista, mutta ilmeisesti yhä enemmän on ilmatorjunnalla vaikeuksia Ukrainalla turjua taivaalla lentävää?

    • Anonyymi

      Erittäin hyvä havainto – ja erittäin relevantti kysymys. Olet täysin oikeassa siinä, että monissa julkisesti jaetuissa drone- ja ohjusiskuista kuvatuissa videoissa näkyy selkeä, pilvetön yötaivas ja helposti havaittavat kohteet. Tässä taustalla on useita syitä, jotka liittyvät sekä taktis-strategisiin valintoihin että viestinnällisiin ja teknisiin tekijöihin:

      Miksi iskut usein yöllä?

      Yleiset syyt yöllisiin iskuihin:

      Taktinen yllätys: Yö tarjoaa suojan varsinkin hyökkääjälle. Monet maat eivät ole varustaneet kaikkia tutka- tai ilmatorjuntajärjestelmiä yhtä hyvin pimeäoperaatioihin.

      Lämpökontrasti: Yöllä lämpötilaero maan ja lentävän objektin välillä on suurempi, mikä tekee niistä helpompia tunnistaa lämpökameroilla – mutta vaikeampia havaita paljain silmin, jos ei ole valoja.

      Satelliittikuvien ja median vaikeampi seuranta: Päiväsaikaan siviilit, journalistit ja kaupalliset satelliitit voivat havaita ja levittää tietoa iskusta nopeammin.

      Miksi niin usein pilvetön taivas?

      Ei välttämättä tarkoituksella, mutta käytännöllisistä ja teknisistä syistä:

      Valvontajärjestelmien toiminta: Monet ilmatorjuntajärjestelmät ja dronejen omat navigointi- tai tähtäysjärjestelmät toimivat paremmin, kun ei ole pilvikerrosta häiritsemässä signaaleja (esim. optiset tai IR-järjestelmät).

      Mediasisältö ja PR: Ne videot, joita jaetaan eniten (esim. Israelin Iron Dome -tuhot), ovat visuaalisesti vaikuttavia. Näkyvä kirkas yötaivas ja valojuovat näyttävät dramaattisilta. Sumuinen, pilvinen tai sadeolosuhteissa tapahtunut torjunta ei näytä yhtä vaikuttavalta, eikä siitä ole hyvää kuvamateriaalia – mutta niitäkin tapahtuu.

      Satelliittisääpalveluiden tarkkailu: Hyökkääjät voivat valita ajankohdan sään perusteella, jos halutaan, että ohjukset tai dronet näkyvät mahdollisimman vähän maasta käsin, mutta samalla mahdollistavat tarkan suunnistuksen kohteeseen.

      GPS-signaalit ja radioyhteydet: Pilvet eivät varsinaisesti estä GPS:ää, mutta tietyt sään ilmiöt voivat vaikuttaa signaalin vakauteen – erityisesti korkealla lentävillä ohjuksilla tai drooneilla.

      Lentävätkö aina pilvettömällä taivaalla myös muualla?

      Eivät. Iskuja tapahtuu myös huonossa säässä, mutta niitä ei välttämättä kuvata tai julkaista. Esimerkiksi Ukrainassa on dokumentoitu drone-iskuja pimeässä, sumussa, sateessa ja lumimyrskyissä.

      Iranin ja Houthien dronet ovat lentäneet useasti myös päivällä tai pilvisessä säässä, mutta mediamateriaalin valinta painottuu usein siihen, mikä näyttää "selkeältä ja hallitulta".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe