Oli lehdissä puhetta että ferrari menettäisi pisteitä tekemästään tempusta.
Jos vanhat merkit pitää paikkansa niin eihän heille mitään tule. Nähtiinhän se muutama kilpailu aiemmin kun Montoya törmäsi schumiin niin häntä rangaistiin mutta kun homma tapahtui toisin päin niin eipä jostain kumman syystä rangaistusta tullutkaan schumille.
Että silleen!!!
nimimerkki: F1:sestä mennyt jo hohto
Jos vanhat merkit pitää paikkansa niin eihän heille mitään tule. Nähtiinhän se muutama kilpailu aiemmin kun Montoya törmäsi schumiin niin häntä rangaistiin mutta kun homma tapahtui toisin päin niin eipä jostain kumman syystä rangaistusta tullutkaan schumille.
Että silleen!!!
nimimerkki: F1:sestä mennyt jo hohto
Vastaukset 3
Vanhimmat
Totta puhut
Ferrari antoi FIAlle tilaisuuden tasoittaa tämän vuoden MM-taisto. Schumacher on karkaamassa muilta, jotakin pitää tehdä. Asiantuntijapiireissä on jo pitkää spekuloitu sillä millä tavoin FIA tulee tasoittammaan MM-taiston, nyt Ferrari antoi siihen oivan mahdollisuuden.
Muistappa kausi -94, Schumacher oli Benettonilla ylivoimaisessa pistejohdossa. Kun sitten odotettu haastaja, vanha mestari Senna poistui joukostamme, niin FIA katsoi tarpeelliseksi puuttua asiaan. Schumi suljettiin kolmesta peräkkäisestä kisasta (yhteensä hylkäyksiä tuolla kaudella oli 4-5). Näin saatiin jännitys säilymään viimeiseen kisaan saakka.
Nyt toistuu sama. Schumacher menettää niin monta kisaa ja pistettä, että perässä tuleville aukeaa mahdollisuus ottaa kiinni. Siis vähintään kolmen kisan ajokielto. Ainoa omituinen seikka on, että asia ratkaistaan vasta kesäkuun lopussa, silloin pitää ehkä hylätä jopa 5 kisaa, mikäli pistejohto on edelleen kasvanut.
Montoya-vertaustasi en ymmärtänyt. Jälkimmäisessä Montoya-kolarissa Schumacher ei todellakaan voinut tilanteelle mitään, hän ajeli muina miehinä, kun Montoya täräytti perään.
Eikös sitä sanota, että sitä tikulla silmään joka vanhoja muistelee..? Mutta jos nyt muistellaan tarkemmin, niin nuo kaksi mainitsemaasi tapausta olivat selvästi erilaisia. Montoyan tempussa hänellä olisi ollut mahdollisuus antaa Schumille tilaa, mitä hän ei kuitenkaan tehnyt, vaan päätti kääntää autonsa suoraan saksalaisen etusiiven päälle. Schumin tempussa saksalainen johti kilpailua, Montoya päätti lähteä kokeilemaan ohitusta, mutta ilmeisesti unohti, että edellä ajavan kuljettajan on oikeus vaihtaa ajolinjaa, joten törmäys oli väistämätön. Toisaalta kun hidastuksia tuli katseltua useamman kerran, pisti ihmettelemään, miksi Montoyan siipi yleensäkin repeytyi irti..? Sehän ei vaikuttanut osuvan mihinkään. Tuliko osuma sitten suoraa edeltäneessä Senna S -mutkassa, sitä en tiedä.. Oikeamielisin ratkaisu olisi tosin ollut jättää Montoyakin ilman rangaistusta. Ja mikäli pitää alkaa muistelemaan kaukaisempia asioita, voidaan samalla muistella myös Sennan temppuja, joista ei myöskään seurannut rangaistuksia, että näin.