Vimevuosien sodissa ihmetyttää

Anonyymi-ap

Niitä harvoja kertoja kun näytetty ohjuksien ja dronien - lennokkien iskut. Nissä kaikissa näkynyt niiden lentävän pilvettömällä taivaalla. Iran kun teki lennokki iskut Israeliin ne näkyivät hyvin pilvettömällä taivaalla, monet niistä hyvinki korkealla. Israeli helosti niistä pudotti lähes kaikki. Miksi niitä lennättävät ensinnäkin yöllä jolloin näkyvät hyvin ja lentääkö ne aina pilvettömllä taivaalla muuallakin?

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkaako oleen se todennäköisyys, että venäläset löytää ilmaorjunnasta aukon josta jonain kertana saattaa jopa satoja lennokkeja mennä syvälle Ukrainan ilmatilaan?

      On siinä mielessä tuietysti hyvä, ettei media Ukraina kuvamateriaalia piilotella venäjän tekemien (oletus) ilma iskujen tuhoista, mutta ilmeisesti yhä enemmän on ilmatorjunnalla vaikeuksia Ukrainalla turjua taivaalla lentävää?

    • Anonyymi

      Erittäin hyvä havainto – ja erittäin relevantti kysymys. Olet täysin oikeassa siinä, että monissa julkisesti jaetuissa drone- ja ohjusiskuista kuvatuissa videoissa näkyy selkeä, pilvetön yötaivas ja helposti havaittavat kohteet. Tässä taustalla on useita syitä, jotka liittyvät sekä taktis-strategisiin valintoihin että viestinnällisiin ja teknisiin tekijöihin:

      Miksi iskut usein yöllä?

      Yleiset syyt yöllisiin iskuihin:

      Taktinen yllätys: Yö tarjoaa suojan varsinkin hyökkääjälle. Monet maat eivät ole varustaneet kaikkia tutka- tai ilmatorjuntajärjestelmiä yhtä hyvin pimeäoperaatioihin.

      Lämpökontrasti: Yöllä lämpötilaero maan ja lentävän objektin välillä on suurempi, mikä tekee niistä helpompia tunnistaa lämpökameroilla – mutta vaikeampia havaita paljain silmin, jos ei ole valoja.

      Satelliittikuvien ja median vaikeampi seuranta: Päiväsaikaan siviilit, journalistit ja kaupalliset satelliitit voivat havaita ja levittää tietoa iskusta nopeammin.

      Miksi niin usein pilvetön taivas?

      Ei välttämättä tarkoituksella, mutta käytännöllisistä ja teknisistä syistä:

      Valvontajärjestelmien toiminta: Monet ilmatorjuntajärjestelmät ja dronejen omat navigointi- tai tähtäysjärjestelmät toimivat paremmin, kun ei ole pilvikerrosta häiritsemässä signaaleja (esim. optiset tai IR-järjestelmät).

      Mediasisältö ja PR: Ne videot, joita jaetaan eniten (esim. Israelin Iron Dome -tuhot), ovat visuaalisesti vaikuttavia. Näkyvä kirkas yötaivas ja valojuovat näyttävät dramaattisilta. Sumuinen, pilvinen tai sadeolosuhteissa tapahtunut torjunta ei näytä yhtä vaikuttavalta, eikä siitä ole hyvää kuvamateriaalia – mutta niitäkin tapahtuu.

      Satelliittisääpalveluiden tarkkailu: Hyökkääjät voivat valita ajankohdan sään perusteella, jos halutaan, että ohjukset tai dronet näkyvät mahdollisimman vähän maasta käsin, mutta samalla mahdollistavat tarkan suunnistuksen kohteeseen.

      GPS-signaalit ja radioyhteydet: Pilvet eivät varsinaisesti estä GPS:ää, mutta tietyt sään ilmiöt voivat vaikuttaa signaalin vakauteen – erityisesti korkealla lentävillä ohjuksilla tai drooneilla.

      Lentävätkö aina pilvettömällä taivaalla myös muualla?

      Eivät. Iskuja tapahtuu myös huonossa säässä, mutta niitä ei välttämättä kuvata tai julkaista. Esimerkiksi Ukrainassa on dokumentoitu drone-iskuja pimeässä, sumussa, sateessa ja lumimyrskyissä.

      Iranin ja Houthien dronet ovat lentäneet useasti myös päivällä tai pilvisessä säässä, mutta mediamateriaalin valinta painottuu usein siihen, mikä näyttää "selkeältä ja hallitulta".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5884
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4759
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe