työtöntä menee niinkun muutkin ?
Minne töihin 300.000
19
293
Vastaukset
- Anonyymi
Työkkärissä noin puoli miljoonaa työn hakijaa, joista noin 400 tuhatta työttömiä. Näitä laskenta temppuja, että olisi vähemmän harrastetaan.
- Anonyymi
Arvotaan, jokainen saa arvonnassa yhden firman, ja menee sinne töihin.
"Moi, mä tulin teille töihin".- Anonyymi
Ja tänhän on siis pakko toimia, koskavaltion johtoa myöten kehotetaan menemään töihin. Koska valtio järjestää nämä arpajaiset?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tänhän on siis pakko toimia, koskavaltion johtoa myöten kehotetaan menemään töihin. Koska valtio järjestää nämä arpajaiset?
Tätähän voitais vaikka hiukan tarkentaa niin, että isot firmat ottaa useamman, ja pienemmät vähemmän, niin että kaikki työkykyiset on saatu työllistettyä.
Voisiko jollain muka olla jotain tätä vastaan? Kyllähän nyt työllisyys edellä mennään, eiksje.
- Anonyymi
Joo ei ole töitä kaikille vaikka kuinka keppiä työttömille annetaan
- Anonyymi
Rintamallle kohta. Tykinruoaksi, kuten Ukrainassakin. Sitähän nämä herrat nyt ajavat takaa. Se on helppo keino selvitä työttömistä. Sinnehän on Ukrainaankin jo mennyt näitä suomalaisia työttömiä sotimaan ja lyijyarkussa takaisin. Kohta niitä tulee ihan kotirintamaltakin.
- Anonyymi
Päättäjät huolehtivat siitä. Jokaisen työttömän tarvitsee huolehtia vain itsestään. Ei pitäisi olla vaikea ymmärtää.
- Anonyymi
Kohta lähtee jopa -50% toimeentulotuesta vaikka niitä töitä ei vaan ole
- Anonyymi
Aika harva työttömistä on työhaluinen.
- Anonyymi
Jos itsestä tuntuu siltä, niin ehkä. Tilastot on kuitenkin eri mieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos itsestä tuntuu siltä, niin ehkä. Tilastot on kuitenkin eri mieltä.
Näytäpä se tilasto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näytäpä se tilasto.
No näytä sinä oma tilastosi.
- Anonyymi
Harva työnantaja haluaa maksaa kunnon palkkaa.
- Anonyymi
juu, ei mihkään
- Anonyymi
noin miljoonaliiikunta kyvytöntä joilla toimii vain aivot ja pippeli, tyllistä heti
- Anonyymi
luoja armahtaa, minä en
- Anonyymi
Jos firma saa yritystukea, niin siitä pitäisi seurata velvoite palkata sillä rahalla työttömiä töihin.
- Anonyymi
- etkö vieläkään tiedä, että se on työvoimapula,
ja pitää tuoda ulkomailta lisää kela-loma lepäilijöitä Suomeen ! - Anonyymi
moni jättää ammatti koulun väliin, niin vaikeampi päästä työ elämään,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2443692- 573453
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I932885Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482666Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1202456Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352072Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1071816Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711179