Karu kokemus autohuollosta

Anonyymi-ap

Moikka kaikille, pakko jakaa tää juttu jos vaikka joku muu välttyis samalta kohtelulta. Oon yksinhuoltaja ja arki on mitä onm, kiirettä pitää ja rahaa ei oo koskaan liikaa. Viime viikolla mun autoon syttyi joku vikavalo. Auto pelas muuten ihan normaalisti, mut tuli vähän semmonen fiilis et pitäisiköhän tää nyt kattoo.

Soitin ensin isolle ketjulle kun se oli tuttu paikka ja lähellä. Puhelimessa joku aspa , tosi kiireinen ja virallinen ääni sanoi heti et: "ei kannata ajaa metriäkään, voi hajottaa moottorin!" Käski tuoda auton heti niille. Kysyin paljonko maksais niin vastauksena tuli jotain epämäärästä "riippuu viasta, mutta osat maksaa ja työ maksaa" Menin sinne. Eikä siinä ehditty kunnolla ees vilkasta koko autoa ku jo alettiin puhua että vois tehdä "huoltopaketin" jossa ois joku osa ja tunti töitä. Ja hintaa koko hommalle 700 euroa. Siis täh? Kysyin et mitä hittoa tää maksaa niin paljon niin sanottiin et "me käytetään merkki osia ja tää on valmistajan ohjelman mukaan" No siihen sanoin et "jep jep"

Sitten kysyin erittelyä. Ei meinannut saada, Väittivät et osa maksaa niille tosi paljon. Katoin ite netistä ja sama osa n. 100-160 euroa joissain varaosakaupoissa. Kun aloin epäilee ääneen koko touhua, niin arvatkaa mitä? Aspa sano "voidaan kyllä laittaa tää rahoituksell" ei tarvii maksaa heti" HALOO - otan rahoituksella osan ja tunnin työn? tässä vaiheessa mulla riitti tämä touhu

En suostunut ja lähin pois. Soitin vielä toiseen huoltoon jos sieltä sais paremman tarjouksen. Mut sielläkin hinnat huiteli jossain pilvissä ja rahoituksesta alettiin puhua ennen ku tiesivät edes mikä siinä autossa on vikana.

Lopulta vein auton pienelle korjaamolle, työkaveri neuvo. Vikakoodin luku 25 euroo, sano heti et kyse on pikkuanturista, ei mikään iso homma. Korjaus hoitu 188,64 ekellä ja säästin kesälomarahat. Kyllä nää autohuollot on tosi vaarallisia ja osaa vedättää ihan huolella, en käsitä! Kohteena just sellaset kun mä. Törkeetä. Ei oo aikaa selvittää ja ei voi ajatella et kaikki on mekaanikkoja. Muilla samoja kokemuksia?

- älä sano huoltopaikalle mitään "joo tehdään" , vaadi kirjallinen arvio
- lue vikakoodi jossakin halvassa paikassa esim. Motonet tms.
- älä ota mitään "paketteja" enne ku tiedät tarkalleen mitä on vikana
- rahoitus - EI ja EI, jos voit
- tarkista osien hinta netistä ennen ku uskot niiden höpinöitä
- muita: ne on koulutettu valehtelemaan, AINA.

Jakakaa ihmeessä teidän kokemuksia, mä en oo ainoa jota ne yritti vedättää- mitä enemmän tästä puhutaan, ni sitä vähemmän se kehtaa.

T. Hoitsu ja kesälomareissu autolla odottaa!

4

196

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moikka!

      Kiitos, että jaoit kokemuksesi, ja oot oikeassa, tällaisia juttuja tapahtuu. Mua on tosi monesti yritetty ylivelottaa esim. jos moottorin vikavalo syttyy. Yks tuttu työkaveri toiselta osastolta vinkkas mulle että yhellä häneen tutulla huoltamolla saa vaan nollattua ilman, että öljyä tarvii edes vaihtaa. Se maksaa vaan 25 euroa, kun oikea öljyn vaihto on helposti 100 euroa. Tosi tärkeää olla tarkkana, ettei tule huijatuksi! Pidetään huolta toisistamme!

      • Anonyymi

        Hyviä kommentteja!
        On eroa vikavalolla ja huollon merkkivalolla!
        Vikavalot kertoo erilaisista vioista, johtuu yleensä teknisten osien /sensorien toimintahäiriöstä.
        Vikavalon apuna lähes aina korjaustoimenpide tai kuittamalla jotkut vikakoodit voi ajoa jatkaa. Nykyautoilijalla kannattaa olla oma vikakoodin lukija aina mukana, maksaa itsensä takaisin yhdellä luku/kuittauksella.
        Aina vikakoodi /-valo ei edes haittaa auton toimintaa.

        Huoltovalo sen sijaan kertoo määräaikaishuollon tarpeesta; öljynvaihdot, suodattimet jne.
        Huoltovaloa ei kannata kuitata pois ilman tehtyä määräaikaishuoltoa!
        Öljynvaihto suodattimella kustantaa . 100-150€ riippuen öljyn määrästä.
        Vaihtestoöljyt määräajoin n 70€-----manuaalit henkilöautot, automaatit jopa ----1200€, jos suodatin vaihdetaan?
        Moottoriöljyt 1 krt/vuosi vanhemmissa autoissa (ei long life).
        Vaihteisto/ peräöljyt ohjekirjan mukaan.
        Kaikki huollot tietenkin merkitään huoltokirjaan /-sähköinen!


    • Anonyymi00003

      Joo kävin renkaat vaihdattamassa vianorilla, niin sen jälkeen alkoi pakosarja vuotamaan. Olivat löysyttäneet laitimmaista pulttia johon pääsee käsiksi kun avaimen laittaa. Että tällaista palvelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      829
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      23
      819
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      160
      818
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      779
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      728
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      37
      586
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      475
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      465
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      11
      458
    16. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    17. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      111
      455
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      451
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      438
    20. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    Aihe