Mitä voi opettajat tai rehtori koulussa enää nykyään tehdä? Jos luokalle jättämisestä joutuu henkilökohtaiseen tulosvastuuseen, niin jo on aikoihin eletty.
On aivan turha ihmetellä miksi kouluissa on vaikeuksia, jos joutuu tuollaiseen tilanteeseen normaalista tehtävänhoidosta. Mitä jos laitettaisiin poliitikot korvaamaan henkilökohtaisesti virheidensä seurauksia?
Rehtorille tuli maksettavaa luokallejättämisestä
5
230
Vastaukset
- Anonyymi
Arvostan kyseisen rehtorin korkealle. Kaikki tuki hänelle.
Tuskinpa kukaan opettaja taikka rehtori joutuu korvausvastuuseen oppilaan menettämistä työtuloista luokalle jäämisen vuoksi.
Ensinnäkin Suomessa on oppivelvollisuus tiettyyn ikävuoteen asti. Jokaisella on siis velvollisuus oppia tietyt asiat, ja mikäli jollekulle peruskoulun tavanomainen vuosimäärä ei riitä tavoitteeseen pääsemiseen, pitää hänen silloin opiskella lisää, kunnes joko saavuttaa minimioppimistavoitteen taikka että hän ylittää oppivelvollisuusiän tavoitetta saavuttamatta. Mikäli oppimistavoite jää saavuttamatta oppivelvollisuusiän päättymisen jälkeen, ei oppilaalle anneta peruskoulun päästötodistusta.
Toki ilman päästötodistusta voi työllistyä, mutta ammattikouluun ei pääse, lukiosta puhumattakaan. Työllistyminen on Suomessa vaikeaa ammattikoulutetullekin, joten ei ole mitään syytä kannustaa ketään päättämään peruskouluaan ilman päästötodistusta.
Näin ollen on täysin mahdotonta, että rehtori joutuisi korvausvastuuseen siitä, että oppilas jätetään luokalle, ja että tämä korvaus määritettäisiin menetettynä palkkatulona. Tämä voisi toimia, jos oppilas mielivaltaisesta tai muusta syystä jätetään luokalle siitä huolimatta, että oppilas on osoittanut omaavansa riittävän ja opetussuunnitelman mukaisen oppimäärän luokalta pääsemiseksi taikka päästötodistuksen saamiseksi.
Jos oppivelvollisuusikä jätetään huomiotta, pitäisi tietysti osoittaa, että oppilaalla olisi realistinen mahdollisuus työllistyä heti peruskoulusta päästyään. Pelkkä teoreettinen mahdollisuus ei riitä, vaan työllistymismahdollisuuden pitää olla todennäköinen. Korvata voitaisiin ehkä työttömyyskorvauksen määrä, mutta sellaista ei kotona asuvalle ammattikouluttamattomalle alle 21-vuotiaalle makseta.
Koko korvausvaade on siis täyttä potaskaa, ellei kyse ole siitä, että opetuksen taso ei ole ollut riittävää. Sekin olisi epäilyttävää, koska varmaankaan kaikki opettajan saati sitten rehtorin oppilaat eivät ole jäämässä luokalle.
Herää myös kysymys, että mikä on vanhemman/huoltajan vastuu ja velvollisuus kun lapsi/huollettava ei pärjää koulussa? Pitäisikö kenties joskus osallistua jollain tavalla? Vaikka neuvoa läksyissä tai käskeä lukemaan kokeisiin?- Anonyymi
mamut ne yrittää kaikenlaista lisäansiota saada, keino se on tämäkin mutta yritykseksi jää
- Anonyymi
Aivan. Vdetään palkokasvia nenään vaikkapa suvivirren kuulemisesta. Se on aivan oikein jos laitetaan kersa kertaamaan jossei ole asetettua oppimäärää omaksunut. Tuollainenhan jarruttaa osaamattomuudellaan muiden oppimista ja kehitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790